İsraillilərin yarıdan çoxu Netanyahunun yenidən namizədliyinə qarşı çıxır
İsraildə keçirilən son ictimai rəy sorğusu Baş nazir Binyamin Netanyahunun siyasi gələcəyinə dair narazılığın artdığını göstərib. Kanal 12-nin araşdırmasına əsasən, iştirakçıların 52 faizi Netanyahunun növbəti seçkilərdə yenidən namizəd olmamasını istəyir.
Redaksiya Kanal 12-yə istinadla xəbər verir ki, sorğuya qatılanların yalnız 41 faizi onun baş nazir postu uğrunda mübarizəni davam etdirməsini dəstəkləyib, 7 faiz isə bu barədə qərarsız qalıb. Eyni zamanda, Likud Partiyasına kimin rəhbərlik etməli olduğu sualına respondentlərin 48 faizi “heç biri” və ya “əmin deyiləm” cavabını verib. Ən çox dəstəyi 10 faizlə sabiq Mossad rəhbəri Yossi Koxen, ardınca isə 9 faizlə Strateji məsələlər naziri Ron Dermər alıb.
Sorğu müxalifət cəbhəsində də maraqlı mənzərə ortaya qoyub. İştirakçıların 44 faizi keçmiş baş nazir Naftali Bennettin müxalifət blokuna rəhbərlik etməsini istədiyini bildirib. “Gələcək Var” Partiyasının lideri Yair Lapid isə 16 faiz dəstəklə ikinci yerdə qərarlaşıb.

Более половины израильтян выступают против повторного выдвижения Нетаньяху
Последний опрос общественного мнения, проведенный в Израиле, показал рост недовольства политическим будущим премьер-министра Биньямина Нетаньяху. Согласно исследованию 12 канала, 52 процента участников не хотят, чтобы Нетаньяху снова баллотировался на следующих выборах.
Редакция, ссылаясь на 12 канал, сообщает, что только 41 процент участников опроса поддержали его продолжение борьбы за пост премьер-министра, а 7 процентов остались нерешительными по этому вопросу. В то же время, на вопрос о том, кто должен возглавить партию «Ликуд», 48 процентов респондентов ответили «никто» или «не уверен». Наибольшую поддержку получили бывший глава Моссада Йосси Коэн с 10 процентами, за ним следует министр по стратегическим вопросам Рон Дермер с 9 процентами.
Опрос также выявил интересную картину на оппозиционном фронте. 44 процента участников заявили, что хотят, чтобы бывший премьер-министр Нафтали Беннет возглавил оппозиционный блок. Лидер партии «Еш Атид» Яир Лапид занял второе место с 16 процентами поддержки.