İqlim dəyişikliyinin təsirləri, planetimizdəki həyatın müxtəlif aspektlərinə təsir etməyə davam edir. Son araşdırmalar, bu dəyişikliklərin heyvanlardan insanlara keçən xəstəliklərin yayılmasına necə təsir etdiyini araşdırır. Bu xəstəliklər, zoonotik xəstəliklər olaraq bilinir və qlobal sağlamlıq üçün əhəmiyyətli bir təhdid təşkil edir.
Redaksiya məlumat verir ki, London Təbiət Tarixi Muzeyi tərəfindən aparılan və nəticələri qurumun internet saytında yayımlanan araşdırmada, dünya 1,5 dərəcəlik qlobal istiləşməyə doğru irəliləyərkən, iqlim dəyişikliyinin "zoonotik" adlanan, heyvanlardan insanlara keçən xəstəliklərin riskini necə yenidən formalaşdıra biləcəyi qiymətləndirilib. Araşdırmanın müəlliflərindən David Redding, vəba nümunəsini gətirərək, "Vəbaya gəmiricilər və onlardan qidalanan bitlər arasında dolaşan bir bakteriya səbəb olur. Temperatur, bu sistemi böyük ölçüdə təsir edir. Daha isti şərait, bəzi bölgələrdə gəmirici populyasiyalarını artıra bilər və bitlərin inkişafını sürətləndirə bilər, bu da yoluxma ehtimalını artırır" deyə qeyd edib.
Sivrisinek, kənə və bit kimi canlılar tərəfindən yayılan xəstəliklərin yaratdığı riskə diqqət çəkilən araşdırmanın nəticələrində, temperatur, yağış və nəm kimi amillərdən təsirlənmələri səbəbindən iqlim dəyişikliyinin bu heyvanlardan yayılan xəstəliklər üzərində təsirli ola biləcəyi, daha isti dünyanın hava şəraitini dəyişərək habitatları da dəyişdirə biləcəyi müəyyən edilib. Yüksək temperaturların, xüsusilə sivrisinek tərəfindən yayılan zoonotik infeksiyaların xəstəlik riskini demək olar ki, iki dəfə artıra biləcəyi, temperatur artımının sivrisinekların inkişafını sürətləndirərək və ya gəmirici populyasiyalarını çoxaldaraq xəstəlik riskini artıra biləcəyi bildirilib. Araşdırmaçılar, yüzlərlə elmi işi araşdıraraq, 53 zoonotik xəstəlik üçün ətraflı iqlim-xəstəlik məlumatlarını toplayıblar. Nəticədə, 816 zoonotik xəstəlikdən təxminən 6 faizində iqlim dəyişikliyinin təsirlərinin elmi cəhətdən araşdırıldığı müəyyən edilib.
Bir çox heyvanın yaşayış yerlərinin dəyişməsi, insanları və vəhşi həyatı bir-birinə daha yaxın edə bilər, bu da zoonotik xəstəliklərin yayılma ehtimalını artırır. Araşdırmanın nəticələri, "Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS)" jurnalında dərc edilib.

Изменение климата: Увеличивается число болезней, передающихся от животных
Последствия изменения климата продолжают влиять на различные аспекты жизни на нашей планете. Последние исследования изучают, как эти изменения влияют на распространение болезней, передающихся от животных к человеку. Эти болезни известны как зоонозные заболевания и представляют собой значительную угрозу для глобального здравоохранения.
Redaksiya сообщает, что в исследовании, проведенном Музеем естественной истории в Лондоне и опубликованном на сайте учреждения, оценивалось, как изменение климата может изменить риск зоонозных заболеваний, передающихся от животных к человеку, по мере того, как мир движется к глобальному потеплению на 1,5 градуса Цельсия. Один из авторов исследования, Дэвид Реддинг, приведя в пример чуму, отметил: «Чума вызывается бактерией, циркулирующей между грызунами и питающимися ими блохами. Температура в значительной степени влияет на эту систему. Более теплые условия могут увеличить популяции грызунов в некоторых регионах и ускорить развитие блох, что увеличивает вероятность заражения».
В выводах исследования, в котором уделяется внимание риску заболеваний, передаваемых такими организмами, как комары, клещи и блохи, установлено, что изменение климата может влиять на эти передаваемые животными заболевания из-за их зависимости от таких факторов, как температура, осадки и влажность, а также более теплый мир может изменить погодные условия и, следовательно, среду обитания. Было заявлено, что повышение температуры может почти удвоить риск заболеваний, особенно зоонозных инфекций, передаваемых комарами, и что повышение температуры может увеличить риск заболеваний, ускоряя развитие комаров или увеличивая популяции грызунов. Исследователи изучили сотни научных работ и собрали подробные данные о климате и заболеваниях для 53 зоонозных заболеваний. В результате было установлено, что научные исследования влияния изменения климата проводились для примерно 6% из 816 зоонозных заболеваний.
Изменение среды обитания многих животных может приблизить людей и дикую природу друг к другу, что увеличивает вероятность распространения зоонозных заболеваний. Результаты исследования были опубликованы в журнале «Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS)».