İran prezidenti ali liderə hücum xəbərdarlığı etdi
İran Prezidenti Məsud Pezeşkian ölkənin ali dini rəhbərinə mümkün hücumun ağır nəticələrə səbəb olacağı barədə açıq xəbərdarlıq edib. O, sosial şəbəkə X-də paylaşdığı açıqlamada belə bir addımın İran xalqı ilə tammiqyaslı müharibə anlamına gələcəyini bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Məsud Pezeşkian mesajında “ali liderimizə edilən hücum İran xalqı ilə tammiqyaslı müharibəyə bərabərdir” ifadəsini işlədərək, bu cür ssenarinin qəbuledilməz olduğunu vurğulayıb.
Prezidentin açıqlaması İran ilə ABŞ arasında gərginliyin artdığı bir dövrə təsadüf edir. Tehran son bəyanatlarında ölkənin genişmiqyaslı geosiyasi qarşıdurma ilə üz-üzə qaldığını qeyd edib və beynəlxalq müstəvidə təzyiqlərin artdığını bildirib.
İran rəsmiləri eyni zamanda xarici qüvvələrin ölkə rəhbərliyini hədəf alan planları olduğuna dair iddialar səsləndirir. Bu çərçivədə ali lider də daxil olmaqla yüksək vəzifəli şəxslərə qarşı mümkün təhdidlər barədə xəbərdarlıqlar edildiyi vurğulanır.

Президент Ирана Масуд Пезешкян открыто предупредил о серьезных последствиях возможного нападения на верховного лидера страны. В своем заявлении в социальной сети X он заявил, что такой шаг будет означать полномасштабную войну с иранским народом.
Редакция сообщает, что Масуд Пезешкян в своем сообщении подчеркнул неприемлемость такого сценария, заявив: «Нападение на нашего верховного лидера равносильно полномасштабной войне с иранским народом».
Заявление президента совпадает с периодом обострения напряженности между Ираном и США. Тегеран в своих последних заявлениях отметил, что страна сталкивается с широкомасштабным геополитическим противостоянием, и сообщил об усилении давления на международной арене.
Иранские официальные лица одновременно выдвигают утверждения о наличии планов иностранных сил, направленных против руководства страны. В этом контексте подчеркивается, что делаются предупреждения о возможных угрозах в отношении высокопоставленных лиц, включая верховного лидера.