İnternet dünyasının ən populyar sosial media platformalarından biri olan `Instagram`, istifadəçilərinə təcrübəsini daha da asanlaşdırmaq məqsədilə naviqasiya panelindəki düymələrin düzülüşündə dəyişikliklər edir. Bu yenilik, platformanın istifadəçilərinin əsas funksiyalara daha sürətli və rahat şəkildə daxil olmasını hədəfləyir. `Instagram`ın bu addımı, sosial media mühitindəki dəyişikliklərə uyğunlaşma və istifadəçi təcrübəsini yaxşılaşdırma strategiyasının bir hissəsidir.
Redaksiya məlumat verir ki, `Instagram`, naviqasiya təcrübəsini sadələşdirmək məqsədilə dəyişikliklər etdiyini açıqlayıb. Şirkət, bu barədə verdiyi açıqlamada, "`Instagram`ın ən sevdiyiniz hissələrini tapmağınıza və onlardan zövq almağınıza kömək etmək üçün naviqasiya təcrübəsini sadələşdirdik. `Reels` videoları və mesajlar artıq naviqasiya panelinin ön ortasında yerləşir. Artıq `Reels` və kamera daxil olmaqla, ən sevdiyiniz sahələr arasında sürüşdürərək keçid edə bilərsiniz" ifadələrini istifadə edib. Bu dəyişikliklərlə `Instagram`, istifadəçilərinə əsas funksiyalara daha asan və sürətli giriş imkanı təqdim etməyi planlaşdırır.
`TikTok`un təsiri ilə inkişaf etdirilən `Reels` formatını ön plana çıxaran şirkət, yeni düzülüşü yaxın zamanda bütün istifadəçilərə təqdim edəcək. Bu yenilik, `Instagram`ın `Reels` videolarına daha çox diqqət ayırması və platformada video məzmunun rolunu artırması ilə əlaqədardır. Bundan əvvəl, `Instagram`ın rəhbəri Adam Mosserinin açıqlamaları da gündəmə gəlmişdi. Mosseri, "Bir əfsanəni yıxmağın vaxtı gəldi" deyərək, istifadəçilərin telefon mikrofonları vasitəsilə dinlənilmədiyini vurğulamışdı. O, əlavə edib ki, əgər belə bir şey olsaydı, telefonun batareyası tez tükənər və cihazlardakı mikrofon istifadəsi işığı yanardı. Mosseri, həmçinin bildirib ki, istifadəçilərin qarşısına çıxan reklamlar, onların danışıqları ilə əlaqəli olaraq, hədəfli reklam infrastrukturunun bir hissəsi kimi başqa yerlərdən toplanan məlumatlar əsasında seçilir. Bu açıqlamalar, `Instagram`ın istifadəçilərinin məlumatlarının necə istifadə olunduğu və platformanın reklam strategiyası ilə bağlı məsələlərə aydınlıq gətirir.

`Instagram`, one of the most popular social media platforms in the internet world, is making changes to the layout of buttons in its navigation panel to further simplify the user experience. This innovation aims to enable the platform's users to access key functions more quickly and conveniently. This step by `Instagram` is part of its strategy to adapt to changes in the social media environment and improve user experience.
Redaksiya reports that `Instagram` has announced it is making changes to simplify the navigation experience. In a statement on the matter, the company said, "We've simplified the navigation experience to help you find and enjoy your favorite parts of `Instagram`. `Reels` videos and messages are now located in the front center of the navigation panel. You can now swipe between your favorite areas, including `Reels` and the camera." With these changes, `Instagram` plans to provide users with easier and faster access to key functions.
The company, which highlights the `Reels` format developed under `TikTok`'s influence, will soon introduce the new layout to all users. This innovation is related to `Instagram`'s increased focus on `Reels` videos and the growing role of video content on the platform. Prior to this, statements by `Instagram` head Adam Mosseri had also made headlines. Mosseri had stated, "It's time to bust a myth," emphasizing that users are not listened to via their phone microphones. He added that if such a thing were happening, the phone's battery would quickly drain, and the microphone usage light on devices would turn on. Mosseri also stated that the advertisements users see, which appear to be related to their conversations, are selected based on data collected from other sources as part of the targeted advertising infrastructure. These statements clarify how `Instagram` users' data is used and address issues related to the platform's advertising strategy.