Kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlarda tikintiyə bu hallarda icazə veriləcək – Deputatdan ŞƏRH
"Baş nazir Əli Əsədov tərəfindən təsdiqlənən yeni qaydalar kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlarda inşaata icazə verilən hallar və hədləri müəyyənləşdirir".
Bunu Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov Nazirlər Kabinetinin kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlarda tikililərin inşası ilə bağlı yeni qərarını şərh edərkən deyib.
“Yeni qaydalara əsasən, sahəsi 5 hektardan az olmayan və vahid sərhəd daxilində yerləşən kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaq sahələrinin 1 faizindən artıq olmayan hissəsində kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emalı üçün, həmçinin işçilərin müvəqqəti yaşaması məqsədilə yaşayış təyinatlı əsaslı tikililər inşa edilə və quraşdırıla bilər. Bu o deməkdir ki, 10 hektar kənd təsərrüfatı təyinatlı torpağı olan sahibkar onun 10 sotunda inşaat işləri apara biləcək”.
Vüqar Bayramov qeyd edib ki, belə bir qərarın qəbul edilməsi torpaqlardan daha səmərəli istifadəyə imkan yaradacaq:
“Əvvəllər bu istiqamətdə dəqiq qaydaların olmaması sahibkarlar üçün ciddi çətinliklər törədirdi. Yeni mexanizm isə həmin çətinlikləri aradan qaldırır və kənd təsərrüfatı torpaqlarının iqtisadi baxımdan daha səmərəli istifadəsini təmin edir”.
Deputat əlavə edib ki, yeni qaydalar torpaqlardan birgə istifadəni stimullaşdıracaq:
“Əgər torpaq sahəsinin əsaslı tikili olmayan bir hissəsi başqa şəxsin mülkiyyətinə və ya istifadəsinə keçərsə və həmin sahə 5 hektardan az olarsa, burada inşaat işlərinə icazə verilmir. Bu, torpaqların birləşdirilməsini təşviq edir. Nəticədə, böyük təsərrüfatların sayının artmasına şərait yaranacaq. Bu isə hazırda aqrar sektorda ən ciddi çağırışlardan biridir”.
Millət vəkili vurğulayıb ki, Nazirlər Kabinetinin qərarı kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqların istifadəsində səmərəliliyin artırılmasına xidmət edəcək.

Construction on agricultural lands will be allowed in these cases – COMMENT from a Deputy
"The new rules approved by Prime Minister Ali Asadov define the cases and limits for construction on agricultural lands."
This was stated by Vugar Bayramov, a deputy of the Milli Majlis, while commenting on the Cabinet of Ministers' new decision regarding the construction of buildings on agricultural lands.
“According to the new rules, permanent residential buildings for the production and processing of agricultural products, as well as for the temporary accommodation of workers, can be constructed and installed on no more than 1 percent of agricultural land plots that are not less than 5 hectares in area and are located within a single boundary. This means that an entrepreneur with 10 hectares of agricultural land will be able to carry out construction work on 0.1 hectares of it.”
Vugar Bayramov noted that the adoption of such a decision will allow for more efficient use of land:
“Previously, the lack of clear rules in this area created serious difficulties for entrepreneurs. The new mechanism eliminates these difficulties and ensures more economically efficient use of agricultural lands.”
The deputy added that the new rules will stimulate joint use of lands:
“If a part of a land plot without a permanent structure is transferred to the ownership or use of another person, and that area is less than 5 hectares, construction work is not allowed there. This encourages the consolidation of land. As a result, conditions will be created for an increase in the number of large farms. This is currently one of the most serious challenges in the agricultural sector.”
The MP emphasized that the Cabinet of Ministers' decision will serve to increase efficiency in the use of agricultural lands.