İsrail Beyrutu bombaladı, quru qoşunları irəliləyir
İsrail, Livanın cənubuna doğru irəliləyən qoşunları fonunda Beyrutda zərbələr endirib. Bu hücumlar, İsrailin "Hizbullah ərazisi" adlandırdığı bir bölgəni hədəf aldığını bildirməsi ilə müşayiət olunub.
Redaksiya məlumat verir ki, İsrail qüvvələri Livan ərazisində daha çox torpaq ələ keçirərək, artıq on minlərlə insanın yerdəyişməsinə səbəb olmuş qeyri-rəsmi bufer zonasını genişləndirib.
Al Jazeera-nın müxbiri Zeynəb Xodr, Beyrutun cənub rayonlarındakı İsrail hücumunun baş verdiyi yerdən məlumat verib. Bu hadisələr, regionda artan gərginlik və humanitar böhranın dərinləşməsi ilə bağlı narahatlıqları artırıb.
İsrailin hərbi əməliyyatları, Livanın cənubunda mövcud olan humanitar vəziyyəti daha da ağırlaşdırıb. On minlərlə insanın evlərini tərk etməsi, bölgədəki sosial və iqtisadi problemləri qabartmaqdadır. Beyrutun mülki ərazilərinə endirilən zərbələr isə beynəlxalq ictimaiyyətdə ciddi narahatlıq doğurub.

Израиль нанес удары по Бейруту на фоне продвижения своих войск на юг Ливана. Эти атаки сопровождались заявлением Израиля о том, что он нацелился на регион, который он называет «территорией Хезболлы».
Redaksiya сообщает, что израильские силы расширили неофициальную буферную зону, захватив больше территории в Ливане, что уже привело к перемещению десятков тысяч человек.
Корреспондент Al Jazeera Зейнаб Ходр сообщила об израильской атаке в южных районах Бейрута с места событий. Эти события усилили обеспокоенность по поводу растущей напряженности и углубляющегося гуманитарного кризиса в регионе.
Военные операции Израиля еще больше усугубили существующую гуманитарную ситуацию на юге Ливана. Вынужденное переселение десятков тысяч людей обостряет социальные и экономические проблемы в регионе. Удары по гражданским районам Бейрута вызвали серьезную обеспокоенность международного сообщества.