Liviya "ASAN xidmət" modelinin tətbiqində maraqlıdır
24–27 noyabr 2025-ci il tarixində Liviya Dövlətinin Baş nazirin müşaviri Mohamed Abdusalamın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti “ASAN xidmət” təcrübəsini öyrənmək məqsədilə ölkəmizə səfər edib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev qonaqlara Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü əsasında yaradılmış “ASAN xidmət” mərkəzləri, həmçinin dövlət xidmətlərində tətbiq olunan innovativ həllər barədə ətraflı məlumat verib. Təqdimat zamanı hazırda Azərbaycanın bu intellektual brendinin 30-dan çox ölkəyə ixrac edildiyi diqqətə çatdırılıb.
Dövlət Agentliyinin müxtəlif struktur bölmələri tərəfindən nümayəndə heyətinə dövlət xidmətlərinin dizaynı, data əsaslı qərar qəbuletmə mexanizmləri, xidmətlərə nəzarət və qiymətləndirilmə, insan resurslarının idarəedilməsi, könüllülük fəaliyyəti sahələrində geniş təqdimatlar edilib və müvafiq istiqamətlər üzrə müzakirələr aparılıb.
Regionlarda əhaliyə göstərilən xidmətlərlə tanışlıq məqsədilə nümayəndə heyətinin Şamaxı “ASAN Həyat” kompleksinə səfəri də təşkil olunub.
Həmçinin qonaqlar Bakı şəhərində yerləşən bir sıra “ASAN xidmət” mərkəzləri, “İNNOLAND” İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzi, “Bilim Bakı” mərkəzi, Səyyar ASAN xidmət, 108 Çağrı Mərkəzi və ASAN TV/Radio ilə də yaxından tanış olublar.
Liviyalı rəsmilər “ASAN xidmət” modelinin onlarda yüksək təəssürat yaratdığını bildirib və ölkəmizin müvafiq təcrübəsinin yaxın müddətdə Liviyada tətbiqində maraqlı olduqlarını qeyd ediblər.

Ливия заинтересована в применении модели «ASAN xidmət»
С 24 по 27 ноября 2025 года делегация во главе с советником премьер-министра Государства Ливия Мохамедом Абдусаламом посетила нашу страну с целью изучения опыта «ASAN xidmət».
Председатель Государственного агентства по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики Ульви Мехдиев подробно проинформировал гостей о центрах «ASAN xidmət», созданных по инициативе Президента Ильхама Алиева, а также об инновационных решениях, применяемых в государственных услугах. В ходе презентации было отмечено, что в настоящее время этот интеллектуальный бренд Азербайджана экспортируется в более чем 30 стран.
Различные структурные подразделения Государственного агентства представили делегации обширные презентации по таким областям, как дизайн государственных услуг, механизмы принятия решений на основе данных, контроль и оценка услуг, управление человеческими ресурсами, волонтерская деятельность, а также провели обсуждения по соответствующим направлениям.
С целью ознакомления с услугами, предоставляемыми населению в регионах, был также организован визит делегации в комплекс «ASAN Həyat» в Шамахы.
Кроме того, гости подробно ознакомились с рядом центров «ASAN xidmət», расположенных в Баку, Инкубационным и акселерационным центром «İNNOLAND», центром «Bilim Bakı», Мобильной службой ASAN, Колл-центром 108 и ASAN TV/Radio.
Ливийские официальные лица заявили, что модель «ASAN xidmət» произвела на них большое впечатление, и отметили свою заинтересованность в скорейшем применении соответствующего опыта нашей страны в Ливии.