İspaniya Fələstinə dəstəyini artırır
İspaniya Xarici İşlər naziri Xose Manuel Albares, Madrid şəhərindəki Ərəb Evində keçirilən bir tədbirdə Fələstin dövlətinin Madriddəki səfiri Husni Abdulvahiddən dövlət ləyaqət nişanını aldı. Bu hadisə, İspaniyanın Fələstinə olan dəstəyinin və bölgədəki sülh səylərinin gücləndirilməsinə yönəlmiş siyasətinin bir göstəricisi oldu.
Redaksiya məlumat verir ki, Albares, aldığı nişanın təkcə özünün Fələstinə olan şəxsi bağlılığının deyil, həm də İspaniya cəmiyyətinin əksəriyyətinin haqlı sülh işinə, əsas hüquq olan təhlükəsizliyə və bu gün sual altında olan insanlıq ideyasına olan bağlılığının simvolu olduğunu bildirdi. O, Fələstindəki şiddət dövrünün sona çatması vacibliyini vurğulayaraq, ABŞ-ın Qəzza sülh planına toxundu və bu planın hələ də Fələstinin ehtiyac duyduğu şeydən uzaq olduğunu qeyd etdi.
Nazir, bölgədəki sabitliyin təmin olunması üçün təhlükəsizlik zəmanətlərinə ehtiyac olduğunu vurğuladı. İspaniyanın bu mövzuda edilən bütün təkliflərə, xüsusilə də fələstinlilərin də iştirakı ilə həyata keçirilməsi lazım olan beynəlxalq qüvvələrin yerləşdirilməsinə dəstək verməyə davam etdiyini bildirdi. Albares, sülh üçün yeganə mümkün həll yolu olan iki dövlətli həllin irəliləməsi üçün geri dönülməz tədbirlərin görülməsinə çağırış etdi. O, İspaniyanın hər zaman Fələstin xalqının, onların ləyaqətinin, sülh və təhlükəsizlik içində yaşamaq hüquqlarının yanında olacağını vurğuladı.
Ərəb Evindəki mərasimdə, Türkiyənin Madrid səfiri Nüket Küçükel Ezberci də daxil olmaqla bir sıra səfirlər və Avropa diplomatiyasının başında olarkən eyni nişanı alan, keçmiş Avropa Birliyi (AB) Xarici Əlaqələr və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Ali Nümayəndəsi Josep Borrell də iştirak etdi. Albares, Fələstin xalqının bölgədəki digər ölkələrin xalqları və hər bir insanın sahib olduğu kimi bərabər hüquqlara malik olması lazım olduğunu vurğuladı. İspaniya, 28 may 2024-cü ildə Fələstin Dövlətini rəsmi olaraq tanımışdı.

Министр иностранных дел Испании Хосе Мануэль Альбарес получил государственную награду от посла Палестины в Мадриде Хусни Абдулвахида на мероприятии, проходившем в Арабском доме в Мадриде. Это событие стало показателем поддержки Палестины со стороны Испании и ее политики, направленной на укрепление усилий по достижению мира в регионе.
Redaksiya сообщает, что Альбарес заявил, что полученная им награда является символом не только его личной приверженности Палестине, но и приверженности большинства испанского общества справедливому делу мира, праву на безопасность и идее человечности, которая сегодня ставится под сомнение. Он подчеркнул важность прекращения периода насилия в Палестине, коснулся мирного плана США по Газе и отметил, что этот план все еще далек от того, что необходимо Палестине.
Министр подчеркнул необходимость гарантий безопасности для обеспечения стабильности в регионе. Он заявил, что Испания продолжает поддерживать все предложения в этом направлении, особенно размещение международных сил, которое должно осуществляться при участии палестинцев. Альбарес призвал к принятию необратимых мер для продвижения решения о двух государствах, которое является единственным возможным путем к миру. Он подчеркнул, что Испания всегда будет на стороне палестинского народа, его достоинства и права на жизнь в мире и безопасности.
На церемонии в Арабском доме присутствовали послы различных стран, включая посла Турции в Мадриде Нюкет Кючюкэль Эзберджи, а также бывший Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель, который получил такую же награду, будучи главой европейской дипломатии. Альбарес подчеркнул, что палестинский народ должен обладать равными правами, как и народы других стран региона и каждый человек. Испания официально признала Государство Палестина 28 мая 2024 года.