Həmas bəyan edib ki, İsrail kabinetinin Qəzzanı işğal etmək və sakinlərini təxliyə etmək planını təsdiqləməsi yeni bir müharibə cinayətidir. Təşkilat, bu addımın bölgədə gərginliyi daha da artıracağını vurğulayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Almaniya kansleri Fridrix Merz, bundan sonra İsrailə Qəzzada istifadə oluna biləcək silahların verilməyəcəyini açıqlayıb. O, “Müharibə sona çatmalıdır” deyərək bölgədə atəşkəsin vacibliyini qeyd edib.
BMT-nin İnsan Haqları üzrə ali komissarı Volker Türk İsraili Qəzzanın tam işğalı planından imtina etməyə çağırıb. Çin Xarici İşlər Nazirliyi isə bildirib ki, Qəzza Fələstin xalqına məxsusdur və Fələstin torpaqlarının ayrılmaz bir hissəsidir.

ХАМАС заявил, что утверждение израильским кабинетом плана по оккупации Газы и эвакуации ее жителей является новым военным преступлением. Организация подчеркнула, что этот шаг еще больше усилит напряженность в регионе.
Редакция сообщает, что канцлер Германии Фридрих Мерц заявил, что отныне Израилю не будут поставляться вооружения, которые могут быть использованы в Газе. Он отметил важность прекращения огня в регионе, заявив: «Война должна закончиться».
Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк призвал Израиль отказаться от плана полной оккупации Газы. Министерство иностранных дел Китая, в свою очередь, заявило, что Газа принадлежит палестинскому народу и является неотъемлемой частью палестинских территорий.