Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Leyen ABŞ-la gömrük rüsumlarına dair sərfəsiz razılaşma əldə etməyə məcbur olub.
Redaksiya xəbər verir ki, britaniyalı “The Sunday Times” qəzeti Bruegel analitik mərkəzinin baş elmi əməkdaşı Yakob Kjerkegaard-a istinadla yazır: Leyen bu addımı Avropada ABŞ hərbi kontingentinin azaldılması təhlükəsi səbəbilə atıb. Analitik qeyd edir ki, Vaşinqton Avropadakı təhlükəsizlik təminatını təzyiq aləti kimi istifadə edərək Brüsselə gömrük məsələlərində güzəştə getməyə məcbur edib.
Mənbənin iddiasına görə, Avropa tərəfi ticarət sahəsində daha sərfəli şərtlərdən imtina etməklə ABŞ-ın hərbi mövcudluğunu qorumağa çalışır. Qərarın seçkilər ərəfəsində ABŞ və Avropa İttifaqı münasibətlərində balansı saxlamaq niyyətindən qaynaqlandığı bildirilir.

President of the European Commission Ursula von der Leyen was forced to reach an unfavorable agreement with the US regarding customs duties.
The editorial office reports that the British newspaper “The Sunday Times” writes, citing Jakob Kirkegaard, a senior fellow at the Bruegel analytical center: Leyen took this step due to the threat of a reduction in the US military contingent in Europe. The analyst notes that Washington, using its security guarantees in Europe as a tool of pressure, forced Brussels to make concessions on customs issues.
According to the source, the European side is trying to preserve the US military presence by foregoing more favorable terms in trade. It is reported that the decision stems from the intention to maintain balance in US and European Union relations on the eve of the elections.