Kaliforniya süni intellektə qarşı sərt qanun qəbul etdi
ABŞ-ın Kaliforniya ştatı süni intellekt sahəsində indiyə qədərki ən sərt tənzimləmələrdən birinə imza atıb. Ştatın qubernatoru Qevin Nyusom, emosional qarşılıqlı əlaqə quran söhbət botlarını hədəf alan Senat Bill 243 (SB 243) qanununu imzalayaraq qüvvəyə minib. Yeni qanun, süni intellekt söhbət botlarının xüsusilə uşaqlar və həssas istifadəçilər üzərindəki mümkün zərərlərinə qarşı "ilk hərtərəfli hüquqi çərçivə" xüsusiyyətini daşıyır.
Redaksiya məlumat verir ki, 1 yanvar 2026-cı ildə qüvvəyə minəcək qanun, OpenAI, Meta, Character AI və Replika kimi şirkətlərin uşaqların təhlükəsizliyi, şəffaflıq və böhran müdaxiləsi mövzusunda yeni tədbirlər görməsini zəruri edir. Buna görə, istifadəçilər söhbət etdikləri "şəxsin" insan deyil, süni intellekt olduğunu açıq şəkildə başa düşməlidirlər. Şirkətlər, həmçinin yaşın təsdiqlənməsi, fasilə xatırlatmaları, cinsi məzmun filtrləri və intihar və ya özünə zərər vermə halları üçün avtomatik böhran yönləndirməsi kimi təhlükəsizlik mexanizmlərini işə salmalıdırlar.
Qanun, həmçinin süni intellekt platformalarının "səhiyyə mütəxəssisi" kimi davranmasını qadağan edir və sosial media və ya söhbət tətbiqlərində yaş məhdudiyyətlərini sərtləşdirir. Pozuntu halında, qanunsuz deepfake istehsalı da daxil olmaqla, hər bir cinayət üçün 250 min dollara qədər cərimə tətbiq oluna bilər. Bu tənzimləmə, süni intellekt söhbət botlarının səbəb olduğu faciəvi hadisələrdən sonra gəldi. Xüsusilə bir gəncin ChatGPT ilə etdiyi uzun və qaranlıq söhbətlərdən sonra intihar etməsi və buna bənzər hadisələr ictimaiyyətdə böyük əks-səda doğurmuşdu. Bu hadisədən sonra OpenAI, ChatGPT-nin ruhi sıxıntı və böhran vəziyyətlərini müəyyən edə bilməməsi səbəbindən təhlükəsizlik tədbirlərini artıracağını açıqlamışdı.
Senator Stiv Padillanın sözlərinə görə, qanun "Çox güclü bir texnologiyanı nəzarət altına almaq" adına ilk böyük addımdır. Nyusom isə açıqlamasında, "Süni intellekti inkişaf etdirməyə davam edəcəyik, lakin bunu məsuliyyətlə edəcəyik. Uşaqlarımızın təhlükəsizliyi satılıq deyil," deyərək texnologiyanın etik sərhədlərinə diqqət çəkdi.
Kaliforniyanın SB 243 addımı, təkcə ABŞ-də deyil, bütün dünyada süni intellekt tənzimləmələrinin sürət qazanacağının da siqnalı kimi görünür.

California Passes Strict AI Law
The U.S. state of California has enacted one of the strictest regulations to date in the field of artificial intelligence. Governor Gavin Newsom signed Senate Bill 243 (SB 243) into law, targeting emotionally interactive chatbots. The new law represents the "first comprehensive legal framework" against the potential harms of AI chatbots, especially concerning children and vulnerable users.
Redaksiya reports that the law, which will come into force on January 1, 2026, requires companies like OpenAI, Meta, Character AI, and Replika to implement new measures regarding child safety, transparency, and crisis intervention. Therefore, users must clearly understand that the "person" they are chatting with is not human but artificial intelligence. Companies must also activate safety mechanisms such as age verification, break reminders, sexual content filters, and automatic crisis redirection for cases of suicide or self-harm.
The law also prohibits AI platforms from acting as "healthcare professionals" and tightens age restrictions on social media or chat applications. In case of violation, including the production of illegal deepfakes, a fine of up to $250,000 can be imposed for each offense. This regulation comes after tragic incidents caused by AI chatbots. In particular, the suicide of a young person after long and dark conversations with ChatGPT and similar incidents had caused a major public outcry. Following this incident, OpenAI announced that it would increase safety measures due to ChatGPT's inability to identify mental distress and crisis situations.
According to Senator Steve Padilla, the law is the "first major step in bringing a very powerful technology under control." Newsom, in his statement, emphasized the ethical boundaries of technology, saying, "We will continue to develop artificial intelligence, but we will do so responsibly. The safety of our children is not for sale."
California's SB 243 move appears to signal that AI regulations will gain momentum not only in the U.S. but also worldwide.