İsrailin Channel 12 televiziya kanalı yüksək vəzifəli İran rəsmilərinin daxil olduğu hədəf siyahısını yayımlayıb. Siyahıda İranın ali dini lideri Ayətullah Əli Xamenei də yer alıb və bu addım regionda onsuz da gərgin olan vəziyyəti daha da kəskinləşdirib.
Redaksiya xəbər verir ki, bunun ardınca İranda fəaliyyət göstərən Ofogh TV kanalı “qanuni hədəflər” başlığı altında yüksək vəzifəli İsrail rəsmilərinin siyahısını dərc edib. Həmin siyahıda İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu da yer alıb.
Məlumata görə, tərəflər arasında baş verən bu informasiya müharibəsi qarşılıqlı cavab xarakteri daşıyır və son dövrlərdə artan hərbi-siyasi gərginlik fonunda qiymətləndirilir. Analitiklər hesab edirlər ki, mediada bu cür siyahıların dərc olunması diplomatik kanalların daha da zəifləməsinə və ritorikanın sərtləşməsinə səbəb ola bilər.
Ekspertlər bildirirlər ki, yüksək səviyyəli siyasi və dini fiqurların açıq şəkildə hədəf kimi təqdim olunması regionda təhlükəsizlik risklərini artırır və mümkün eskalasiya ehtimalını gücləndirir. Beynəlxalq ictimaiyyət isə tərəfləri təmkinli davranmağa və gərginliyi azaltmağa çağırır.

Israel's Channel 12 television channel has released a target list that includes high-ranking Iranian officials. The list features Iran's Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei, further escalating the already tense situation in the region.
The editorial reports that following this, Ofogh TV, operating in Iran, published a list of high-ranking Israeli officials under the heading "legitimate targets." This list includes Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu.
According to information, this information war between the parties is reciprocal and is being assessed against the backdrop of increasing military-political tensions in recent times. Analysts believe that the publication of such lists in the media can lead to further weakening of diplomatic channels and a hardening of rhetoric.
Experts state that the open presentation of high-level political and religious figures as targets increases security risks in the region and strengthens the possibility of possible escalation. The international community, meanwhile, calls on the parties to act with restraint and reduce tensions.