Louvre muzeyində milyonluq zinət əşyalarının oğurluğu Fransada səs-küy yaratdı
Parisdə yerləşən Luvr (Louvre) muzeyindən 88 milyon avro dəyərində kral zinət əşyalarının oğurlanması ilə bağlı istintaq davam etdirilir və saxlanılan şəxslərdən birinin tanınmış keçmiş YouTuber olması ölkədə böyük rezonans doğurub.
Redaksiya xəbər verir ki, oktyabrın 19-da muzeyin məşhur Apollon qalereyasından səkkiz ədəd kral cövhərinin oğurlandığı müəyyən olunub. Hadisə zamanı təhlükəsizlik siqnallarının işə düşməməsi və nəzarət sisteminin fasiləsiz olmasına baxmayaraq əşyaların izsiz yoxa çıxması istintaqın diqqətini oğurluğun peşəkar şəkildə planlaşdırıldığı ehtimalına yönəldib.
Saxlanılan şübhəlilərdən biri — internetdə "Doudou Cross Bitume" adı ilə tanınan 39 yaşlı Abdullay — əvvəllər motosiklet akrobatikası və idman məzmunlu videolarla populyarlıq qazanmış, lakin keçmişdə müxtəlif cinayət faktlarına görə bir neçə dəfə həbs olunmuş şəxsdir. O, ifadəsində oğurluğu “bir qrup cinayət təşkilatçısının göstərişi ilə” həyata keçirdiyini bildirib və günahını qismən etiraf edib.
Hadisə ilə bağlı digər şübhəlilərin ifadələri isə istintaqda təəccüb doğurub. Onlardan biri Louvre muzeyinin yalnız şüşə piramidadan ibarət olduğunu zənn etdiyini, digəri isə muzeyin bazar günləri bağlı olduğunu düşündüyünü deyib. Bu cür açıqlamalar polis tərəfindən gerçək vəziyyətin gizlədilməsi və ya hadisənin təşkilatçılarını qorumaq cəhdi kimi qiymətləndirilir.
Fransa hüquq-mühafizə orqanları hadisənin sadə oğurluq deyil, yüksək hazırlıqlı, yaxşı maliyyələşdirilmiş və peşəkar şəkildə təşkil olunmuş cinayət qruplaşmasının işi ola biləcəyini istisna etmir. Oğurlanan zinət əşyalarının isə ölkə xaricinə çıxarılmadan əvvəl ayrı-ayrı vasitəçilər vasitəsilə satılmaq üçün parçalanması ehtimalı araşdırılır.
İstintaq davam edir, saxlanılanların sayı və təşkilatçıların kimliyi ilə bağlı rəsmi açıqlamalar verilmir.

Theft of millions worth of jewelry at the Louvre Museum causes a stir in France
The investigation into the theft of royal jewelry worth 88 million euros from the Louvre Museum in Paris continues, and the fact that one of the detained individuals is a well-known former YouTuber has caused a significant stir in the country.
The editorial office reports that on October 19, eight pieces of royal jewels were stolen from the museum's famous Apollo Gallery. The fact that security alarms did not activate during the incident and the items disappeared without a trace despite continuous surveillance systems has led the investigation to focus on the possibility that the theft was professionally planned.
One of the detained suspects — 39-year-old Abdoulaye, known online as "Doudou Cross Bitume" — had previously gained popularity with motorcycle acrobatics and sports content videos, but had been arrested several times in the past for various criminal offenses. In his testimony, he stated that he carried out the theft “at the instruction of a group of criminal organizers” and partially confessed his guilt.
The testimonies of other suspects related to the incident have caused surprise in the investigation. One of them claimed to have thought the Louvre Museum consisted only of the glass pyramid, while another believed the museum was closed on Sundays. Such statements are evaluated by the police as an attempt to conceal the true situation or protect the organizers of the incident.
French law enforcement agencies do not rule out that the incident is not a simple theft, but rather the work of a highly prepared, well-funded, and professionally organized criminal group. The possibility that the stolen jewelry may be broken down to be sold through individual intermediaries before being taken out of the country is being investigated.
The investigation continues, and no official statements have been made regarding the number of detainees or the identity of the organizers.