İsrail mediası ABŞ Prezidenti Donald Trampın Qəzza sülh planı ilə bağlı siyasətini kəskin tənqid edib. “Tramp, Nobel Sülh Mükafatı üçün İsraili satdı” başlıqlı məqalələrdə onun Həmasla razılaşmaya yönəlməsinin Tel-Əvivdə narahatlıq yaratdığı bildirilir.
Redaksiya xəbər verir ki, yüksək səviyyəli israilli rəsmilərin açıqlamasına görə, Baş nazir Benyamin Netanyahu Trampın reaksiyasına təəccüblənib. O, Həmasın cavabını planın rəddi kimi qiymətləndirir və bu məsələyə veriləcək cavabın ABŞ-la koordinasiyalı şəkildə hazırlanmasını istəyir.
İsrail Baş Nazirliyinin Ofisi isə bəyan edib ki, Həmasın cavabının ardından İsrail, Trampın əsirlərin azad olunmasını nəzərdə tutan razılaşmasının birinci mərhələsini həyata keçirməyə hazırlaşır.

Israeli media has sharply criticized US President Donald Trump's policy regarding the Gaza peace plan. Articles titled "Trump Sold Out Israel for the Nobel Peace Prize" state that his focus on an agreement with Hamas has caused concern in Tel Aviv.
The editorial board reports that, according to statements from high-ranking Israeli officials, Prime Minister Benjamin Netanyahu was surprised by Trump's reaction. He considers Hamas's response a rejection of the plan and wants the response to this issue to be prepared in coordination with the US.
The Israeli Prime Minister's Office, however, announced that following Hamas's response, Israel is preparing to implement the first phase of Trump's agreement, which envisages the release of prisoners.