İsrail ABŞ-da influenserlərə gizli ödənişlər edir
İsrailin Qəzzadakı müharibə ilə bağlı artan etirazları zəiflətmək üçün ABŞ influenserlərinə gizli ödənişlər etdiyi üzə çıxıb.
Redaksiya WikiLeaks-ə istinadla xəbər verir ki, rəsmi Tel-Əvivin hazırladığı nəhəng təbliğat kampaniyası çərçivəsində amerikalı sosial media influenserlərinə hər paylaşım üçün 7 min dollara qədər ödəniş edilir. Ümumi büdcəsi 150 milyon dollar olan layihə həmçinin Trampın sabiq rəqəmsal strategı Brad Paskarilə aylıq 1,5 milyon dollarlıq müqaviləni də əhatə edir. Onun süni intellekt vasitəsilə minlərlə İsrail yönlü mesaj yaratdığı iddia olunur.
Baş nazir Benyamin Netanyahu mətbuat qarşısında bu kampaniyanı dolayı şəkildə təsdiqləyərək deyib: “Əgər TikTok və X-i ələ alsaq, çox şey qazanarıq... Mübarizə aparmaq üçün mübarizə aparmalıyıq.”
Bu açıqlama və ifşalar, İsrailin informasiya müharibəsinə milyardlarla dollar xərclədiyini və ictimai rəyin yönləndirilməsini strateji prioritetə çevirdiyini göstərir.

Israel Makes Secret Payments to Influencers in the US
It has been revealed that Israel has been making secret payments to US influencers to weaken growing protests related to the war in Gaza.
Citing WikiLeaks, the editorial reports that American social media influencers are being paid up to $7,000 per post as part of a massive propaganda campaign prepared by official Tel Aviv. The project, with a total budget of $150 million, also includes a monthly $1.5 million contract with Brad Pascale, Trump's former digital strategist. He is alleged to have created thousands of pro-Israel messages using artificial intelligence.
Prime Minister Benjamin Netanyahu indirectly confirmed this campaign to the press, stating: “If we take over TikTok and X, we will gain a lot... We must fight to fight.”
These statements and revelations indicate that Israel has spent billions of dollars on information warfare and has made the manipulation of public opinion a strategic priority.