İsrailin Channel 12 televiziya kanalı yüksək vəzifəli İran rəsmilərinin daxil olduğu hədəf siyahısını yayımlayıb. Siyahıda İranın ali dini lideri Ayətullah Əli Xamenei də yer alıb və bu addım regionda onsuz da gərgin olan vəziyyəti daha da kəskinləşdirib.
Redaksiya xəbər verir ki, bunun ardınca İranda fəaliyyət göstərən Ofogh TV kanalı “qanuni hədəflər” başlığı altında yüksək vəzifəli İsrail rəsmilərinin siyahısını dərc edib. Həmin siyahıda İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu da yer alıb.
Məlumata görə, tərəflər arasında baş verən bu informasiya müharibəsi qarşılıqlı cavab xarakteri daşıyır və son dövrlərdə artan hərbi-siyasi gərginlik fonunda qiymətləndirilir. Analitiklər hesab edirlər ki, mediada bu cür siyahıların dərc olunması diplomatik kanalların daha da zəifləməsinə və ritorikanın sərtləşməsinə səbəb ola bilər.
Ekspertlər bildirirlər ki, yüksək səviyyəli siyasi və dini fiqurların açıq şəkildə hədəf kimi təqdim olunması regionda təhlükəsizlik risklərini artırır və mümkün eskalasiya ehtimalını gücləndirir. Beynəlxalq ictimaiyyət isə tərəfləri təmkinli davranmağa və gərginliyi azaltmağa çağırır.

Израильский телеканал Channel 12 опубликовал список высокопоставленных иранских чиновников, ставших целями. В списке также фигурирует верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи, что еще больше обострило и без того напряженную ситуацию в регионе.
Редакция сообщает, что после этого иранский телеканал Ofogh TV под заголовком «законные цели» опубликовал список высокопоставленных израильских чиновников. В этом списке также фигурирует премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху.
Согласно информации, эта информационная война между сторонами носит характер взаимного ответа и оценивается на фоне растущей военно-политической напряженности в последнее время. Аналитики считают, что публикация таких списков в СМИ может привести к дальнейшему ослаблению дипломатических каналов и ужесточению риторики.
Эксперты заявляют, что открытое представление высокопоставленных политических и религиозных деятелей в качестве целей увеличивает риски безопасности в регионе и усиливает вероятность возможной эскалации. Международное сообщество призывает стороны к сдержанности и снижению напряженности.