Leyla Əliyeva sərgidə iştirak etdi
Festivalın ilk günündə VarYox incəsənət və mədəniyyət platforması və “Gazelli Art House” Bakı qalereyasının birgə əməkdaşlığı çərçivəsində “Mənzərəyə açılan ev” mövzusunda qrup sərgisinin nümayişinə başlanılıb.
Sərgidə Leyla Əliyevanın da rəsm əsərləri yer alır.
Redaksiya AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, Leyla Əliyeva sərgidə iştirak edib, nümayiş etdirilən əsərlərə baxış keçirib.
Leyla Əliyevaya festival barədə məlumat verilərək bildirilib ki, “Her Art in Action”, VarYox incəsənət və mədəniyyət platforması tərəfindən təsis edilərək həyata keçirilən illik proqramdır və incəsənət sahəsində gender bərabərliyinin təşviqinə, mədəni inklüzivliyin artırılmasına, eləcə də Azərbaycanın beynəlxalq mədəni iştirakının gücləndirilməsinə həsr olunub. Bu il mart – may aylarını əhatə edən festival üç aylıq müddətdə Bakı şəhərinin müxtəlif məkanlarında keçiriləcək.
Qeyd olunub ki, üç il ardıcıl keçirilən “Her Art in Action” regionda qadınların yaradıcılığına və millətlərarası mübadiləyə həsr olunmuş nadir festival kimi çıxış edir. Layihə Azərbaycandan və region ölkələrindən, o cümlədən Qazaxıstan, Özbəkistan, Tacikistan, Türkiyə, Gürcüstan, Misir, həmçinin Balkan bölgəsi, İspaniya və Litvadan olan qadınları fəal şəkildə bir araya gətirir.
“Mənzərəyə açılan ev” mövzusu isə evi sabit məkan kimi deyil, qadın təcrübəsi ilə formalaşan dəyişkən bir vəziyyət kimi nəzərdən keçirir. Gündəlik məişət hüdudlarından çıxaraq, mövzu qadınların ictimai və şəxsi həyat, göz önündə olma və təklik, aidiyyət və müqavimət arasındakı gərginlikdə məkanı necə yaratdığını, müəyyən etdiyini, mübarizə apardığını və geri qaytardığını araşdırır.
Tədbir çərçivəsində, şəhid anasının doğum günü qeyd olunub, Leyla Əliyeva ona hədiyyə təqdim edib.
Həmçinin sərgi iştirakçıları öz əl işlərindən Leyla Əliyevaya hədiyyə ediblər.
Sonda Leyla Əliyeva “Gazelli Group” şirkətinin təsisçisi və prezidenti Zərifə Həmzəyevanın xatirə guşəsini də ziyarət edib.
Festivalın builki buraxılışının kuratoru, multimedia rəssamı Sitara İbrahimbəyli martın 8-də keçirilən ilk sərgisinin açılışında 27 yerli və xarici rəssamın əsərlərinin nümayiş olunduğunu qeyd edib: “Üçüncü ildir ki, martın 8-də festivalın açılışını edirik. Ümumi üç açılış olacaq. Apreldə 11 nömrəli İnteqrasiya təlimli internat məktəbinin (Bilgəh) şagirdlərinin tanınmış müasir rəssamlarla dialoq əsasında yaradılan birgə sərgisi təşkil olunacaq. Üçüncü layihə isə İçərişəhərdə keçiriləcək və açıq havada fotoqrafiya gecəsi olacaq. Ümumilikdə üç ay ərzində 50-dən çox rəssamın əl işi sərgilənəcək”.
Müstəqil rəssam Kafiyə Eyvazova builki festivala “Pəncərədən baxış” əsəri ilə qatılıb. “Üç ildir festivala qatılıram və ilk dəfədir ki, xalça texnikasında iş təqdim edirəm. Əsər xovlu xalça texnikasında toxunub və insanları ailə strukturunu sorğulamağa dəvət edir. Burada kişi motivləri qadın motivlərini sanki qoruyurmuş kimi görünsə də, onu məhdudlaşdırır. Getdikcə qadının üz cizgiləri yox olur. Çünki məhdudiyyət insanın şəxsiyyətini arxa plana salır və görünməz edir. Əsər cəmiyyətimizə qadınlara dəyər verməyi, onları dinləməyi və azadlığını məhdudlaşdırmamağı tövsiyə edir”.

8 марта в “Gazelli Art House” состоялась церемония открытия фестиваля “Her Art in Action” 2026 года.
В первый день фестиваля в рамках совместного сотрудничества арт-платформы VarYox и бакинской галереи “Gazelli Art House” начался показ групповой выставки на тему “Дом, открывающий вид”.
На выставке представлены работы Лейлы Алиевой.
Редакция сообщает со ссылкой на АЗЕРТАДЖ, что Лейла Алиева приняла участие в выставке и ознакомилась с представленными работами.
Лейле Алиевой была предоставлена информация о фестивале, отмечено, что “Her Art in Action” – это ежегодная программа, учрежденная и реализуемая арт-платформой VarYox, посвященная продвижению гендерного равенства в искусстве, повышению культурной инклюзивности, а также укреплению международного культурного участия Азербайджана. Фестиваль, охватывающий период с марта по май этого года, пройдет в течение трех месяцев на различных площадках города Баку.
Отмечено, что “Her Art in Action”, проводимый уже три года подряд, является редким фестивалем в регионе, посвященным творчеству женщин и межнациональному обмену. Проект активно объединяет женщин из Азербайджана и стран региона, включая Казахстан, Узбекистан, Таджикистан, Турцию, Грузию, Египет, а также Балканский регион, Испанию и Литву.
Тема “Дом, открывающий вид” рассматривает дом не как статичное пространство, а как изменчивое состояние, формируемое женским опытом. Выходя за рамки повседневной жизни, тема исследует, как женщины создают, определяют, борются и возвращают себе пространство в напряжении между общественной и личной жизнью, видимостью и уединением, принадлежностью и сопротивлением.
В рамках мероприятия был отмечен день рождения матери шехида, Лейла Алиева вручила ей подарок.
Также участники выставки подарили Лейле Алиевой свои работы.
В завершение Лейла Алиева посетила мемориальный уголок основательницы и президента компании “Gazelli Group” Зарифы Гамзаевой.
Куратор нынешнего выпуска фестиваля, художник-мультимедиа Ситара Ибрагимбейли отметила, что на открывшейся 8 марта первой выставке были представлены работы 27 местных и зарубежных художников: “Мы открываем фестиваль 8 марта уже третий год. Всего будет три открытия. В апреле будет организована совместная выставка учеников Интегрированной школы-интерната №11 (Бильгях), созданная на основе диалога с известными современными художниками. Третий проект пройдет в Ичеришехер и будет представлять собой ночной фотосессию под открытым небом. Всего за три месяца будет выставлено более 50 работ художников”.
Независимый художник Кафия Эйвазова представила на нынешнем фестивале работу “Взгляд из окна”. “Я участвую в фестивале три года и впервые представляю работу в технике ковроткачества. Работа выполнена в технике ворсового ковроткачества и призывает людей задуматься о структуре семьи. Хотя здесь мужские мотивы как бы защищают женские, они их ограничивают. Постепенно женские черты лица исчезают. Потому что ограничение отодвигает личность человека на второй план и делает ее невидимой. Работа призывает наше общество ценить женщин, слушать их и не ограничивать их свободу”.