İslam bankçılığı Azərbaycana da gəlir – faizsiz kredit ala biləcəyik?
Azərbaycan bank sektorunda yeni mərhələ başlayır. Beynəlxalq reytinq agentliyi olan "Moody’s" bildirir ki, 2026-cı ildən etibarən ölkədə İslam maliyyə prinsiplərinə əsaslanan “İslam pəncərələri” fəaliyyətə başlayacaq.
Bu model vətəndaşlara faizsiz, lakin gəlir paylaşımı və risk bölüşdürülməsi əsasında formalaşan maliyyə məhsulları təqdim etməyi nəzərdə tutur. Yeni sistemin məqsədi həm bankların gəlir mənbələrini genişləndirmək, həm də əhalinin bank xidmətlərinə çıxışını artırmaqdır.
Modern.az-a açıqlamasında iqtisadçı ekspert Natiq Cəfərli qeyd edib ki, İslam bankçılığı bu gün təkcə Yaxın Şərqdə deyil, həm də Qərb ölkələrində geniş tətbiq olunan bir modelə çevrilib.
“İslam bankçılığının beynəlxalq mərkəzlərindən biri, nə qədər qəribə səslənsə də, London hesab olunur. Bu şəhərdə İslam prinsiplərinə uyğun fəaliyyət göstərən böyük maliyyə institutları mövcuddur”, - deyə o bildirib.
Beynəlxalq agentliyin hesabatına görə, Azərbaycan məsələ ilə bağlı artıq müvafiq hüquqi çərçivəni formalaşdırmaq üzərində işləyir. Gələn ildən etibarən Mülki Məcəllə, “Banklar haqqında” və “Vergi Məcəlləsi”nə dəyişikliklər ediləcək, İslam prinsiplərinə əsaslanan maliyyə əməliyyatlarının əlavə dəyər vergisindən azad olunması planlaşdırılır. Bunun ardınca kommersiya banklarına “İslam pəncərələri” vasitəsilə xüsusi məhsullar təklif etməyə icazə veriləcək.
Natiq Cəfərlinin sözlərinə görə, bu modelin cəlbedici tərəfi təkcə faizsiz kredit sistemi deyil: “İslam bankçılığında əsas üstünlüklərdən biri şəffaflıq, riskin bölüşdürülməsi və real iqtisadi fəaliyyətə əsaslanmasıdır. Əgər Azərbaycanda bu prinsiplər tətbiq oluna və əhali tərəfindən maraq görsə, bu, həm bank sektorunda canlanma yaradacaq, həm də banklar arasında rəqabəti gücləndirəcək.”
Moody’s-in analitikləri də hesab edirlər ki, İslam maliyyəsinin inkişafı regionda artan tendensiyadır və Azərbaycan bu istiqamətdə Qırğızıstan və Özbəkistanın ardınca mühüm addım atır. Əgər proses uğurla başa çatarsa, ölkədə faizsiz kreditlər və “sukuk” adlı İslam istiqrazları vasitəsilə infrastruktur layihələrinin maliyyələşdirilməsi üçün tam yeni bir səhifə açılacaq.

В банковском секторе Азербайджана начинается новый этап. Международное рейтинговое агентство "Moody’s" сообщает, что с 2026 года в стране начнут функционировать "исламские окна", основанные на принципах исламского финансирования.
Эта модель предусматривает предоставление гражданам финансовых продуктов, которые являются беспроцентными, но формируются на основе распределения прибыли и разделения рисков. Цель новой системы – как расширить источники дохода банков, так и увеличить доступ населения к банковским услугам.
В заявлении для Modern.az экономический эксперт Натиг Джафарли отметил, что исламский банкинг сегодня стал широко применяемой моделью не только на Ближнем Востоке, но и в западных странах.
«Одним из международных центров исламского банкинга, как бы странно это ни звучало, считается Лондон. В этом городе существуют крупные финансовые институты, действующие в соответствии с исламскими принципами», - сказал он.
Согласно отчету международного агентства, Азербайджан уже работает над формированием соответствующей правовой базы по этому вопросу. Со следующего года будут внесены изменения в Гражданский кодекс, законы «О банках» и «Налоговый кодекс», планируется освобождение финансовых операций, основанных на исламских принципах, от налога на добавленную стоимость. После этого коммерческим банкам будет разрешено предлагать специальные продукты через «исламские окна».
По словам Натига Джафарли, привлекательность этой модели заключается не только в системе беспроцентных кредитов: «Одно из главных преимуществ исламского банкинга – это прозрачность, распределение рисков и опора на реальную экономическую деятельность. Если эти принципы будут применены в Азербайджане и вызовут интерес у населения, это создаст оживление в банковском секторе и усилит конкуренцию между банками».
Аналитики Moody’s также считают, что развитие исламского финансирования является растущей тенденцией в регионе, и Азербайджан делает важный шаг в этом направлении вслед за Кыргызстаном и Узбекистаном. Если процесс успешно завершится, в стране откроется совершенно новая страница для финансирования инфраструктурных проектов через беспроцентные кредиты и исламские облигации под названием «сукук».