iPhone 18 modelində 12GB RAM standartlaşır
“iPhone 18” modeli ilə bağlı son hesabatlar mənfi məqamların üzərində dayanır. Apple-ın 18 Pro modellərində daha güclü prosessorla yanaşı daha yeni ekran texnologiyasından istifadə edəcəyi bildirilir. Bununla yanaşı, qlobal RAM böhranına baxmayaraq Apple-ın yaddaş tərəfində məhdudiyyətə getməyəcəyi qeyd olunur.
Redaksiya məlumat verir ki, iPhone 18 modeli 12GB RAM ilə təqdim olunacaq. Mənbədə vurğulanır ki, Apple ilk dəfə olaraq iPhone-un əsas modelində 12GB RAM tətbiq edəcək. Bildirilən 50% RAM artımı giriş səviyyəli iPhone 18-i iPhone 17 Pro və iPhone 18 Pro Max ilə eyni səviyyəyə çatdıracaq.
Qeyd olunur ki, bu addım Cupertino şirkətinin iOS 27 ilə birlikdə gələcək Apple Intelligence funksiyalarının yüksək yaddaş tələbləri ilə bağlıdır. Apple-ın iOS 27-ni 8 iyun 2026-cı ildə keçiriləcək WWDC-də təqdim edəcəyi gözlənilir. Həmçinin iPhone 18 seriyasının TSMC-nin ən yeni 2nm prosesi əsasında hazırlanmış Apple A20 prosessoru ilə gələcəyi gözlənilir və bu keçidin enerji səmərəliliyini itirmədən emal performansında 15% artım təmin edəcəyi təxmin edilir.
“iPhone 18 nə zaman təqdim olunacaq?” sualına cavab olaraq son hesabatlarda Apple-ın bu il təqdimatda da prioriteti Pro modellərinə verəcəyi bildirilir. Sentyabr ayında iPhone 18 Pro və 18 Pro Max (bəlkə də qatlanan iPhone Ultra) təqdim ediləcək. Standart iPhone 18, iPhone 18e və iPhone Air 2 isə 2027-ci ilin baharında bazara çıxarılacaq.

Recent reports regarding the “iPhone 18” model focus on negative aspects. It is reported that Apple will use a more powerful processor and newer display technology in its 18 Pro models. Furthermore, it is noted that despite the global RAM crisis, Apple will not impose limitations on memory.
Redaksiya reports that the iPhone 18 model will be introduced with 12GB RAM. The source emphasizes that Apple will implement 12GB RAM in the base iPhone model for the first time. The reported 50% RAM increase will bring the entry-level iPhone 18 to the same level as the iPhone 17 Pro and iPhone 18 Pro Max.
It is noted that this step is related to the high memory requirements of Apple Intelligence features, which will come with iOS 27 from the Cupertino company. Apple is expected to introduce iOS 27 at WWDC on June 8, 2026. The iPhone 18 series is also expected to come with the Apple A20 processor, developed based on TSMC's latest 2nm process, and this transition is estimated to provide a 15% increase in processing performance without losing energy efficiency.
In response to the question, “When will the iPhone 18 be introduced?” recent reports indicate that Apple will prioritize Pro models in this year's presentation. The iPhone 18 Pro and 18 Pro Max (perhaps a foldable iPhone Ultra) will be introduced in September. The standard iPhone 18, iPhone 18e, and iPhone Air 2 will be released to the market in the spring of 2027.