İsrailin xarici işlər nazirliyi cümə günü Meksikanın İranın İsrailin səfiri Einat Kranz Neygerə qarşı sui-qəsd cəhdinin qarşısını aldığını açıqladı.
Redaksiya məlumat verir ki, bu hadisə, İranın İsrail diplomatlarına qarşı təhdidləri ilə bağlı artan narahatlıqların fonunda baş verib. İsrail hökuməti, bu cəhdin qarşısının alınmasını yüksək qiymətləndirir və Meksika hökumətinə əməkdaşlıqlarına görə təşəkkürünü bildirir.
Meksika hökuməti tərəfindən hələlik bu məsələ ilə bağlı rəsmi açıqlama verilməyib, lakin İsrailin xarici işlər nazirliyinin verdiyi məlumata görə, sui-qəsd planı ifşa edilib və təhlükə aradan qaldırılıb. Bu hadisə, İranın regiondakı fəaliyyətləri və İsrailə qarşı düşmənçilik siyasəti ilə bağlı beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini bir daha çəkib. İsrail, İranın bu cür hərəkətlərinə qarşı mübarizə aparmağa və diplomatlarını qorumağa davam edəcəyini bildirib.

Israel's Ministry of Foreign Affairs announced on Friday that Mexico had foiled an Iranian assassination attempt against Israel's ambassador Einat Kranz Neyger.
Redaksiya reports that this incident occurred against a backdrop of growing concerns regarding Iran's threats against Israeli diplomats. The Israeli government highly appreciates the foiling of this attempt and expresses its gratitude to the Mexican government for their cooperation.
No official statement has yet been issued by the Mexican government regarding this matter, but according to information provided by Israel's Ministry of Foreign Affairs, the assassination plot has been exposed and the threat eliminated. This incident has once again drawn the international community's attention to Iran's activities in the region and its hostile policy towards Israel. Israel has stated that it will continue to fight against such Iranian actions and protect its diplomats.