İran və Amerika Birləşmiş Ştatları arasında nüvə müzakirələri, bölgədəki gərginliyin artdığı bir dövrdə yenidən gündəmə gəlib. Bu danışıqlar, 2 ölkə arasında uzun müddətdir davam edən anlaşmazlıqların həllinə yönəlib və regionda sülh və təhlükəsizliyin təmin olunması üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Redaksiya məlumat verir ki, müzakirələrdə əsas müzakirə mövzusu uranın zənginləşdirilməsi və İrandakı yüksək səviyyədə zənginləşdirilmiş uranın ölkə xaricinə çıxarılması kimi məsələlər olub. İran, nüvə proqramını atom bombası istehsalının qarşısını alacaq şəkildə məhdudlaşdırmaq müqabilində sanksiyaların ləğv edilməsini istəyir. ABŞ isə İranın uran zənginləşdirmə fəaliyyətlərini tamamilə dayandırmasını və yüksək səviyyədə zənginləşdirilmiş uranın İran xaricinə çıxarılmasını tələb edir.
Müzakirələrdə İran heyətini Xarici İşlər Naziri Abbas Erakçi, ABŞ-ni isə Prezident Donald Trampın Yaxın Şərq üzrə Xüsusi Nümayəndəsi Steve Witkoff təmsil edib. Witkoff ilə birlikdə Trampın kürəkəni və müşaviri Jared Kuşner və ABŞ Mərkəzi Qüvvələr Komandanlığının (CENTCOM) Komandanı Brad Cooper də iştirak edib. İran tərəfindən Erakçiyə Siyasi İşlər üzrə Xarici İşlər Nazirinin müavini Mecid Taht Revançi, İqtisadi İşlər üzrə Xarici İşlər Nazirinin müavini Hamid Kanberi və Xarici İşlər Nazirliyinin Hüquq İşləri üzrə Yardımçısı Kazım Garibabadi də qoşulub.
İran və ABŞ arasında nüvə müzakirələri, 12 gün davam edən müharibədən sonra yenidən başlayıb. 2025-ci ilin iyun ayında İsrail və ABŞ-nin İrana qarşı hücumları ilə kəsilən diplomatik proses, Türkiyə başda olmaqla bölgə ölkələrinin səyləri ilə yenidən canlandırılıb. İran dövlət televiziyasının müxbiri, Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü İsmail Bekayinin görüşlərin "hələlik" başa çatdığını və iki ölkənin heyətlərinin öz ölkələrinə qayıtmasının nəzərdə tutulduğunu bildirib.
ABŞ administrasiyası, həmçinin İranın raket proqramını və bölgədəki silahlı qruplara dəstəyini də müzakirə masasına gətirmək istəyir. İran isə nüvə proqramı xaricindəki məsələləri müzakirə etməyəcəyini bildirir. İran dövlət televiziyasına görə, Omanın paytaxtı Maskatda saat 11:00 radələrində başlayan ABŞ-İran görüşləri başa çatıb və İranlı müzakirə heyəti öz evlərinə qayıdıb. Omanın Xarici İşlər Naziri Bedr bin Hamed əl-Busaidi, Erakçi ilə Witkoff arasında mesaj mübadiləsinə vasitəçilik edib. Tərəflər hələlik görüşlərin nəticəsi barədə açıqlama verməyiblər.

Nuclear Talks Between Iran and the US Resume
Nuclear discussions between Iran and the United States have resumed amid rising regional tensions. These talks aim to resolve long-standing disputes between the two countries and are crucial for ensuring peace and security in the region.
Redaksiya reports that the main topics of discussion have been uranium enrichment and the transfer of highly enriched uranium from Iran. Iran wants sanctions lifted in exchange for limiting its nuclear program in a way that prevents the production of an atomic bomb. The US, on the other hand, demands that Iran completely halt its uranium enrichment activities and transfer highly enriched uranium out of the country.
The Iranian delegation was represented by Foreign Minister Abbas Erakchi, and the US delegation by President Donald Trump's Special Representative for the Middle East, Steve Witkoff. Witkoff was accompanied by Trump's son-in-law and advisor Jared Kushner, and the Commander of the US Central Command (CENTCOM), Brad Cooper. From the Iranian side, Erakchi was joined by Deputy Foreign Minister for Political Affairs Majid Takht Ravanchi, Deputy Foreign Minister for Economic Affairs Hamid Kanbari, and Assistant Foreign Minister for Legal Affairs Kazem Gharibabadi.
Nuclear talks between Iran and the US have resumed after a 12-day war. The diplomatic process, which was interrupted by attacks on Iran by Israel and the US in June 2025, has been revived through the efforts of regional countries, primarily Turkey. An Iranian state television correspondent reported that the meetings have concluded "for now" and that the delegations of the two countries are expected to return to their respective countries.
The US administration also wants to bring Iran's missile program and its support for armed groups in the region to the negotiating table. Iran, however, states that it will not discuss issues outside of its nuclear program. According to Iranian state television, the US-Iran meetings, which began around 11:00 AM in Muscat, the capital of Oman, have concluded, and the Iranian negotiating team has returned home. Oman's Foreign Minister Badr bin Hamed al-Busaidi mediated the exchange of messages between Erakchi and Witkoff. The parties have not yet made any statements regarding the outcome of the meetings.