İlon Mask ABŞ-də vətəndaş qarşıdurması riskindən danışdı
Amerikalı milyarder İlon Mask ABŞ-in ikinci vətəndaş müharibəsi astanasında olduğunu düşündüyünü açıqlayıb. O, bu fikrini X sosial şəbəkəsində paylaşdığı qısa şərhlə ifadə edib və ölkədə artan siyasi və ictimai gərginliyə diqqət çəkib.
Redaksiya xəbər verir ki, İlon Mask “Feels like it” ifadəsi ilə Minneapolisdə baş verən etirazlar və hazırkı administrasiya ilə liberal qüvvələr arasında dərinləşən qarşıdurmanın “Vətəndaş müharibəsi 2.0”nın başlanğıcı kimi qiymətləndirildiyi paylaşıma münasibət bildirib. Onun bu şərhi ABŞ cəmiyyətində mövcud olan parçalanma barədə müzakirələri yenidən gündəmə gətirib.
Maskın açıqlamasında vurğulanıb ki, ölkə daxilində siyasi düşərgələr arasında qarşıdurma getdikcə kəskinləşir və bu proses artıq institusional çərçivələrdən kənara çıxmaq təhlükəsi yaradır. O, açıq şəkildə müharibə ifadəsini işlətməsə də, mövcud vəziyyətin ciddi eskalasiyaya işarə etdiyini qeyd edib.
Xatırladaq ki, ABŞ tarixində vətəndaş müharibəsi 1861–1865-ci illərdə baş verib. Münaqişə quldarlıq və ştatların hüquqları ilə bağlı uzunmüddətli ziddiyyətlər fonunda 11 cənub ştatının ayrılaraq Konfederativ Ştatlar yaratması ilə başlayıb. Müharibə 1861-ci ilin aprelində Fort Samterə hücumla alovlanıb və 4 il davam edib.
Nəticədə İttifaqın 1865-ci ildə qələbəsi ABŞ-in bütövlüyünü qoruyub saxlayıb və On üçüncü düzəlişlə quldarlıq ləğv edilib. Bununla belə, müharibə ölkə üçün son dərəcə ağır insan və iqtisadi itkilərlə yadda qalıb və bu günə qədər ABŞ siyasi yaddaşında dərin iz buraxıb.

Американский миллиардер Илон Маск заявил, что, по его мнению, США находятся на грани второй гражданской войны. Он выразил эту мысль в коротком комментарии, опубликованном в социальной сети X, привлекая внимание к растущей политической и общественной напряженности в стране.
Как сообщает редакция, Илон Маск отреагировал на публикацию, в которой протесты в Миннеаполисе и углубляющееся противостояние между нынешней администрацией и либеральными силами оцениваются как начало «Гражданской войны 2.0» с фразой «Feels like it». Его комментарий вновь поднял дискуссии о существующем расколе в американском обществе.
В заявлении Маска подчеркивается, что противостояние между политическими лагерями внутри страны становится все более острым, и этот процесс несет угрозу выхода за рамки институциональных рамок. Хотя он прямо не использовал слово «война», он отметил, что текущая ситуация указывает на серьезную эскалацию.
Напомним, что гражданская война в истории США произошла в 1861–1865 годах. Конфликт начался на фоне давних противоречий по поводу рабства и прав штатов, когда 11 южных штатов отделились и образовали Конфедеративные Штаты. Война была развязана нападением на Форт Самтер в апреле 1861 года и продолжалась 4 года.
В результате победа Союза в 1865 году сохранила целостность США, а рабство было отменено Тринадцатой поправкой. Тем не менее, война запомнилась стране чрезвычайно тяжелыми человеческими и экономическими потерями и оставила глубокий след в политической памяти США до сих пор.