Lukoil-ə qarşı sanksiya: Aİ-dən Rusiyaya yeni zərbə
Avropa İttifaqı (Aİ) daxilində yeni sanksiyalar paketi üzərində işlər davam edir və bu dəfə Rusiya neft nəhəngi Lukoil də hədəfə alına bilər. Almaniya və Fransa kimi aparıcı ölkələr bu təkliflə çıxış edərək, Rusiyaya qarşı təzyiqləri artırmağa çalışırlar.
Redaksiya xəbər verir ki, diplomatların verdiyi məlumata görə, 27 üzv dövlətdən ibarət blok, Moskvaya qarşı təzyiqləri gücləndirmək məqsədilə Amerika Birləşmiş Ştatları ilə koordinasiya yaratmağa çalışır. Sanksiyaların yeni raundunda Lukoil-in də adı çəkilir. Bu addım, Rusiya tərəfindən Ukraynada davam edən müharibəyə cavab olaraq atılır. Sanksiyaların məqsədi, Rusiyanın müharibə üçün maliyyə resurslarını məhdudlaşdırmaqdır.
Bu təklif, Aİ-nin Rusiyaya qarşı tətbiq etdiyi sanksiyaların genişləndirilməsi səylərinin bir hissəsidir. Daha əvvəl də Rusiya neftinə qarşı sanksiyalar tətbiq edilmişdi, lakin yeni təklif, Lukoil kimi böyük şirkətləri də əhatə edə bilər. Bu, Aİ-nin Rusiyaya qarşı iqtisadi təzyiqləri artırmaq və müharibənin maliyyələşdirilməsinə mane olmaq səylərinin bir hissəsidir.

В Европейском Союзе (ЕС) продолжается работа над новым пакетом санкций, и на этот раз целью может стать российский нефтяной гигант Лукойл. Ведущие страны, такие как Германия и Франция, выступили с этим предложением, стремясь усилить давление на Россию.
Redaksiya сообщает, что, по данным дипломатов, блок из 27 государств-членов стремится координировать свои действия с Соединенными Штатами Америки с целью усиления давления на Москву. В новом раунде санкций упоминается и Лукойл. Этот шаг предпринимается в ответ на продолжающуюся войну России в Украине. Цель санкций — ограничить финансовые ресурсы России для ведения войны.
Это предложение является частью усилий ЕС по расширению санкций против России. Ранее уже были введены санкции против российской нефти, но новое предложение может охватить и крупные компании, такие как Лукойл. Это часть усилий ЕС по усилению экономического давления на Россию и предотвращению финансирования войны.