İlon Mask Avropa İttifaqının idarəetmə quruluşunu tənqid etdi
İlon Mask Avropa İttifaqının hazırkı idarəetmə quruluşu barədə sərt mövqeyini açıqlayaraq, Komissiyanın fəaliyyətinin demokratik prinsipləri əks etdirmədiyini bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Mask çıxışında Avropa İttifaqı Komissiyasının ləğv edilməli olduğunu və onun yerində birbaşa seçilən üzvlərdən ibarət yeni institutun yaradılmasının vacibliyini vurğulayıb.
O, Komissiyanın hazırkı strukturunu “bürokratiya” adlandıraraq bunun vətəndaş iradəsini təmsil etmədiyini qeyd edib. Maskın sözlərinə görə, Avropa İttifaqı Prezidenti də birbaşa seçki yolu ilə müəyyən olunmalıdır.
Müşahidəçilər Maskın bu yanaşmasının Avropa İttifaqının idarəetmə mexanizmləri ətrafında gedən müzakirələri daha da intensivləşdirə biləcəyini bildirirlər.

Илон Маск озвучил свою жесткую позицию относительно действующей структуры управления Европейского союза, заявив, что деятельность Комиссии не отражает демократические принципы.
Редакция сообщает, что Маск в своем выступлении подчеркнул необходимость упразднения Европейской комиссии и создания на ее месте нового института, состоящего из напрямую избираемых членов.
Он назвал нынешнюю структуру Комиссии «бюрократией», отметив, что она не отражает волю граждан. По словам Маска, президент Европейского союза также должен избираться путем прямых выборов.
Наблюдатели отмечают, что такой подход Маска может еще больше активизировать дискуссии вокруг механизмов управления Европейского союза.