Kanada hökuməti Fələstin dövlətini rəsmi şəkildə tanımağa hazırlaşır.
Redaksiya xəbər verir ki, qərarın sentyabr ayında keçiriləcək BMT-nin 80-ci Baş Assambleyasında açıqlanması planlaşdırılır. Bu addım İsrailin Qəzzada atəşkəs və humanitar öhdəlikləri yerinə yetirməməsi fonunda atılır.
Kanadanın Baş naziri Mark Karni bildirib: “Kanada, iki dövlətli həll yoluna, yəni İsraillə sülh və təhlükəsizlik şəraitində yanaşı yaşayan müstəqil, yaşana bilən və suveren Fələstin dövlətinə olan sadiqliyini davam etdirir.”
Kanadanın bu qərarı, Fransa, İtaliya və Belçika kimi digər ölkələrin də gündəmində olan tanıma prosesləri ilə üst-üstə düşür. Ekspertlər hesab edir ki, bu, Fələstinin beynəlxalq hüquq çərçivəsində tanınmasına dair çağırışları gücləndirəcək və iki dövlətli həll yolunun dəstəklənməsində yeni mərhələ olacaq.

Канада признает Палестину независимым государством в сентябре
Редакция сообщает, что решение планируется объявить на 80-й Генеральной Ассамблее ООН, которая состоится в сентябре. Этот шаг предпринимается на фоне невыполнения Израилем обязательств по прекращению огня и гуманитарных обязательств в Газе.
Премьер-министр Канады Марк Карни заявил: «Канада продолжает придерживаться решения о двух государствах, то есть независимого, жизнеспособного и суверенного палестинского государства, сосуществующего с Израилем в условиях мира и безопасности».
Это решение Канады совпадает с процессами признания, которые также стоят на повестке дня других стран, таких как Франция, Италия и Бельгия. Эксперты считают, что это усилит призывы к признанию Палестины в рамках международного права и станет новым этапом в поддержке решения о двух государствах.