Kanada hökuməti Fələstin dövlətini rəsmi şəkildə tanımağa hazırlaşır.
Redaksiya xəbər verir ki, qərarın sentyabr ayında keçiriləcək BMT-nin 80-ci Baş Assambleyasında açıqlanması planlaşdırılır. Bu addım İsrailin Qəzzada atəşkəs və humanitar öhdəlikləri yerinə yetirməməsi fonunda atılır.
Kanadanın Baş naziri Mark Karni bildirib: “Kanada, iki dövlətli həll yoluna, yəni İsraillə sülh və təhlükəsizlik şəraitində yanaşı yaşayan müstəqil, yaşana bilən və suveren Fələstin dövlətinə olan sadiqliyini davam etdirir.”
Kanadanın bu qərarı, Fransa, İtaliya və Belçika kimi digər ölkələrin də gündəmində olan tanıma prosesləri ilə üst-üstə düşür. Ekspertlər hesab edir ki, bu, Fələstinin beynəlxalq hüquq çərçivəsində tanınmasına dair çağırışları gücləndirəcək və iki dövlətli həll yolunun dəstəklənməsində yeni mərhələ olacaq.

Canada to recognize Palestine as an independent state in September
The editorial office reports that the decision is planned to be announced at the UN's 80th General Assembly in September. This step is being taken against the backdrop of Israel's failure to fulfill its ceasefire and humanitarian obligations in Gaza.
Canada's Prime Minister Mark Carney stated: “Canada continues its commitment to a two-state solution, meaning an independent, viable, and sovereign Palestinian state living side-by-side with Israel in peace and security.”
This decision by Canada coincides with recognition processes also on the agenda of other countries like France, Italy, and Belgium. Experts believe that this will strengthen calls for Palestine's recognition within the framework of international law and will mark a new stage in supporting the two-state solution.