Konqres Trampın dövründəki hərbi əməliyyatları araşdırır
ABŞ Konqresi, Donald Trampın dövründə Karib dənizində Venesuela ilə əlaqəli narkotik qaçaqmalçılığı ilə əlaqədar gəmilərə qarşı həyata keçirdiyi hücumların, 1973-cü il tarixli Müharibə Səlahiyyətləri Qərarı çərçivəsində olduğunu bildirib. Bu qanun, ABŞ prezidentinin 60 gündən artıq davam edən hərbi əməliyyatlar üçün Konqresdən icazə almasını tələb edir.
Redaksiya məlumat verir ki, Konqres üzvləri, Trampın dövründəki hərbi əməliyyatların Müharibə Səlahiyyətləri Qərarının tələblərinə uyğun olub-olmadığını araşdırırlar. Bu qərar, prezidentə hərbi gücdən istifadə etmək səlahiyyəti verir, lakin eyni zamanda, Konqresin bu cür əməliyyatları nəzarətdə saxlamasını təmin edir.
Müharibə Səlahiyyətləri Qərarı, ABŞ prezidentinin xarici ölkələrdəki hərbi əməliyyatları üçün Konqreslə əməkdaşlıq etməsini nəzərdə tutur. Bu qanun, prezidentin hərbi əməliyyatlara başlamasından sonra 60 gün ərzində Konqresə məlumat verməsini və Konqresin bu əməliyyatları təsdiq etməsini və ya dayandırmasını tələb edir. Konqres, Trampın dövründəki hadisələrin bu qanuna uyğun olub-olmadığını müəyyən etmək üçün araşdırmalar aparır. Bu araşdırmalar, ABŞ-ın xarici siyasətində Konqresin rolunu və prezidentin hərbi səlahiyyətlərini yenidən gündəmə gətirir.

Конгресс США заявил, что атаки на корабли, связанные с контрабандой наркотиков из Венесуэлы в Карибском море во время президентства Дональда Трампа, были осуществлены в рамках Закона о военных полномочиях 1973 года. Этот закон требует от президента США получения разрешения Конгресса на военные операции, продолжающиеся более 60 дней.
Редакция сообщает, что члены Конгресса расследуют, соответствовали ли военные операции времен Трампа требованиям Закона о военных полномочиях. Этот закон предоставляет президенту право использовать военную силу, но в то же время обеспечивает контроль Конгресса над такими операциями.
Закон о военных полномочиях предусматривает сотрудничество президента США с Конгрессом по вопросам военных операций в зарубежных странах. Этот закон требует, чтобы президент информировал Конгресс в течение 60 дней после начала военных операций, а Конгресс одобрял или прекращал эти операции. Конгресс проводит расследования, чтобы определить, соответствовали ли события времен Трампа этому закону. Эти расследования вновь поднимают вопрос о роли Конгресса во внешней политике США и военных полномочиях президента.