İsraillilərin yarıdan çoxu Netanyahunun yenidən namizədliyinə qarşı çıxır
İsraildə keçirilən son ictimai rəy sorğusu Baş nazir Binyamin Netanyahunun siyasi gələcəyinə dair narazılığın artdığını göstərib. Kanal 12-nin araşdırmasına əsasən, iştirakçıların 52 faizi Netanyahunun növbəti seçkilərdə yenidən namizəd olmamasını istəyir.
Redaksiya Kanal 12-yə istinadla xəbər verir ki, sorğuya qatılanların yalnız 41 faizi onun baş nazir postu uğrunda mübarizəni davam etdirməsini dəstəkləyib, 7 faiz isə bu barədə qərarsız qalıb. Eyni zamanda, Likud Partiyasına kimin rəhbərlik etməli olduğu sualına respondentlərin 48 faizi “heç biri” və ya “əmin deyiləm” cavabını verib. Ən çox dəstəyi 10 faizlə sabiq Mossad rəhbəri Yossi Koxen, ardınca isə 9 faizlə Strateji məsələlər naziri Ron Dermər alıb.
Sorğu müxalifət cəbhəsində də maraqlı mənzərə ortaya qoyub. İştirakçıların 44 faizi keçmiş baş nazir Naftali Bennettin müxalifət blokuna rəhbərlik etməsini istədiyini bildirib. “Gələcək Var” Partiyasının lideri Yair Lapid isə 16 faiz dəstəklə ikinci yerdə qərarlaşıb.

A recent public opinion poll conducted in Israel has shown growing dissatisfaction regarding Prime Minister Benjamin Netanyahu's political future. According to a Channel 12 survey, 52 percent of participants want Netanyahu not to be a candidate again in the next elections.
The editorial office reports, citing Channel 12, that only 41 percent of respondents supported him continuing to contend for the prime minister's post, while 7 percent remained undecided on the matter. At the same time, to the question of who should lead the Likud Party, 48 percent of respondents answered "none" or "I'm not sure." The most support, 10 percent, was received by former Mossad chief Yossi Cohen, followed by Strategic Affairs Minister Ron Dermer with 9 percent.
The poll also revealed an interesting picture on the opposition front. 44 percent of participants stated they wanted former Prime Minister Naftali Bennett to lead the opposition bloc. "Yesh Atid" (There is a Future) Party leader Yair Lapid came in second with 16 percent support.