İsrailin xarici işlər nazirliyi cümə günü Meksikanın İranın İsrailin səfiri Einat Kranz Neygerə qarşı sui-qəsd cəhdinin qarşısını aldığını açıqladı.
Redaksiya məlumat verir ki, bu hadisə, İranın İsrail diplomatlarına qarşı təhdidləri ilə bağlı artan narahatlıqların fonunda baş verib. İsrail hökuməti, bu cəhdin qarşısının alınmasını yüksək qiymətləndirir və Meksika hökumətinə əməkdaşlıqlarına görə təşəkkürünü bildirir.
Meksika hökuməti tərəfindən hələlik bu məsələ ilə bağlı rəsmi açıqlama verilməyib, lakin İsrailin xarici işlər nazirliyinin verdiyi məlumata görə, sui-qəsd planı ifşa edilib və təhlükə aradan qaldırılıb. Bu hadisə, İranın regiondakı fəaliyyətləri və İsrailə qarşı düşmənçilik siyasəti ilə bağlı beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini bir daha çəkib. İsrail, İranın bu cür hərəkətlərinə qarşı mübarizə aparmağa və diplomatlarını qorumağa davam edəcəyini bildirib.

Израиль: Мексика предотвратила заговор Ирана
Министерство иностранных дел Израиля объявило в пятницу, что Мексика предотвратила попытку покушения Ирана на посла Израиля Эйнат Кранц Нейгер.
Redaksiya сообщает, что это событие произошло на фоне растущей обеспокоенности угрозами Ирана в адрес израильских дипломатов. Правительство Израиля высоко оценивает предотвращение этой попытки и выражает благодарность правительству Мексики за сотрудничество.
Правительство Мексики пока не сделало официального заявления по этому вопросу, однако, по данным Министерства иностранных дел Израиля, план покушения был раскрыт, и угроза устранена. Это событие вновь привлекло внимание международного сообщества к деятельности Ирана в регионе и его враждебной политике в отношении Израиля. Израиль заявил, что продолжит бороться с подобными действиями Ирана и защищать своих дипломатов.