İran, Rusiya, Çin, Venesuela, Nikaraqua və Belarus "BAEA zəmanəti altında olan bütün nüvə obyektlərinə və qurğularına hücumların qadağan edilməsi” ilə bağlı qətnamə layihəsi təqdim edib. Bu barədə İran Xarici İşlər Nazirliyinin nümayəndəsi Əsmail Baqai məlumat verib.
Redaksiya xəbər verir ki, sənəddə bütün dövlətlərin “sülh məqsədilə nüvə energetikasını inkişaf etdirmək hüququna” malik olduqları və “istənilən hücumdan müdafiə üçün effektiv zəmanətlərə sahib olmaları” vurğulanır. Həmçinin dövlətlərin digər ölkələrin nüvə obyektlərinə qarşı hücum və ya hücumla hədədən çəkinmələri öhdəliyi təsdiqlənib.
Xatırladaq ki, bundan əvvəl ABŞ və İsrailin İranın nüvə proqramını “12 günlük müharibə” zamanı sıradan çıxardıqları barədə Vaşinqtonda açıqlamalar verilmişdi.

Иран и его союзники выступили с инициативой запрета атак на ядерные объекты
Иран, Россия, Китай, Венесуэла, Никарагуа и Беларусь представили проект резолюции о «запрете атак на все ядерные объекты и установки, находящиеся под гарантиями МАГАТЭ». Об этом сообщил представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи.
Редакция сообщает, что в документе подчеркивается право всех государств «развивать ядерную энергетику в мирных целях» и «иметь эффективные гарантии защиты от любых атак». Также подтверждено обязательство государств воздерживаться от нападения или угрозы нападения на ядерные объекты других стран.
Напомним, ранее в Вашингтоне были сделаны заявления о том, что США и Израиль вывели из строя ядерную программу Ирана во время «12-дневной войны».