Kamboca ilə Tayland arasında artan gərginlik fonunda yaxın günlərdə iki ölkənin ali səviyyədə sülh danışıqlarına başlayacağı açıqlanıb.
Redaksiya xəbər verir ki, bu barədə ABŞ Dövlət katibi Marko Rubio məlumat verib. Onun sözlərinə görə, danışıqlar Malayziyada keçiriləcək və əsas mövzu atəşkəsin təmin olunması olacaq.
Rubio bildirib ki, ABŞ Dövlət Departamentinin nümayəndələri artıq Malayziyada yerləşir və danışıqların sülh şəraitində aparılmasına vasitəçilik edir.
Qeyd olunur ki, həm Marko Rubio, həm də ABŞ Prezidenti Donald Tramp Kamboca və Tayland rəhbərləri ilə aktiv təmasda qalır və bölgədəki vəziyyəti diqqətlə izləyir.
Xatırladaq ki, daha əvvəl Prezident Tramp Kamboca və Tayland arasında dərhal atəşkəs elan olunmasını tələb etmişdi. Taylandın baş nazirinin səlahiyyətlərini icra edən şəxs isə cavabında bildirib ki, tay hərbçiləri vətəndaşların təhlükəsizliyi təmin edilənə qədər öz tapşırıqlarını yerinə yetirməyə davam edəcəklər. O eyni zamanda Taylandın üçüncü ölkələrin müdaxiləsini istəmədiyini, lakin Trampa göstərdiyi diqqətə görə təşəkkür etdiyini qeyd edib.

На фоне растущей напряженности между Камбоджей и Таиландом было объявлено, что в ближайшие дни две страны начнут мирные переговоры на высшем уровне.
Редакция сообщает, что об этом заявил госсекретарь США Марко Рубио. По его словам, переговоры пройдут в Малайзии, и главной темой станет обеспечение прекращения огня.
Рубио заявил, что представители Госдепартамента США уже находятся в Малайзии и посредничают в проведении переговоров в мирных условиях.
Отмечается, что как Марко Рубио, так и президент США Дональд Трамп остаются в активном контакте с лидерами Камбоджи и Таиланда и внимательно следят за ситуацией в регионе.
Напомним, что ранее президент Трамп потребовал немедленного объявления прекращения огня между Камбоджей и Таиландом. Исполняющий обязанности премьер-министра Таиланда в ответ заявил, что тайские военные продолжат выполнять свои задачи до тех пор, пока не будет обеспечена безопасность граждан. Он также отметил, что Таиланд не желает вмешательства третьих стран, но поблагодарил Трампа за проявленное внимание.