İranın qonşu dövlətlərə qarşı həyata keçirdiyi raket hücumları davam edir. İran prezidentinin qonşu ölkələrə üzr istəməsinə baxmayaraq, bu hücumlar dayanmayıb. Hücumlar nəticəsində mülki hədəflər, o cümlədən hava limanları və mühüm infrastruktur obyektləri zərər görüb.
Redaksiya xəbər verir ki, bu hadisələr fonunda İranda kimin nəzarəti əlində saxladığı və Körfəz dövlətlərinin bu hücumlara necə reaksiya verəcəyi sualları aktuallaşıb.
Bu məsələləri müzakirə etmək üçün "Inside Story" proqramında aparıcı Ceyms Beyz, ABŞ prezidenti Barak Obamanın administrasiyası dövründə Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin keçmiş direktoru Con Brennan, Küveyt Universitetinin professoru və Orta Şərq tarixi və siyasəti üzrə mütəxəssis Bədr Əl-Səyf, həmçinin Sərhədsiz Dövlətçilik İnstitutunun vitse-prezidenti Trita Parsi qonaq olublar.
Proqramda İranın daxili idarəçilik strukturu və regiondakı geosiyasi vəziyyətə təsiri ətraflı şəkildə təhlil edilib. Həmçinin, Körfəz ölkələrinin İranın təcavüzkar siyasətinə qarşı hansı addımları atacağı barədə fərqli baxışlar səsləndirilib.

Ракетные удары Ирана продолжаются, поражены гражданские объекты
Ракетные удары, наносимые Ираном по соседним государствам, продолжаются. Несмотря на извинения иранского президента перед соседними странами, эти атаки не прекратились. В результате атак пострадали гражданские объекты, включая аэропорты и важные инфраструктурные объекты.
Как сообщает Redaksiya, на фоне этих событий актуализировались вопросы о том, кто контролирует Иран и как страны Персидского залива отреагируют на эти атаки.
Для обсуждения этих вопросов в программе "Inside Story" приняли участие ведущий Джеймс Бейз, бывший директор Центрального разведывательного управления при администрации президента США Барака Обамы Джон Бреннан, профессор Кувейтского университета и специалист по истории и политике Ближнего Востока Бадр Аль-Сейф, а также вице-президент Института государственности без границ Трита Парси.
В программе подробно проанализирована внутренняя структура управления Ирана и его влияние на геополитическую ситуацию в регионе. Также были высказаны различные точки зрения относительно того, какие шаги предпримут страны Персидского залива в ответ на агрессивную политику Ирана.