Maaşımızın 5 qatından çox kredit kartı ALA BİLMƏYƏCƏYİK
Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) istehlak kredit kartları üzrə tənzimləmələrə dəyişiklik edib. AMB-nin yaydığı açıqlamada bunun borclanmanın daha məsuliyyətli və sağlam aparılması, eləcə də əhalinin izafi borclanmasının qarşısının alınması və bank sisteminin kapital dayanıqlığının təmin edilməsi məqsədilə aparıldığı bildirilib.
Deputat Vüqar Bayramov sosial şəbəkə hesabında həmin dəyişikliyi şərh edib.
O qeyd edib ki, son dövrlər istehlak kreditləri üzrə yubanmaların səbəblərindən biri də kartlarda müştərinin ödəmə qabiliyyətinə uyğun olmayan kredit xətlərinin açılmasıdır:
“Eləcə də yubanmalar üçün izah edilə bilməyən yüksək cərimə faizlərinin hesablanması da mənfi təsirlər sırasındadır. Ölkədə vaxtı keçmiş kreditlərin məbləği ilin əvvəlinə 475 milyon manat idisə, bu göstərici ilin yarısında 527 milyon manatadək yüksəlib. Yəni bu ilin ilk yarısında problemli kreditlərin həcmi 10 faizdən çox artıb. Həmin dövrdə ümumi kredit portfeli 24 milyard 890 milyon manatdan 25 milyard 991 milyon manatadək yüksəlib. Bu o deməkdir ki, həmin müddətdə kredit portfeli cəmi 4,4 faiz artıb”.
Deputatın sözlərinə görə, bu həm də problemli kreditlərin həcminin ümumi kredit portfeli ilə müqayisədə 2 dəfə daha çox artması deməkdir: “Bu isə bank sektoru üçün heç də yaxşı dinamika hesab oluna bilməz. Bir tərəfdən də əhalinin borc yükünün sərəncamda qalan gəlirdə payının artıması müşahidə olunurdu. Təbii ki, bütün bunlar fonunda kredit xətlərinin açılması üçün yeni meyarların müəyyənləşdirilməsinə ehtiyac var idi.
Dəyişikliklərə əsasən, borcalanın kredit kartı onun xalis vergidən sonrakı gəlirinin maksimum 5 misli ilə məhdudlaşdırılır. Mərkəzi Bank hesab edir ki, bununla banklar preventiv olaraq risklərin qarşısını ala bilərlər. Dəyişikliklərə əsasən, nağd vəsaitlərlə, habelə bank və qiymətli metallarla təmin edilmiş kredit xətləri borcalanın xalis vergidən sonrakı gəlirinin 5 misli normativinin hesablanmasından istisna edilir”.
V.Bayramov yeni tələbə əsasən deyib ki, bu limitdən artıq olan istehlak kredit xətlərinin məcmu miqdarı bankın tutulmalardan sonra I dərəcəli kapitalının 1 faizindən artıq olmamalıdır:
“Yəni əgər vətəndaşın xalis gəliri 1000 manatdırsa, onun kredit xətti, yəni kart vasitəsilə borclanması 5 min manatdan çox ola bilməz. Təbii ki, vətəndaşın digər borc öhdəlikləri varsa, o da nəzərə alınacaq. Əgər borclanma nağddırsa və təmin olunubsa, o zaman bu qaydalar istisna edilir.
Digər qayda isə “overdraft” limitləri kredit xətləri anlayışına daxil edilərək istehlak kredit kartları üzrə kreditə konvertasiya əmsalının 40% müəyyən edilməsidir. İstehlak kredit xətlərinin balansdankənar hesablarda olduğu müddətdə həmin xətlər üzrə 100% risk dərəcəsi tətbiq ediləcək.
Belə ki, “overdraft” xidməti ilə kart sahibi olan müştəri hesabında olan puldan daha çox pul xərcləyə bilər. Bütövlükdə, vəsaitə ehtiyacı olan borcalan tərəfindən istifadə edilə bilən kreditdir. Nəzərə almaq lazımdır ki, bir sıra banklar “overdraft” xidmətindən istifadə edərək yüksək faizlərlə bəzi kart sahibləri üçün izafi maliyyə yükü yaradırlar. Bu baxımdan, bu istiqamətdə təkmilləşdirmələrin davam etməsinə ehtiyac var.
Bütövlükdə, Mərkəzi Bankın yeni qaydaları təqdirəlayiqdir və vətəndaşların izafi borclanmasını azalda bilər, amma təbii ki, bu istiqamətdə tənizmləmələrin daha da dərinləşdirilməsi prioritet olaraq qalmaqdadır”.

The Central Bank of Azerbaijan (CBA) has amended regulations on consumer credit cards. In a statement issued by the CBA, it was announced that these changes were made to ensure more responsible and sound borrowing, prevent excessive indebtedness of the population, and ensure the capital stability of the banking system.
MP Vugar Bayramov commented on this change on his social media account.
He noted that one of the reasons for delays in consumer loans in recent times is the opening of credit lines on cards that do not correspond to the customer's solvency:
“Also, the calculation of inexplicably high penalty interest rates for delays is among the negative impacts. If the amount of overdue loans in the country was 475 million manats at the beginning of the year, this figure rose to 527 million manats by mid-year. This means that the volume of problematic loans increased by more than 10 percent in the first half of this year. During the same period, the total loan portfolio increased from 24 billion 890 million manats to 25 billion 991 million manats. This means that the loan portfolio increased by only 4.4 percent during that period.”
According to the MP, this also means that the volume of problematic loans increased twice as much compared to the total loan portfolio: “This cannot be considered a good dynamic for the banking sector. On the other hand, an increase in the share of the population's debt burden in disposable income was observed. Naturally, against this background, there was a need to establish new criteria for opening credit lines.
According to the changes, a borrower's credit card is limited to a maximum of 5 times their net after-tax income. The Central Bank believes that this will allow banks to prevent risks proactively. According to the changes, credit lines secured by cash, as well as bank and precious metals, are excluded from the calculation of the 5-times net after-tax income norm of the borrower.”
V. Bayramov stated, based on the new requirement, that the aggregate amount of consumer credit lines exceeding this limit should not exceed 1 percent of the bank's Tier 1 capital after deductions:
“That is, if a citizen's net income is 1000 manats, their credit line, meaning borrowing through a card, cannot exceed 5 thousand manats. Naturally, if the citizen has other debt obligations, those will also be taken into account. If the borrowing is in cash and secured, then these rules are excluded.
Another rule is the inclusion of “overdraft” limits into the concept of credit lines and the determination of a 40% credit conversion factor for consumer credit cards. While consumer credit lines are held in off-balance sheet accounts, a 100% risk weight will be applied to those lines.
Thus, with an “overdraft” service, a cardholder customer can spend more money than they have in their account. Overall, it is credit that can be used by a borrower who needs funds. It should be noted that some banks, by using “overdraft” services, create an excessive financial burden for some cardholders with high interest rates. In this regard, there is a need for continued improvements in this direction.
Overall, the Central Bank's new rules are commendable and can reduce citizens' excessive indebtedness, but naturally, further deepening of regulations in this direction remains a priority.”