İranın xarici işlər naziri Abbas Əraqçi BMT-nin baş katibi Antoniu Quterreşə, Təhlükəsizlik Şurasının üzvlərinə və Avropa İttifaqının xarici siyasət rəhbəri Kaja Kallas-a rəsmi məktub ünvanlayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, məktubda Əraqçi İranla bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurasının sanksiyalarının bərpasına qarşı tutarlı hüquqi və siyasi arqumentlər təqdim edib. Nazir sosial şəbəkə “X”də paylaşım edərək sənədin əsas tezislərini açıqlayıb.
Onun sözlərinə görə, Böyük Britaniya, Almaniya və Fransa — yəni Avropanın “E3” adlanan ölkələri — nüvə sazişi çərçivəsində etdikləri bəyanatlar və atdıqları addımlarla artıq razılaşmanın tərəfdaş statusunu itiriblər və bu səbəbdən ləğv edilmiş qətnamələrin bərpasını tələb etmək hüququna malik deyillər.
Əraqçi E3-ü ABŞ-ın İrana qarşı “maksimum təzyiq” siyasətini dəstəkləməkdə və hərbi təcavüzə dolayı yolla şərik olmaqda ittiham edib. Onun fikrincə, bu kimi fəaliyyətləri olan bir qurumun “xoşniyyətlilik”dən danışmağa haqqı yoxdur.
Nazir eyni zamanda xatırladıb ki, E3 ölkələri 2020-ci ilin 20 avqust tarixli məktubunda ABŞ-ı BMT Təhlükəsizlik Şurasında parçalanmanı dərinləşdirə biləcək addımlardan çəkinməyə çağırmışdı. İndi isə, Əraqçinin sözlərinə görə, Avropalı “trio” öz məsləhətlərinə qulaq asmalıdır.

МИД Ирана направил письмо в ООН и ЕС против санкций
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи направил официальное письмо Генеральному секретарю ООН Антониу Гутерришу, членам Совета Безопасности и главе внешнеполитического ведомства Европейского союза Кайе Каллас.
Как сообщает редакция, в письме Арагчи представил веские правовые и политические аргументы против восстановления санкций Совета Безопасности ООН в отношении Ирана. Министр опубликовал пост в социальной сети «X», раскрыв основные тезисы документа.
По его словам, Великобритания, Германия и Франция — то есть так называемые страны европейской «E3» — своими заявлениями и действиями в рамках ядерного соглашения уже утратили статус партнеров по соглашению и по этой причине не имеют права требовать восстановления отмененных резолюций.
Арагчи обвинил E3 в поддержке политики «максимального давления» США против Ирана и в косвенном соучастии в военной агрессии. По его мнению, структура, занимающаяся такой деятельностью, не имеет права говорить о «добросовестности».
Министр также напомнил, что страны E3 в своем письме от 20 августа 2020 года призывали США воздерживаться от шагов, которые могли бы углубить раскол в Совете Безопасности ООН. Теперь же, по словам Арагчи, европейское «трио» должно прислушаться к своим собственным советам.