Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Leyen ABŞ-la gömrük rüsumlarına dair sərfəsiz razılaşma əldə etməyə məcbur olub.
Redaksiya xəbər verir ki, britaniyalı “The Sunday Times” qəzeti Bruegel analitik mərkəzinin baş elmi əməkdaşı Yakob Kjerkegaard-a istinadla yazır: Leyen bu addımı Avropada ABŞ hərbi kontingentinin azaldılması təhlükəsi səbəbilə atıb. Analitik qeyd edir ki, Vaşinqton Avropadakı təhlükəsizlik təminatını təzyiq aləti kimi istifadə edərək Brüsselə gömrük məsələlərində güzəştə getməyə məcbur edib.
Mənbənin iddiasına görə, Avropa tərəfi ticarət sahəsində daha sərfəli şərtlərdən imtina etməklə ABŞ-ın hərbi mövcudluğunu qorumağa çalışır. Qərarın seçkilər ərəfəsində ABŞ və Avropa İttifaqı münasibətlərində balansı saxlamaq niyyətindən qaynaqlandığı bildirilir.

Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен была вынуждена заключить невыгодное соглашение с США о таможенных пошлинах.
Редакция сообщает, что британская газета “The Sunday Times” со ссылкой на старшего научного сотрудника аналитического центра Bruegel Якоба Кьеркегаарда пишет: фон дер Ляйен пошла на этот шаг из-за угрозы сокращения американского военного контингента в Европе. Аналитик отмечает, что Вашингтон, используя гарантии безопасности в Европе как инструмент давления, вынудил Брюссель пойти на уступки в таможенных вопросах.
По утверждению источника, европейская сторона, отказываясь от более выгодных условий в сфере торговли, пытается сохранить военное присутствие США. Сообщается, что решение обусловлено намерением сохранить баланс в отношениях между США и Европейским союзом накануне выборов.