Liviya "ASAN xidmət" modelinin tətbiqində maraqlıdır
24–27 noyabr 2025-ci il tarixində Liviya Dövlətinin Baş nazirin müşaviri Mohamed Abdusalamın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti “ASAN xidmət” təcrübəsini öyrənmək məqsədilə ölkəmizə səfər edib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev qonaqlara Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü əsasında yaradılmış “ASAN xidmət” mərkəzləri, həmçinin dövlət xidmətlərində tətbiq olunan innovativ həllər barədə ətraflı məlumat verib. Təqdimat zamanı hazırda Azərbaycanın bu intellektual brendinin 30-dan çox ölkəyə ixrac edildiyi diqqətə çatdırılıb.
Dövlət Agentliyinin müxtəlif struktur bölmələri tərəfindən nümayəndə heyətinə dövlət xidmətlərinin dizaynı, data əsaslı qərar qəbuletmə mexanizmləri, xidmətlərə nəzarət və qiymətləndirilmə, insan resurslarının idarəedilməsi, könüllülük fəaliyyəti sahələrində geniş təqdimatlar edilib və müvafiq istiqamətlər üzrə müzakirələr aparılıb.
Regionlarda əhaliyə göstərilən xidmətlərlə tanışlıq məqsədilə nümayəndə heyətinin Şamaxı “ASAN Həyat” kompleksinə səfəri də təşkil olunub.
Həmçinin qonaqlar Bakı şəhərində yerləşən bir sıra “ASAN xidmət” mərkəzləri, “İNNOLAND” İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzi, “Bilim Bakı” mərkəzi, Səyyar ASAN xidmət, 108 Çağrı Mərkəzi və ASAN TV/Radio ilə də yaxından tanış olublar.
Liviyalı rəsmilər “ASAN xidmət” modelinin onlarda yüksək təəssürat yaratdığını bildirib və ölkəmizin müvafiq təcrübəsinin yaxın müddətdə Liviyada tətbiqində maraqlı olduqlarını qeyd ediblər.

On November 24–27, 2025, a delegation led by Mohamed Abdusalam, Advisor to the Prime Minister of the State of Libya, visited our country with the aim of studying the "ASAN xidmət" experience.
Ulvi Mehdiyev, Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, provided detailed information to the guests about the "ASAN xidmət" centers established on the initiative of President Ilham Aliyev, as well as innovative solutions applied in public services. During the presentation, it was noted that this intellectual brand of Azerbaijan is currently exported to more than 30 countries.
Various structural divisions of the State Agency gave extensive presentations to the delegation on the design of public services, data-driven decision-making mechanisms, service monitoring and evaluation, human resource management, and volunteer activities, and discussions were held on these respective areas.
To familiarize themselves with the services provided to the population in the regions, a visit of the delegation to the Shamakhi "ASAN Həyat" complex was also organized.
The guests also closely familiarized themselves with a number of "ASAN xidmət" centers located in Baku, the "INNOLAND" Incubation and Acceleration Center, the "Bilim Baku" center, Mobile ASAN service, the 108 Call Center, and ASAN TV/Radio.
Libyan officials stated that the "ASAN xidmət" model made a strong impression on them and noted their interest in implementing our country's relevant experience in Libya in the near future.