Liviya Milli Birlik Hökuməti, mərhum dövlət başçısı Müəmmər Qəddafinin oğlu Hannibal Qəddafinin Livanda illərlə davam edən həbsdən sonra azad edildiyini açıqlayıb. O, 2015-ci ildə Beyrutda saxlanılmışdı.
Redaksiya xəbər verir ki, Livan məhkəməsi Hannibal Qəddafiyə tətbiq edilmiş ölkədən çıxış qadağasını ləğv edib və onun barəsində daha əvvəl müəyyən olunan 11 milyon dollarlıq girov ödənişi də aradan qaldırılıb. Qərar rəsmi şəkildə qüvvəyə minib və Hannibal artıq sərbəst şəkildə ölkədən ayrılmaq hüququna malikdir.
Liviya hökuməti, məsələnin həllinə göstərilən dəstəyə görə Livan Prezidenti Cozef Auna və parlament sədri Nabih Berriyə təşəkkür edib. Qərarın iki ölkə arasında diplomatik əlaqələrin yumşaldılmasına töhfə verəcəyi gözlənilir.

Правительство национального единства Ливии объявило об освобождении Ганнибала Каддафи, сына покойного главы государства Муаммара Каддафи, после многолетнего заключения в Ливане. Он был задержан в Бейруте в 2015 году.
Редакция сообщает, что ливанский суд отменил запрет на выезд из страны, примененный к Ганнибалу Каддафи, и ранее установленный залог в размере 11 миллионов долларов также был отменен. Решение официально вступило в силу, и Ганнибал теперь имеет право свободно покидать страну.
Правительство Ливии поблагодарило президента Ливана Жозефа Ауна и председателя парламента Набиха Берри за поддержку в решении вопроса. Ожидается, что это решение будет способствовать смягчению дипломатических отношений между двумя странами.