"İslam Həmrəyliyi Oyunları İƏT-ə üzv dövlətlər arasında əməkdaşlığa dəstək verir”
Milli Məclisin deputatı Könül Nurullayeva plenar iclasda Azərbaycanın islam həmrəyliyinə töhfəsinə, eləcə də nüfuzlu idman ölkəsi kimi beynəlxalq mövqelərinin möhkəmlənməsinə diqqəti yönəldib. Deputat İHİA Koordinasiya Komissiyasının sədri qismində iştirak etdiyi 7-21 noyabr tarixlərində Səudiyyə Ərəbistanının paytaxtı Ər-Riyadda keçirilən növbəti - VI İslam Həmrəyliyi Oyunlarına toxunub. Bildirib ki, bu oyunlar da genişmiqyaslı, peşəkar təşkilatçılığı ilə yadda qaldı: “57 ölkədən 3000-dən çox idmançı 23 idman növü üzrə mübarizə aparırdı. Bu oyunların da timsalında bir daha idman vasitəsilə həmrəylik təşviq edildi. Qabaqcıl texnologiyaların təşkili, mədəni inteqrasiya, media mütəxəssisləri və könüllülərin fəallığı, təşkilat komitəsinin peşəkar təşəbbüsləri bu tədbirin uğurlarından biri idi. Azərbaycan idmançıları da mötəbər yarışda uğurlu çıxış etdilər.”
Son illər Azərbaycanın həm də idman ölkəsi kimi nüfuzunun getdikcə artdığını bildirən K.Nurullayeva qeyd edib ki, bu sahədə də qazanılan uğurlar birbaşa Prezident İlham Əliyevin adı ilə bağlıdır: “1997-ci ildən Milli Olimpiya Komitəsinə rəhbərlik edən dövlətimizin başçısı Azərbaycan idmançılarına hər zaman diqqət və qayğı göstərir. İyirmi səkkiz ildir davam edən bu proses uğurlu nəticələr verməkdədir. Qeyd edim ki, Azərbaycan komandası VI İslam Həmrəyliyi Oyunlarında 20 idman növündə 169 atletlə mübarizə apardı. Ölkəmiz ən çox idmançı ilə güləş (18), həndbol (16) və qılıncoynatma (15) növlərində təmsil olunurdu. İdmançılarımız 9-u qızıl, 19-u gümüş, 31-i isə bürünc olmaqla, ümumilikdə 59 medal qazandılar. Bu nəticə ilə Azərbaycan 57 ölkə arasında ümumi sıralamada əyara görə 10-cu, medal sayına görə 4-cü yerdə qərarlaşdı”.
Deputat əlavə edib ki, İslam Həmrəylik Oyunları birgə İslam fəaliyyətinin və İƏT-ə üzv dövlətlər arasında əməkdaşlığa dəstəyin vacibliyini vurğulayır: “İdman sülh, birlik və anlaşmanın təşviqi üçün körpü rolunu oynayır. Azərbaycanda bu gün idman sahəsində əsl yüksəliş dövrü yaşanır və gələcəkdə daha böyük nailiyyətlər üçün əsaslı zəmin yaranır. Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazanılmış tarixi Zəfərimiz hər bir azərbaycanlı üçün qürur mənbəyidir. Ölkəmizdə elə vətənpərvər gənc nəsil yetişib ki, onlar həm fiziki, həm mənəvi cəhətdən yenilməzdirlər. Bu gənclər idman arenalarında, həm də döyüş meydanında Azərbaycan bayrağını qaldırırlar”.
İlk İslam Həmrəylik Oyunlarının 20 il əvvəl məhz Səudiyyə Ərəbistanında təşkil olunduğunu xatırladan K.Nurullayeva bildirib ki, budəfəki oyunlar çərçivəsində müxtəlif müzakirələr də təşkil olundu: “Belə ki, İHİA Koordinasiya Komissiyasının sədri kimi, 50-dən çox üzv ölkənin nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri ilə bir araya gələrək Oyunların 6-cı buraxılışının uğurlu keçirilməsi üçün əsas təşkilati məsələləri müzakirə etdik. Həmçinin İHİA İcraiyyə Komitəsinin 44-cü iclasında iştirak edərək, həmkarlarımızla birgə məhsuldar fikir mübadiləsi apardıq. Eyni zamanda 57 ölkənin Milli Olimpiya Komitələrinin prezidentləri, Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin nümayəndələrinin, beynəlxalq federasiya rəhbərləri və digər qonaqların iştirak etdiyi 14-cü İHİA Baş Assambleyasında da çıxış edərək Koordinasiya Komissiyasının gördüyü işlər barədə auditoriyaya ətraflı məlumat verdim. Oyunlar çərçivəsində Səudiyyə Ərəbistanının İdman Nazirliyinin "İdmanda qadınlar" mövzusunda təşkil etdiyi konfransa da qatıldım. Konfransın əsas məqsədi bölgədə idman sahəsində qadınların rolunun gücləndirilməsi, qadın liderliyinin təşviqi və gələcək inkişaf strategiyalarının müəyyənləşdirilməsi idi. Bu platformada idman ekosistemində transformasiya prosesləri, inklüzivlik, gender bərabərliyi və davamlı inkişaf istiqamətləri ətrafında geniş müzakirələr aparıldı.”
Deputat İslam Həmrəyliyi Oyunlarının İslam dünyasında ədalətli rəqabəti təşviq edən, sülh və qardaşlıq dəyərlərini təbliğ edən vacib tədbir olduğunu bildirib. Bu kontekstdə 8 il əvvəl Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi 4-cü İslam Həmrəylik Oyunlarına toxunub: “2017-ci ildə Azərbaycanın yüksək təşkilatçılığı ilə dünyaya sülh, əmin-amanlıq, birlik, həmrəylik mesajı ünvanlanmışdı. Azərbaycan İslam dünyasına nümunəvi standartlar təqdim etmişdi. Bütün müsəlman aləminin təmsil olunduğu bu beynəlxalq idman yarışına da Azərbaycanın ev sahibliyi etməsi ölkəmizə göstərilən böyük etimadın təcəssümü idi. Cənab Prezidentin xüsusi diqqəti, birinci xanım hörmətli Mehriban xanımın bilavasitə rəhbərliyi ilə həyata keçirilən hazırlıq işlərinin nəticəsi olaraq IV İslam Həmrəyliyi Oyunları da Azərbaycanın növbəti uğuru kimi tarixə həkk olundu. “Bakı-2015”-də qazanılan təcrübə və sərgilənən təşkilatçılıq işi IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarında da mükəmməl şəkildə təmin olundu.”
K.Nurullayeva bildirib ki, Ər-Riyadda keçirilən görüşlərdə də cənab Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyevanın dəstəyi sayəsində Bakı-2017 İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Azərbaycanın dinamik inkişafında yeni parlaq səhifə və beynəlxalq idman ictimaiyyəti üçün növbəti tarixi hadisə kimi yadda qaldığı xüsusi qeyd olunub.

Игры исламской солидарности способствуют сотрудничеству между государствами-членами ОИС
Депутат Милли Меджлиса Кёнул Нуруллаева на пленарном заседании обратила внимание на вклад Азербайджана в исламскую солидарность, а также на укрепление его международных позиций как авторитетной спортивной державы. Депутат коснулась VI Игр исламской солидарности, прошедших в столице Саудовской Аравии Эр-Рияде с 7 по 21 ноября, в которых она участвовала в качестве председателя Координационной комиссии ИСГ. Она отметила, что эти игры запомнились масштабной и профессиональной организацией: «Более 3000 спортсменов из 57 стран соревновались в 23 видах спорта. На примере этих игр вновь была поощрена солидарность посредством спорта. Использование передовых технологий, культурная интеграция, активность специалистов СМИ и волонтеров, профессиональные инициативы организационного комитета – все это стало одним из успехов данного мероприятия. Азербайджанские спортсмены также успешно выступили на престижных соревнованиях».
Отметив, что в последние годы авторитет Азербайджана как спортивной державы неуклонно растет, К.Нуруллаева подчеркнула, что успехи в этой области напрямую связаны с именем Президента Ильхама Алиева: «Глава нашего государства, возглавляющий Национальный олимпийский комитет с 1997 года, всегда проявляет внимание и заботу к азербайджанским спортсменам. Этот процесс, продолжающийся двадцать восемь лет, приносит успешные результаты. Хочу отметить, что команда Азербайджана на VI Играх исламской солидарности боролась в 20 видах спорта, выставив 169 атлетов. Наша страна была представлена наибольшим числом спортсменов в таких видах, как борьба (18), гандбол (16) и фехтование (15). Наши спортсмены завоевали в общей сложности 59 медалей: 9 золотых, 19 серебряных и 31 бронзовую. С этим результатом Азербайджан занял 10-е место по количеству золотых медалей и 4-е место по общему числу медалей среди 57 стран».
Депутат добавила, что Игры исламской солидарности подчеркивают важность совместной исламской деятельности и поддержки сотрудничества между государствами-членами ОИС: «Спорт играет роль моста для поощрения мира, единства и взаимопонимания. Сегодня в Азербайджане переживается настоящий период подъема в сфере спорта, и создана прочная основа для более крупных достижений в будущем. Наша историческая Победа, одержанная под руководством Победоносного Верховного Главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева, является источником гордости для каждого азербайджанца. В нашей стране выросло такое патриотичное молодое поколение, которое непобедимо как физически, так и морально. Эти молодые люди поднимают флаг Азербайджана как на спортивных аренах, так и на поле боя».
Напомнив, что первые Игры исламской солидарности были организованы 20 лет назад именно в Саудовской Аравии, К.Нуруллаева сообщила, что в рамках нынешних игр были организованы различные дискуссии: «Так, в качестве председателя Координационной комиссии ИСГ я встретилась с руководителями делегаций более 50 стран-членов и обсудила основные организационные вопросы для успешного проведения 6-го выпуска Игр. Также я приняла участие в 44-м заседании Исполнительного комитета ИСГ и вместе с коллегами провела продуктивный обмен мнениями. Кроме того, на 14-й Генеральной Ассамблее ИСГ, в которой приняли участие президенты национальных олимпийских комитетов 57 стран, представители Международного олимпийского комитета, руководители международных федераций и другие гости, я выступила и предоставила аудитории подробную информацию о работе, проделанной Координационной комиссией. В рамках Игр я также посетила конференцию, организованную Министерством спорта Саудовской Аравии на тему «Женщины в спорте». Основная цель конференции заключалась в усилении роли женщин в сфере спорта в регионе, поощрении женского лидерства и определении стратегий дальнейшего развития. На этой платформе были проведены широкие дискуссии по вопросам трансформационных процессов в спортивной экосистеме, инклюзивности, гендерного равенства и устойчивого развития».
Депутат заявила, что Игры исламской солидарности являются важным мероприятием, способствующим справедливому соперничеству в исламском мире и пропагандирующим ценности мира и братства. В этом контексте она упомянула IV Игры исламской солидарности, которые принимал Азербайджан 8 лет назад: «В 2017 году благодаря высокой организации Азербайджана миру был направлен послание мира, спокойствия, единства и солидарности. Азербайджан представил образцовые стандарты исламскому миру. Прием Азербайджаном этих международных спортивных соревнований, в которых было представлено все мусульманское сообщество, стал воплощением большого доверия, оказанного нашей стране. В результате подготовительных работ, проведенных под особым вниманием господина Президента и непосредственным руководством первой леди, уважаемой Мехрибан Алиевой, IV Игры исламской солидарности также вошли в историю как очередное достижение Азербайджана. Опыт, полученный на «Баку-2015», и продемонстрированная организация были превосходно обеспечены и на IV Играх исламской солидарности».
К.Нуруллаева сообщила, что на встречах, проходивших в Эр-Рияде, было особо отмечено, что благодаря поддержке господина Президента Ильхама Алиева и первой леди Мехрибан Алиевой Игры исламской солидарности «Баку-2017» запомнились как новая яркая страница в динамичном развитии Азербайджана и очередное историческое событие для мирового спортивного сообщества.