Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov BMT Baş Assambleyasında çıxışında Fələstin mülki əhalisinə qarşı həyata keçirilən qətliamların, uşaqların bombardman və aclıqla öldürülməsinin, xəstəxana və məktəblərin dağıdılmasının heç bir bəraətinin olmadığını bildirib. O, həmçinin İordan çayının Qərb sahilinin ilhaqı planlarını da yolverilməz adlandırıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Lavrov çıxışında “bu gün əslində Fələstin dövlətinin yaradılmasını nəzərdə tutan BMT qətnaməsini dəfn etmək üçün çevriliş cəhdi ilə üz-üzəyik” ifadəsini işlədib. Nazir əlavə edib ki, ərəb ölkələrində ivrit, İsraildə isə ərəb dili qadağan edilmədiyi halda, Ukraynada rus dilinə qadağa qoyulub.
Rusiyalı nazir ölkəsinin NATO ölkələrinə hücum planlarının olmadığını, lakin hər hansı təcavüzün qəti cavabla qarşılanacağını vurğulayıb. O həmçinin qeyd edib ki, Rusiya heç vaxt dron və raketlərini Aİ və NATO ölkələrinə qarşı yönəltmir. Lavrov bildirib ki, Fələstin torpaqları ilə bağlı “tanıyacaq heç nə qalmadan əvvəl təcili tədbirlər görülməlidir”.
Lavrov həmçinin bildirib ki, Türkiyə rus qazından imtina edərsə, ona anlayışla yanaşacağıq. Qeyd edək ki, Tramp Türkiyənin də rus enerjisindən imtina etməsini istəmişdi.

Лавров в ООН: Мы не направляем дроны против НАТО и ЕС
Министр иностранных дел России Сергей Лавров в своем выступлении на Генеральной Ассамблее ООН заявил, что массовые убийства палестинского гражданского населения, гибель детей от бомбардировок и голода, разрушение больниц и школ не имеют никакого оправдания. Он также назвал неприемлемыми планы по аннексии Западного берега реки Иордан.
Редакция сообщает, что в своем выступлении Лавров использовал выражение: «сегодня мы сталкиваемся с попыткой переворота, чтобы фактически похоронить резолюцию ООН, предусматривающую создание палестинского государства». Министр добавил, что в то время как иврит не запрещен в арабских странах, а арабский язык не запрещен в Израиле, в Украине введен запрет на русский язык.
Российский министр подчеркнул, что его страна не имеет планов нападения на страны НАТО, но любая агрессия будет встречена решительным ответом. Он также отметил, что Россия никогда не направляет свои дроны и ракеты против стран ЕС и НАТО. Лавров заявил, что в отношении палестинских территорий «необходимо принять срочные меры, прежде чем не останется ничего, что можно было бы признать».
Лавров также заявил, что если Турция откажется от российского газа, мы отнесемся к этому с пониманием. Отметим, что Трамп также хотел, чтобы Турция отказалась от российской энергии.