İran, Almaniya, Fransa və İngiltərədəki səfirlərini məsləhətləşmələr üçün geri çağırıb. Bu addımın səbəbi, üç ölkənin 2015-ci il nüvə anlaşmasında yer alan “geri qaytarma mexanizmi”ni (snapback) işə salaraq BMT-nin İrana qarşı sanksiyalarını yenidən qüvvəyə mindirmə cəhdi olub.
Redaksiya xəbər verir ki, İranın xarici işlər naziri Abbas Arakçi bu qərarı “sorumsuz oyun” adlandıraraq Avropanın beynəlxalq etibarlılığına ciddi zərbə vurduğunu bildirib. O vurğulayıb ki, belə addımlar gələcəkdə Avropanı diplomatik proseslərdən kənarda qoya bilər. Mehr agentliyi yazıb ki, Tehran səfirləri bu ölkələrin BMT Təhlükəsizlik Şurasında sanksiyaların bərpasını dəstəkləyən qərarından sonra geri çağırıb.
Yenidən tətbiq olunacaq məhdudiyyətlərin yaxın günlərdə qüvvəyə minəcəyi açıqlanıb. Sanksiyalar İrana məxsus xaricdəki vəsaitlərin dondurulmasını, silah razılaşmalarının dayandırılmasını və ballistik raket proqramına məhdudiyyətlər qoyulmasını əhatə edəcək. Bu gediş, Rusiya və Çinin Təhlükəsizlik Şurasında sanksiyaların ertələnməsi üçün verdiyi təklifin yalnız dörd səs toplayaraq qəbul edilməməsindən dərhal sonra baş verib.
Üç Avropa ölkəsi İranı nüvə öhdəliklərini pozmaqda və uranı sivil məqsədlərin fövqündə zənginləşdirməkdə günahlandırır. Tehran isə cavabında bildirib ki, atdığı addımlar digər tərəflərin anlaşma üzrə öhdəliklərini yerinə yetirməməsinə qarşılıqdır.

Иран отозвал своих послов из Германии, Франции и Великобритании для консультаций. Причиной этого шага стала попытка трех стран повторно ввести санкции ООН против Ирана, активировав «механизм восстановления» (snapback), предусмотренный ядерной сделкой 2015 года.
Редакция сообщает, что министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи назвал это решение «безответственной игрой», заявив, что оно нанесло серьезный удар по международному авторитету Европы. Он подчеркнул, что такие шаги могут в будущем исключить Европу из дипломатических процессов. Агентство Mehr сообщило, что Тегеран отозвал послов после решения этих стран поддержать восстановление санкций в Совете Безопасности ООН.
Было объявлено, что вновь вводимые ограничения вступят в силу в ближайшие дни. Санкции будут включать замораживание иранских активов за рубежом, приостановку оружейных сделок и введение ограничений на программу баллистических ракет. Этот шаг произошел сразу после того, как предложение России и Китая в Совете Безопасности отложить санкции набрало всего четыре голоса и не было принято.
Три европейские страны обвиняют Иран в нарушении своих ядерных обязательств и обогащении урана сверх мирных целей. Тегеран в ответ заявил, что его действия являются ответом на невыполнение другими сторонами своих обязательств по соглашению.