Maaşımızın 5 qatından çox kredit kartı ALA BİLMƏYƏCƏYİK
Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) istehlak kredit kartları üzrə tənzimləmələrə dəyişiklik edib. AMB-nin yaydığı açıqlamada bunun borclanmanın daha məsuliyyətli və sağlam aparılması, eləcə də əhalinin izafi borclanmasının qarşısının alınması və bank sisteminin kapital dayanıqlığının təmin edilməsi məqsədilə aparıldığı bildirilib.
Deputat Vüqar Bayramov sosial şəbəkə hesabında həmin dəyişikliyi şərh edib.
O qeyd edib ki, son dövrlər istehlak kreditləri üzrə yubanmaların səbəblərindən biri də kartlarda müştərinin ödəmə qabiliyyətinə uyğun olmayan kredit xətlərinin açılmasıdır:
“Eləcə də yubanmalar üçün izah edilə bilməyən yüksək cərimə faizlərinin hesablanması da mənfi təsirlər sırasındadır. Ölkədə vaxtı keçmiş kreditlərin məbləği ilin əvvəlinə 475 milyon manat idisə, bu göstərici ilin yarısında 527 milyon manatadək yüksəlib. Yəni bu ilin ilk yarısında problemli kreditlərin həcmi 10 faizdən çox artıb. Həmin dövrdə ümumi kredit portfeli 24 milyard 890 milyon manatdan 25 milyard 991 milyon manatadək yüksəlib. Bu o deməkdir ki, həmin müddətdə kredit portfeli cəmi 4,4 faiz artıb”.
Deputatın sözlərinə görə, bu həm də problemli kreditlərin həcminin ümumi kredit portfeli ilə müqayisədə 2 dəfə daha çox artması deməkdir: “Bu isə bank sektoru üçün heç də yaxşı dinamika hesab oluna bilməz. Bir tərəfdən də əhalinin borc yükünün sərəncamda qalan gəlirdə payının artıması müşahidə olunurdu. Təbii ki, bütün bunlar fonunda kredit xətlərinin açılması üçün yeni meyarların müəyyənləşdirilməsinə ehtiyac var idi.
Dəyişikliklərə əsasən, borcalanın kredit kartı onun xalis vergidən sonrakı gəlirinin maksimum 5 misli ilə məhdudlaşdırılır. Mərkəzi Bank hesab edir ki, bununla banklar preventiv olaraq risklərin qarşısını ala bilərlər. Dəyişikliklərə əsasən, nağd vəsaitlərlə, habelə bank və qiymətli metallarla təmin edilmiş kredit xətləri borcalanın xalis vergidən sonrakı gəlirinin 5 misli normativinin hesablanmasından istisna edilir”.
V.Bayramov yeni tələbə əsasən deyib ki, bu limitdən artıq olan istehlak kredit xətlərinin məcmu miqdarı bankın tutulmalardan sonra I dərəcəli kapitalının 1 faizindən artıq olmamalıdır:
“Yəni əgər vətəndaşın xalis gəliri 1000 manatdırsa, onun kredit xətti, yəni kart vasitəsilə borclanması 5 min manatdan çox ola bilməz. Təbii ki, vətəndaşın digər borc öhdəlikləri varsa, o da nəzərə alınacaq. Əgər borclanma nağddırsa və təmin olunubsa, o zaman bu qaydalar istisna edilir.
Digər qayda isə “overdraft” limitləri kredit xətləri anlayışına daxil edilərək istehlak kredit kartları üzrə kreditə konvertasiya əmsalının 40% müəyyən edilməsidir. İstehlak kredit xətlərinin balansdankənar hesablarda olduğu müddətdə həmin xətlər üzrə 100% risk dərəcəsi tətbiq ediləcək.
Belə ki, “overdraft” xidməti ilə kart sahibi olan müştəri hesabında olan puldan daha çox pul xərcləyə bilər. Bütövlükdə, vəsaitə ehtiyacı olan borcalan tərəfindən istifadə edilə bilən kreditdir. Nəzərə almaq lazımdır ki, bir sıra banklar “overdraft” xidmətindən istifadə edərək yüksək faizlərlə bəzi kart sahibləri üçün izafi maliyyə yükü yaradırlar. Bu baxımdan, bu istiqamətdə təkmilləşdirmələrin davam etməsinə ehtiyac var.
Bütövlükdə, Mərkəzi Bankın yeni qaydaları təqdirəlayiqdir və vətəndaşların izafi borclanmasını azalda bilər, amma təbii ki, bu istiqamətdə tənizmləmələrin daha da dərinləşdirilməsi prioritet olaraq qalmaqdadır”.

Азербайджанский Центральный Банк (АЦБ) внес изменения в регулирование потребительских кредитных карт. В заявлении, распространенном АЦБ, сообщается, что это сделано с целью более ответственного и здорового ведения заимствований, а также предотвращения чрезмерной задолженности населения и обеспечения капитальной устойчивости банковской системы.
Депутат Вугар Байрамов прокомментировал это изменение в своем аккаунте в социальной сети.
Он отметил, что одной из причин задержек по потребительским кредитам в последнее время является открытие кредитных линий на картах, не соответствующих платежеспособности клиента:
«Также начисление необъяснимо высоких штрафных процентов за просрочки входит в число негативных последствий. Если на начало года сумма просроченных кредитов в стране составляла 475 миллионов манатов, то к середине года этот показатель вырос до 527 миллионов манатов. То есть, в первой половине этого года объем проблемных кредитов увеличился более чем на 10 процентов. За тот же период общий кредитный портфель вырос с 24 миллиардов 890 миллионов манатов до 25 миллиардов 991 миллиона манатов. Это означает, что за этот период кредитный портфель увеличился всего на 4,4 процента».
По словам депутата, это также означает, что объем проблемных кредитов увеличился в 2 раза больше по сравнению с общим кредитным портфелем: «Это не может считаться хорошей динамикой для банковского сектора. С другой стороны, наблюдался рост доли долговой нагрузки населения в располагаемом доходе. Естественно, на фоне всего этого возникла необходимость в определении новых критериев для открытия кредитных линий.
Согласно изменениям, кредитная карта заемщика ограничивается максимум пятикратным размером его чистого дохода после уплаты налогов. Центральный Банк считает, что таким образом банки смогут превентивно предотвращать риски. Согласно изменениям, кредитные линии, обеспеченные наличными средствами, а также банковскими и драгоценными металлами, исключаются из расчета норматива в пятикратном размере чистого дохода заемщика после уплаты налогов».
В. Байрамов, основываясь на новом требовании, заявил, что совокупная сумма потребительских кредитных линий, превышающих этот лимит, не должна превышать 1 процента капитала первого уровня банка после вычетов:
«То есть, если чистый доход гражданина составляет 1000 манатов, его кредитная линия, то есть заимствование через карту, не может превышать 5 тысяч манатов. Естественно, если у гражданина есть другие долговые обязательства, они также будут учтены. Если заимствование осуществляется наличными и обеспечено, то эти правила исключаются.
Другое правило заключается в том, что лимиты «овердрафта» включаются в понятие кредитных линий, и коэффициент конвертации в кредит по потребительским кредитным картам устанавливается на уровне 40%. В течение периода, когда потребительские кредитные линии находятся на внебалансовых счетах, к этим линиям будет применяться 100% степень риска.
Таким образом, клиент, имеющий карту с услугой «овердрафт», может потратить больше денег, чем есть на его счету. В целом, это кредит, который может быть использован заемщиком, нуждающимся в средствах. Следует отметить, что ряд банков, используя услугу «овердрафт», создают дополнительную финансовую нагрузку для некоторых держателей карт с высокими процентами. В этом отношении необходимо продолжать совершенствования в данном направлении.
В целом, новые правила Центрального Банка заслуживают одобрения и могут уменьшить чрезмерную задолженность граждан, но, конечно, углубление регулирования в этом направлении остается приоритетом».