İsrailin Somalilandı tanıma qərarı region ölkələrinin sərt reaksiyasına səbəb olub
İsrail Somaliland bölgəsini müstəqil və suveren dövlət kimi rəsmi şəkildə tanıdığını açıqlayıb. Bu qərar regionda və beynəlxalq aləmdə ciddi narahatlıq doğurub, bir sıra ölkələr tərəfindən kəskin tənqid edilib.
Redaksiya məlumat verir ki, Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyi İsrailin bu addımını qeyri-qanuni və regionda, eləcə də qlobal miqyasda sabitliyin pozulmasına yönəlmiş növbəti addım kimi qiymətləndirib. Nazirlik bəyan edib ki, bu qərar Somalinin daxili işlərinə açıq müdaxilədir və Fələstin dövlətinin tanınmasının qarşısını almağa yönəlmiş genişlənmeci siyasətin tərkib hissəsidir.
Səudiyyə Ərəbistanının Xarici İşlər Nazirliyi də açıqlama yayaraq Somali Federativ Respublikasının suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə və birliyinə tam dəstəyini ifadə edib. Nazirlik İsrail hakimiyyət orqanları ilə Somaliland regionu arasında qarşılıqlı tanınma bəyanatını beynəlxalq hüququ pozan, birtərəfli separatçı tədbirləri möhkəmləndirən addım kimi rədd etdiyini bildirib.
Somali hökuməti isə İsrailin qərarını qanunsuz, hüquqi qüvvəsi olmayan və ölkənin suverenliyinə birbaşa hücum kimi dəyərləndirib. Mogadişu Somalilandın Somalinin ayrılmaz və bölünməz hissəsi olduğunu vurğulayıb, eyni zamanda Fələstin dövlətçiliyinə dəstəyini bir daha təsdiqləyərək xarici hərbi bazalara və vasitəçi münaqişələrə qarşı olduğunu bəyan edib.

Israel's Decision to Recognize Somaliland Sparks Strong Reactions from Regional Countries
Israel has announced its official recognition of the Somaliland region as an independent and sovereign state. This decision has caused serious concern in the region and internationally, and has been sharply criticized by a number of countries.
The Ministry of Foreign Affairs of Turkey has evaluated Israel's move as an illegal step and another move aimed at disrupting stability in the region and globally. The Ministry stated that this decision is a clear interference in Somalia's internal affairs and is part of an expansionist policy aimed at preventing the recognition of the State of Palestine.
The Ministry of Foreign Affairs of Saudi Arabia also issued a statement expressing its full support for the sovereignty, territorial integrity, and unity of the Federal Republic of Somalia. The Ministry stated that it rejects the mutual recognition statement between the Israeli authorities and the Somaliland region as a step that violates international law and strengthens unilateral separatist measures.
The Somali government, on the other hand, has assessed Israel's decision as illegal, without legal force, and a direct attack on the country's sovereignty. Mogadishu has emphasized that Somaliland is an integral and indivisible part of Somalia, while also reaffirming its support for Palestinian statehood and declaring its opposition to foreign military bases and proxy conflicts.