İspaniya Fələstinə dəstəyini artırır
İspaniya Xarici İşlər naziri Xose Manuel Albares, Madrid şəhərindəki Ərəb Evində keçirilən bir tədbirdə Fələstin dövlətinin Madriddəki səfiri Husni Abdulvahiddən dövlət ləyaqət nişanını aldı. Bu hadisə, İspaniyanın Fələstinə olan dəstəyinin və bölgədəki sülh səylərinin gücləndirilməsinə yönəlmiş siyasətinin bir göstəricisi oldu.
Redaksiya məlumat verir ki, Albares, aldığı nişanın təkcə özünün Fələstinə olan şəxsi bağlılığının deyil, həm də İspaniya cəmiyyətinin əksəriyyətinin haqlı sülh işinə, əsas hüquq olan təhlükəsizliyə və bu gün sual altında olan insanlıq ideyasına olan bağlılığının simvolu olduğunu bildirdi. O, Fələstindəki şiddət dövrünün sona çatması vacibliyini vurğulayaraq, ABŞ-ın Qəzza sülh planına toxundu və bu planın hələ də Fələstinin ehtiyac duyduğu şeydən uzaq olduğunu qeyd etdi.
Nazir, bölgədəki sabitliyin təmin olunması üçün təhlükəsizlik zəmanətlərinə ehtiyac olduğunu vurğuladı. İspaniyanın bu mövzuda edilən bütün təkliflərə, xüsusilə də fələstinlilərin də iştirakı ilə həyata keçirilməsi lazım olan beynəlxalq qüvvələrin yerləşdirilməsinə dəstək verməyə davam etdiyini bildirdi. Albares, sülh üçün yeganə mümkün həll yolu olan iki dövlətli həllin irəliləməsi üçün geri dönülməz tədbirlərin görülməsinə çağırış etdi. O, İspaniyanın hər zaman Fələstin xalqının, onların ləyaqətinin, sülh və təhlükəsizlik içində yaşamaq hüquqlarının yanında olacağını vurğuladı.
Ərəb Evindəki mərasimdə, Türkiyənin Madrid səfiri Nüket Küçükel Ezberci də daxil olmaqla bir sıra səfirlər və Avropa diplomatiyasının başında olarkən eyni nişanı alan, keçmiş Avropa Birliyi (AB) Xarici Əlaqələr və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Ali Nümayəndəsi Josep Borrell də iştirak etdi. Albares, Fələstin xalqının bölgədəki digər ölkələrin xalqları və hər bir insanın sahib olduğu kimi bərabər hüquqlara malik olması lazım olduğunu vurğuladı. İspaniya, 28 may 2024-cü ildə Fələstin Dövlətini rəsmi olaraq tanımışdı.

Spanish Foreign Minister José Manuel Albares received a state decoration from the Palestinian Ambassador to Madrid, Husni Abdulwahid, at an event held at the House of Arab in Madrid. This event was a testament to Spain's support for Palestine and its policy aimed at strengthening peace efforts in the region.
Redaksiya reports that Albares stated the decoration he received was not only a symbol of his personal commitment to Palestine but also of the commitment of the majority of Spanish society to the just cause of peace, the fundamental right to security, and the idea of humanity, which is currently in question. He emphasized the importance of ending the period of violence in Palestine and touched upon the US peace plan for Gaza, noting that it is still far from what Palestine needs.
The minister stressed the need for security guarantees to ensure stability in the region. He stated that Spain continues to support all proposals in this regard, especially the deployment of international forces, which must be carried out with the participation of Palestinians. Albares called for irreversible measures to advance the two-state solution, which is the only viable path to peace. He emphasized that Spain will always stand with the Palestinian people, their dignity, and their right to live in peace and security.
Among those present at the ceremony at the House of Arab were several ambassadors, including Turkey's Ambassador to Madrid, Nüket Küçükel Ezberci, and former EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Josep Borrell, who also received the same decoration during his tenure leading European diplomacy. Albares stressed that the Palestinian people must have equal rights, just like the peoples of other countries in the region and every individual. Spain officially recognized the State of Palestine on May 28, 2024.