İranın xarici işlər naziri Abbas Əraqçi BMT-nin baş katibi Antoniu Quterreşə, Təhlükəsizlik Şurasının üzvlərinə və Avropa İttifaqının xarici siyasət rəhbəri Kaja Kallas-a rəsmi məktub ünvanlayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, məktubda Əraqçi İranla bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurasının sanksiyalarının bərpasına qarşı tutarlı hüquqi və siyasi arqumentlər təqdim edib. Nazir sosial şəbəkə “X”də paylaşım edərək sənədin əsas tezislərini açıqlayıb.
Onun sözlərinə görə, Böyük Britaniya, Almaniya və Fransa — yəni Avropanın “E3” adlanan ölkələri — nüvə sazişi çərçivəsində etdikləri bəyanatlar və atdıqları addımlarla artıq razılaşmanın tərəfdaş statusunu itiriblər və bu səbəbdən ləğv edilmiş qətnamələrin bərpasını tələb etmək hüququna malik deyillər.
Əraqçi E3-ü ABŞ-ın İrana qarşı “maksimum təzyiq” siyasətini dəstəkləməkdə və hərbi təcavüzə dolayı yolla şərik olmaqda ittiham edib. Onun fikrincə, bu kimi fəaliyyətləri olan bir qurumun “xoşniyyətlilik”dən danışmağa haqqı yoxdur.
Nazir eyni zamanda xatırladıb ki, E3 ölkələri 2020-ci ilin 20 avqust tarixli məktubunda ABŞ-ı BMT Təhlükəsizlik Şurasında parçalanmanı dərinləşdirə biləcək addımlardan çəkinməyə çağırmışdı. İndi isə, Əraqçinin sözlərinə görə, Avropalı “trio” öz məsləhətlərinə qulaq asmalıdır.

Iran's Foreign Ministry sent a letter to the UN and EU against sanctions
Iran's Foreign Minister Abbas Araghchi has sent an official letter to UN Secretary-General António Guterres, members of the Security Council, and European Union foreign policy chief Kaja Kallas.
The editorial office reports that in the letter, Araghchi presented strong legal and political arguments against the re-imposition of UN Security Council sanctions related to Iran. The minister shared a post on the social network “X” (Twitter) revealing the main theses of the document.
According to him, Great Britain, Germany, and France — i.e., the European countries known as “E3” — have already lost their partner status in the nuclear agreement due to their statements and actions within the framework of the deal, and therefore do not have the right to demand the re-imposition of abrogated resolutions.
Araghchi accused the E3 of supporting the US “maximum pressure” policy against Iran and indirectly complicit in military aggression. In his opinion, an entity with such activities has no right to speak of “goodwill.”
The minister also recalled that in their letter dated August 20, 2020, the E3 countries had called on the US to refrain from steps that could deepen divisions in the UN Security Council. Now, according to Araghchi, the European “trio” should heed its own advice.