Tanınmış israilli yazıçı və sülh fəalı David Qrossman ölkəsinin Qəzzada həyata keçirdiyi hərbi əməliyyatları “soyqırımı” adlandırıb. Onun sözlərinə görə, uzun illər bu ifadəni işlətməməyə çalışsa da, artıq gördüyü və eşitdiyi faktlardan sonra bu termini səsləndirməkdən çəkinmir.
Redaksiya xəbər verir ki, Qrossman bu barədə İtaliyanın “La Repubblica” nəşrinə verdiyi müsahibəsində danışıb və bu haqda The Guardian nəşri məlumat yayıb. O bildirib ki, “İsrail” və “soyqırımı” sözlərinin eyni cümlədə işlədilməsi belə ölkədə ciddi şəkildə nəyinsə yanlış getdiyini göstərir: “İllərlə bu sözü dilimə gətirmədim. Amma indi bunu görməməzlikdən gələ bilmirəm. Bu ifadə sanki uçurum kimidir – səsləndikdən sonra getdikcə böyüyür və daha çox dağıntı gətirir”.
Yazıçı deyib ki, Qəzzada yaşanan aclıq və səfalət, İsrailin öz tarixi keçmişindən öyrəndiyi dərslərlə ziddiyyət təşkil edir. Onun sözlərinə görə, bu vəziyyət həm insani, həm də əxlaqi baxımdan İsrail cəmiyyətinə ciddi zərbə vurur: “İsrailin tarix boyu insan əzabına həssaslıq iddiası ilə çıxış etməsi ilə bu gün Qəzzada baş verənlər bir-birinə tamamilə ziddir. Bu isə dəhşətlidir”.
Qrossman İsrailin işğal siyasətinin ölkəyə mənfi təsirindən də danışıb. O qeyd edib ki, 1967-ci ildən bəri davam edən işğal İsrail cəmiyyətini zədələyib və ölkəni tədricən mənəvi dəyərlərdən uzaqlaşdırıb: “İşğal bizi pozdu. Məhz bu prosesin nəticəsində gücə aludə olduq və istədiyimizi edə biləcəyimizə inandıq”.
Yazıçı, həmçinin Fransa və Böyük Britaniyanın Fələstin dövlətini tanımaq niyyətinə də münasibət bildirib. Onun fikrincə, bu addım sülh prosesinə töhfə verə bilər və daha aydın öhdəlikləri olan bir tərəfdaşla danışıqlar aparmaq imkanını yaradacaq: “Bəlkə də real dövlətlə masaya oturmaq qeyri-müəyyən idarəetməyə malik qurumla danışıqlardan daha faydalı olacaq. Amma şərtlər dəqiq və ciddi olmalıdır”.
David Qrossman, bütün çətinliklərə baxmayaraq, iki dövlətli həll modelinə sadiq olduğunu vurğulayıb və əlavə edib ki, bu yeganə real çıxış yoludur: “Bu yol çətindir. Amma həm biz, həm də fələstinlilər siyasi yetkinlik nümayiş etdirməliyik. Başqa plan yoxdur”.

Израильский писатель Давид Гроссман: «Моя страна совершает геноцид в Газе»
Известный израильский писатель и активист мира Давид Гроссман назвал военные операции своей страны в Газе «геноцидом». По его словам, хотя он много лет старался не использовать это выражение, теперь, после увиденных и услышанных фактов, он не стесняется произносить этот термин.
Редакция сообщает, что Гроссман рассказал об этом в интервью итальянскому изданию «La Repubblica», а издание The Guardian опубликовало информацию по этому поводу. Он заявил, что даже использование слов «Израиль» и «геноцид» в одном предложении указывает на то, что в стране что-то серьезно идет не так: «Годами я не произносил это слово. Но теперь я не могу игнорировать это. Это выражение подобно пропасти – однажды произнесенное, оно все больше разрастается и приносит еще больше разрушений».
Писатель сказал, что голод и нищета в Газе противоречат урокам, извлеченным Израилем из своего исторического прошлого. По его словам, эта ситуация наносит серьезный удар по израильскому обществу как с гуманитарной, так и с моральной точки зрения: «Претензии Израиля на чувствительность к человеческим страданиям на протяжении всей истории полностью противоречат тому, что происходит сегодня в Газе. И это ужасно».
Гроссман также говорил о негативном влиянии оккупационной политики Израиля на страну. Он отметил, что оккупация, продолжающаяся с 1967 года, нанесла ущерб израильскому обществу и постепенно отдалила страну от моральных ценностей: «Оккупация испортила нас. Именно в результате этого процесса мы стали одержимы властью и поверили, что можем делать все, что захотим».
Писатель также прокомментировал намерение Франции и Великобритании признать палестинское государство. По его мнению, этот шаг может способствовать мирному процессу и создаст возможность для переговоров с партнером, имеющим более четкие обязательства: «Возможно, сесть за стол переговоров с реальным государством будет более полезно, чем вести переговоры с образованием, имеющим неопределенное управление. Но условия должны быть точными и серьезными».
Давид Гроссман подчеркнул, что, несмотря на все трудности, он остается приверженцем модели решения на основе двух государств, добавив, что это единственный реальный выход: «Этот путь труден. Но и мы, и палестинцы должны проявить политическую зрелость. Другого плана нет».