Kaliforniya süni intellektə qarşı sərt qanun qəbul etdi
ABŞ-ın Kaliforniya ştatı süni intellekt sahəsində indiyə qədərki ən sərt tənzimləmələrdən birinə imza atıb. Ştatın qubernatoru Qevin Nyusom, emosional qarşılıqlı əlaqə quran söhbət botlarını hədəf alan Senat Bill 243 (SB 243) qanununu imzalayaraq qüvvəyə minib. Yeni qanun, süni intellekt söhbət botlarının xüsusilə uşaqlar və həssas istifadəçilər üzərindəki mümkün zərərlərinə qarşı "ilk hərtərəfli hüquqi çərçivə" xüsusiyyətini daşıyır.
Redaksiya məlumat verir ki, 1 yanvar 2026-cı ildə qüvvəyə minəcək qanun, OpenAI, Meta, Character AI və Replika kimi şirkətlərin uşaqların təhlükəsizliyi, şəffaflıq və böhran müdaxiləsi mövzusunda yeni tədbirlər görməsini zəruri edir. Buna görə, istifadəçilər söhbət etdikləri "şəxsin" insan deyil, süni intellekt olduğunu açıq şəkildə başa düşməlidirlər. Şirkətlər, həmçinin yaşın təsdiqlənməsi, fasilə xatırlatmaları, cinsi məzmun filtrləri və intihar və ya özünə zərər vermə halları üçün avtomatik böhran yönləndirməsi kimi təhlükəsizlik mexanizmlərini işə salmalıdırlar.
Qanun, həmçinin süni intellekt platformalarının "səhiyyə mütəxəssisi" kimi davranmasını qadağan edir və sosial media və ya söhbət tətbiqlərində yaş məhdudiyyətlərini sərtləşdirir. Pozuntu halında, qanunsuz deepfake istehsalı da daxil olmaqla, hər bir cinayət üçün 250 min dollara qədər cərimə tətbiq oluna bilər. Bu tənzimləmə, süni intellekt söhbət botlarının səbəb olduğu faciəvi hadisələrdən sonra gəldi. Xüsusilə bir gəncin ChatGPT ilə etdiyi uzun və qaranlıq söhbətlərdən sonra intihar etməsi və buna bənzər hadisələr ictimaiyyətdə böyük əks-səda doğurmuşdu. Bu hadisədən sonra OpenAI, ChatGPT-nin ruhi sıxıntı və böhran vəziyyətlərini müəyyən edə bilməməsi səbəbindən təhlükəsizlik tədbirlərini artıracağını açıqlamışdı.
Senator Stiv Padillanın sözlərinə görə, qanun "Çox güclü bir texnologiyanı nəzarət altına almaq" adına ilk böyük addımdır. Nyusom isə açıqlamasında, "Süni intellekti inkişaf etdirməyə davam edəcəyik, lakin bunu məsuliyyətlə edəcəyik. Uşaqlarımızın təhlükəsizliyi satılıq deyil," deyərək texnologiyanın etik sərhədlərinə diqqət çəkdi.
Kaliforniyanın SB 243 addımı, təkcə ABŞ-də deyil, bütün dünyada süni intellekt tənzimləmələrinin sürət qazanacağının da siqnalı kimi görünür.

Штат Калифорния в США подписал одно из самых строгих на сегодняшний день регулирований в области искусственного интеллекта. Губернатор штата Гэвин Ньюсом подписал и ввел в действие законопроект Сената 243 (SB 243), направленный на чат-ботов, устанавливающих эмоциональное взаимодействие. Новый закон представляет собой «первую всеобъемлющую правовую основу» для противодействия возможному вреду, который чат-боты с искусственным интеллектом могут нанести, особенно детям и уязвимым пользователям.
Редакция сообщает, что закон, который вступит в силу 1 января 2026 года, обязывает такие компании, как OpenAI, Meta, Character AI и Replika, принять новые меры по обеспечению безопасности детей, прозрачности и реагированию на кризисные ситуации. Соответственно, пользователи должны четко понимать, что «лицо», с которым они общаются, является не человеком, а искусственным интеллектом. Компании также должны внедрить механизмы безопасности, такие как подтверждение возраста, напоминания о перерывах, фильтры сексуального контента и автоматическое перенаправление в кризисные службы в случаях суицида или самоповреждения.
Закон также запрещает платформам искусственного интеллекта выдавать себя за «специалистов в области здравоохранения» и ужесточает возрастные ограничения в социальных сетях и чат-приложениях. В случае нарушения, включая незаконное производство дипфейков, за каждое преступление может быть наложен штраф до 250 тысяч долларов. Это регулирование последовало за трагическими инцидентами, вызванными чат-ботами с искусственным интеллектом. В частности, самоубийство молодого человека после долгих и мрачных бесед с ChatGPT и аналогичные случаи вызвали широкий общественный резонанс. После этого инцидента OpenAI объявила об усилении мер безопасности из-за неспособности ChatGPT выявлять состояния психического расстройства и кризиса.
По словам сенатора Стива Падиллы, закон является первым крупным шагом к «взятию под контроль очень мощной технологии». Ньюсом в своем заявлении подчеркнул этические границы технологии, сказав: «Мы продолжим развивать искусственный интеллект, но будем делать это ответственно. Безопасность наших детей не продается».
Шаг Калифорнии с SB 243 рассматривается как сигнал к тому, что регулирование искусственного интеллекта ускорится не только в США, но и во всем мире.