İran və Amerika Birləşmiş Ştatları arasında nüvə müzakirələri, bölgədəki gərginliyin artdığı bir dövrdə yenidən gündəmə gəlib. Bu danışıqlar, 2 ölkə arasında uzun müddətdir davam edən anlaşmazlıqların həllinə yönəlib və regionda sülh və təhlükəsizliyin təmin olunması üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Redaksiya məlumat verir ki, müzakirələrdə əsas müzakirə mövzusu uranın zənginləşdirilməsi və İrandakı yüksək səviyyədə zənginləşdirilmiş uranın ölkə xaricinə çıxarılması kimi məsələlər olub. İran, nüvə proqramını atom bombası istehsalının qarşısını alacaq şəkildə məhdudlaşdırmaq müqabilində sanksiyaların ləğv edilməsini istəyir. ABŞ isə İranın uran zənginləşdirmə fəaliyyətlərini tamamilə dayandırmasını və yüksək səviyyədə zənginləşdirilmiş uranın İran xaricinə çıxarılmasını tələb edir.
Müzakirələrdə İran heyətini Xarici İşlər Naziri Abbas Erakçi, ABŞ-ni isə Prezident Donald Trampın Yaxın Şərq üzrə Xüsusi Nümayəndəsi Steve Witkoff təmsil edib. Witkoff ilə birlikdə Trampın kürəkəni və müşaviri Jared Kuşner və ABŞ Mərkəzi Qüvvələr Komandanlığının (CENTCOM) Komandanı Brad Cooper də iştirak edib. İran tərəfindən Erakçiyə Siyasi İşlər üzrə Xarici İşlər Nazirinin müavini Mecid Taht Revançi, İqtisadi İşlər üzrə Xarici İşlər Nazirinin müavini Hamid Kanberi və Xarici İşlər Nazirliyinin Hüquq İşləri üzrə Yardımçısı Kazım Garibabadi də qoşulub.
İran və ABŞ arasında nüvə müzakirələri, 12 gün davam edən müharibədən sonra yenidən başlayıb. 2025-ci ilin iyun ayında İsrail və ABŞ-nin İrana qarşı hücumları ilə kəsilən diplomatik proses, Türkiyə başda olmaqla bölgə ölkələrinin səyləri ilə yenidən canlandırılıb. İran dövlət televiziyasının müxbiri, Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü İsmail Bekayinin görüşlərin "hələlik" başa çatdığını və iki ölkənin heyətlərinin öz ölkələrinə qayıtmasının nəzərdə tutulduğunu bildirib.
ABŞ administrasiyası, həmçinin İranın raket proqramını və bölgədəki silahlı qruplara dəstəyini də müzakirə masasına gətirmək istəyir. İran isə nüvə proqramı xaricindəki məsələləri müzakirə etməyəcəyini bildirir. İran dövlət televiziyasına görə, Omanın paytaxtı Maskatda saat 11:00 radələrində başlayan ABŞ-İran görüşləri başa çatıb və İranlı müzakirə heyəti öz evlərinə qayıdıb. Omanın Xarici İşlər Naziri Bedr bin Hamed əl-Busaidi, Erakçi ilə Witkoff arasında mesaj mübadiləsinə vasitəçilik edib. Tərəflər hələlik görüşlərin nəticəsi barədə açıqlama verməyiblər.

Ядерные переговоры между Ираном и США возобновлены
Ядерные переговоры между Ираном и Соединенными Штатами Америки вновь оказались в центре внимания на фоне растущей напряженности в регионе. Эти переговоры направлены на разрешение давних разногласий между двумя странами и имеют важное значение для обеспечения мира и безопасности в регионе.
Redaksiya сообщает, что основными темами обсуждений стали вопросы обогащения урана и вывоза высокообогащенного урана из Ирана. Иран требует отмены санкций в обмен на ограничение своей ядерной программы таким образом, чтобы это предотвратило производство атомной бомбы. США, в свою очередь, требуют полного прекращения деятельности Ирана по обогащению урана и его вывоза за пределы страны.
Иранскую делегацию на переговорах представлял министр иностранных дел Аббас Аракчи, а США – специальный представитель президента Дональда Трампа на Ближнем Востоке Стив Виткофф. Вместе с Виткоффом присутствовали зять Трампа и советник Джаред Кушнер, а также командующий Центральным командованием вооруженных сил США (CENTCOM) Брэд Купер. Иранскую сторону также представляли заместитель министра иностранных дел по политическим вопросам Меджид Тахт Раванчи, заместитель министра иностранных дел по экономическим вопросам Хамид Канбери и помощник министра иностранных дел по правовым вопросам Казим Гарибабади.
Ядерные переговоры между Ираном и США возобновились после 12-дневной войны. Дипломатический процесс, прерванный в июне 2025 года в результате нападений Израиля и США на Иран, был возобновлен благодаря усилиям стран региона, в первую очередь Турции. Корреспондент государственного телевидения Ирана сообщил, что представитель МИД Исмаил Бекайи заявил о "временном" завершении встреч и о том, что делегации обеих стран намерены вернуться на родину.
Администрация США также хочет вынести на обсуждение ракетную программу Ирана и его поддержку вооруженных группировок в регионе. Иран, в свою очередь, заявляет, что не будет обсуждать вопросы, выходящие за рамки его ядерной программы. По данным государственного телевидения Ирана, американо-иранские переговоры, начавшиеся около 11:00 в столице Омана Маскате, завершились, и иранская делегация вернулась домой. Министр иностранных дел Омана Бедр бин Хамед аль-Бусаиди выступил посредником в обмене посланиями между Аракчи и Виткоффом. Стороны пока не дали комментариев о результатах переговоров.