İtaliya hökuməti, dondurulmuş Rusiya aktivlərindən istifadə məsələsində ehtiyatlı yanaşma tərəfdarıdır. Bu məsələ, Avropa İttifaqının (Aİ) sammiti ərəfəsində, İtaliya Baş naziri Giorgia Meloni tərəfindən parlamentdəki çıxışında vurğulanıb. Bu çıxış, Aİ sammitində müzakirə olunması planlaşdırılan dondurulmuş Rusiya aktivlərinin taleyi ilə bağlı idi.
Redaksiya məlumat verir ki, Meloni, dondurulmuş Rusiya aktivləri ilə bağlı mövqeyini açıqlayaraq, beynəlxalq hüquqa, qanunun aliliyinə riayət etməyin, maliyyə sabitliyini qorumağın və atıla biləcək hər bir addımın həyata keçirilməsini təmin etməyin vacibliyini qeyd edib. O, bu məsələdə tək olmadıqlarını da bildirib. İtaliya mətbuatında daha əvvəl yayılan məlumatlara görə, Meloni, Rusiya aktivlərinin Ukraynaya kredit kimi verilməsinə şübhə ilə yanaşır.
Eyni zamanda, Meloni, Kiyevə dəstəyin dəyişməz qalacağını vurğulayıb. Lakin o, bir daha Ukraynaya qoşun göndərilməsinin nəzərdə tutulmadığını təkrarlayıb. Baş nazir, istəklilər koalisiyasındakı hər bir ölkənin öz mülahizəsinə uyğun olaraq töhfə verəcəyini bildirib. İtaliya, qoşunlarını göndərməyəcəyini açıq şəkildə bildirib. Meloni, həmçinin NATO sərhədlərinin həm şərq, həm də cənub sərhədlərində təhlükəsizliyi təmin etmək üçün qüvvələrin bərabər paylanmasının vacibliyini də qeyd edib.

The Italian government favors a cautious approach to the use of frozen Russian assets. This issue was emphasized by Italian Prime Minister Giorgia Meloni in her speech in parliament ahead of the European Union (EU) summit. This speech concerned the fate of frozen Russian assets, which are planned to be discussed at the EU summit.
Redaksiya reports that Meloni, in clarifying her position on frozen Russian assets, emphasized the importance of adhering to international law and the rule of law, maintaining financial stability, and ensuring the implementation of every possible step. She also stated that they are not alone in this matter. According to earlier reports in the Italian press, Meloni is skeptical about providing Russian assets to Ukraine as a loan.
At the same time, Meloni emphasized that support for Kyiv would remain unchanged. However, she reiterated once again that sending troops to Ukraine is not envisioned. The Prime Minister stated that each country in the coalition of the willing would contribute according to its own discretion. Italy has explicitly stated that it will not send its troops. Meloni also noted the importance of an equal distribution of forces to ensure security along both the eastern and southern borders of NATO.