Kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlarda tikintiyə bu hallarda icazə veriləcək – Deputatdan ŞƏRH
"Baş nazir Əli Əsədov tərəfindən təsdiqlənən yeni qaydalar kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlarda inşaata icazə verilən hallar və hədləri müəyyənləşdirir".
Bunu Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov Nazirlər Kabinetinin kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlarda tikililərin inşası ilə bağlı yeni qərarını şərh edərkən deyib.
“Yeni qaydalara əsasən, sahəsi 5 hektardan az olmayan və vahid sərhəd daxilində yerləşən kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaq sahələrinin 1 faizindən artıq olmayan hissəsində kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emalı üçün, həmçinin işçilərin müvəqqəti yaşaması məqsədilə yaşayış təyinatlı əsaslı tikililər inşa edilə və quraşdırıla bilər. Bu o deməkdir ki, 10 hektar kənd təsərrüfatı təyinatlı torpağı olan sahibkar onun 10 sotunda inşaat işləri apara biləcək”.
Vüqar Bayramov qeyd edib ki, belə bir qərarın qəbul edilməsi torpaqlardan daha səmərəli istifadəyə imkan yaradacaq:
“Əvvəllər bu istiqamətdə dəqiq qaydaların olmaması sahibkarlar üçün ciddi çətinliklər törədirdi. Yeni mexanizm isə həmin çətinlikləri aradan qaldırır və kənd təsərrüfatı torpaqlarının iqtisadi baxımdan daha səmərəli istifadəsini təmin edir”.
Deputat əlavə edib ki, yeni qaydalar torpaqlardan birgə istifadəni stimullaşdıracaq:
“Əgər torpaq sahəsinin əsaslı tikili olmayan bir hissəsi başqa şəxsin mülkiyyətinə və ya istifadəsinə keçərsə və həmin sahə 5 hektardan az olarsa, burada inşaat işlərinə icazə verilmir. Bu, torpaqların birləşdirilməsini təşviq edir. Nəticədə, böyük təsərrüfatların sayının artmasına şərait yaranacaq. Bu isə hazırda aqrar sektorda ən ciddi çağırışlardan biridir”.
Millət vəkili vurğulayıb ki, Nazirlər Kabinetinin qərarı kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqların istifadəsində səmərəliliyin artırılmasına xidmət edəcək.

"Новые правила, утвержденные премьер-министром Али Асадовым, определяют случаи и пределы, в которых разрешено строительство на землях сельскохозяйственного назначения".
Об этом заявил депутат Милли Меджлиса Вугар Байрамов, комментируя новое решение Кабинета Министров о строительстве объектов на землях сельскохозяйственного назначения.
"Согласно новым правилам, на землях сельскохозяйственного назначения площадью не менее 5 гектаров и расположенных в пределах единой границы, на участке, не превышающем 1 процента от общей площади, могут быть построены и установлены капитальные строения жилого назначения для производства и переработки сельскохозяйственной продукции, а также для временного проживания работников. Это означает, что предприниматель, имеющий 10 гектаров земли сельскохозяйственного назначения, сможет осуществлять строительные работы на 10 сотках этой земли".
Вугар Байрамов отметил, что принятие такого решения позволит более эффективно использовать земли:
"Ранее отсутствие четких правил в этом направлении создавало серьезные трудности для предпринимателей. Новый механизм устраняет эти трудности и обеспечивает более эффективное с экономической точки зрения использование сельскохозяйственных земель".
Депутат добавил, что новые правила будут стимулировать совместное использование земель:
"Если часть земельного участка без капитального строения переходит в собственность или пользование другого лица, и площадь этого участка составляет менее 5 гектаров, то строительные работы здесь не разрешаются. Это способствует объединению земель. В результате будут созданы условия для увеличения числа крупных хозяйств. А это один из самых серьезных вызовов в аграрном секторе на данный момент".
Парламентарий подчеркнул, что решение Кабинета Министров будет способствовать повышению эффективности использования земель сельскохозяйственного назначения.