Kremlin yaydığı məlumata görə, Rusiya prezidenti Vladimir Putin ABŞ prezidenti Donald Trampa Ukrayna tərəfindən Rusiyada prezidentin dövlət iqamətgahına pilotsuz uçuş aparatları ilə hücum edildiyini bildirib və bu hadisə Trampı ciddi şəkildə təəccübləndirib.
Redaksiya məlumat verir ki, Kreml Putinin Trampa Rusiyanın ABŞ ilə sülhün əldə olunması istiqamətində əməkdaşlığı davam etdirmək niyyətində olduğunu, lakin Kiyevin addımlarını “dövlət tərəfindən dəstəklənən terrorizm” kimi qiymətləndirərək mövqeyinə yenidən baxacağını açıq şəkildə çatdırdığını bildirib.
Kremlin açıqlamasında vurğulanıb ki, Rusiya tərəfi Tramp və Zelenski arasında əldə olunan bəzi razılaşmaların Ukraynaya öhdəliklərdən yayınmaq imkanı verdiyini düşünür və bu, Moskvanın narahatlığına səbəb olur.
Bildirilib ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp Putinə belə bir dron hücumunu təsəvvür belə edə bilmədiyini, ABŞ administrasiyasının Kiyevə “Tomahawk” raketləri vermədiyini və dövlət başçısının iqamətgahına hücumun yolverilməz olduğunu qeyd edib.
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Mariya Zaxarova cavab tədbirlərinin diplomatik olmayacağını deyib, Sergey Lavrov isə 29 dekabr gecəsi Novqorod vilayətindəki dövlət iqamətgahı üzərində 91 pilotsuz aparatın məhv edildiyini və danışıqlar fonunda baş verən bu hücumun Rusiyanın mövqeyinin yenidən nəzərdən keçirilməsinə səbəb olacağını açıqlayıb.

According to information released by the Kremlin, Russian President Vladimir Putin informed US President Donald Trump that Ukraine had carried out a drone attack on the Russian presidential state residence, a development that reportedly greatly surprised Trump.
The editorial states that the Kremlin reported Putin clearly conveyed Russia's intention to continue cooperation with the US towards achieving peace, but would reconsider its position, evaluating Kyiv's actions as "state-sponsored terrorism."
The Kremlin's statement emphasized that the Russian side believes certain agreements reached between Trump and Zelensky allow Ukraine to evade its commitments, which causes concern in Moscow.
It was reported that US President Donald Trump told Putin that he could not even imagine such a drone attack, that the US administration had not provided "Tomahawk" missiles to Kyiv, and that an attack on the head of state's residence was unacceptable.
Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova stated that retaliatory measures would not be diplomatic, while Sergey Lavrov announced that 91 drones were destroyed over the state residence in the Novgorod region on the night of December 29, and that this attack, occurring amidst negotiations, would lead to a reassessment of Russia's position.