İtaliya hökuməti, dondurulmuş Rusiya aktivlərindən istifadə məsələsində ehtiyatlı yanaşma tərəfdarıdır. Bu məsələ, Avropa İttifaqının (Aİ) sammiti ərəfəsində, İtaliya Baş naziri Giorgia Meloni tərəfindən parlamentdəki çıxışında vurğulanıb. Bu çıxış, Aİ sammitində müzakirə olunması planlaşdırılan dondurulmuş Rusiya aktivlərinin taleyi ilə bağlı idi.
Redaksiya məlumat verir ki, Meloni, dondurulmuş Rusiya aktivləri ilə bağlı mövqeyini açıqlayaraq, beynəlxalq hüquqa, qanunun aliliyinə riayət etməyin, maliyyə sabitliyini qorumağın və atıla biləcək hər bir addımın həyata keçirilməsini təmin etməyin vacibliyini qeyd edib. O, bu məsələdə tək olmadıqlarını da bildirib. İtaliya mətbuatında daha əvvəl yayılan məlumatlara görə, Meloni, Rusiya aktivlərinin Ukraynaya kredit kimi verilməsinə şübhə ilə yanaşır.
Eyni zamanda, Meloni, Kiyevə dəstəyin dəyişməz qalacağını vurğulayıb. Lakin o, bir daha Ukraynaya qoşun göndərilməsinin nəzərdə tutulmadığını təkrarlayıb. Baş nazir, istəklilər koalisiyasındakı hər bir ölkənin öz mülahizəsinə uyğun olaraq töhfə verəcəyini bildirib. İtaliya, qoşunlarını göndərməyəcəyini açıq şəkildə bildirib. Meloni, həmçinin NATO sərhədlərinin həm şərq, həm də cənub sərhədlərində təhlükəsizliyi təmin etmək üçün qüvvələrin bərabər paylanmasının vacibliyini də qeyd edib.

Правительство Италии выступает за осторожный подход к вопросу использования замороженных российских активов. Этот вопрос был подчеркнут премьер-министром Италии Джорджей Мелони в ее выступлении в парламенте накануне саммита Европейского Союза (ЕС). Это выступление касалось судьбы замороженных российских активов, которые планируется обсудить на саммите ЕС.
Редакция сообщает, что Мелони, излагая свою позицию по замороженным российским активам, отметила важность соблюдения международного права, верховенства закона, сохранения финансовой стабильности и обеспечения реализации каждого возможного шага. Она также заявила, что они не одиноки в этом вопросе. Согласно ранее опубликованным в итальянской прессе сообщениям, Мелони скептически относится к предоставлению российских активов Украине в качестве кредита.
В то же время Мелони подчеркнула, что поддержка Киева останется неизменной. Однако она вновь повторила, что отправка войск в Украину не предусматривается. Премьер-министр заявила, что каждая страна в коалиции желающих внесет свой вклад по своему усмотрению. Италия четко заявила, что не будет отправлять свои войска. Мелони также отметила важность равномерного распределения сил для обеспечения безопасности границ НАТО как на восточных, так и на южных рубежах.