İlham Əliyev Rəcəb Tayyib Ərdoğana məktub göndərdi
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana başsağlığı məktubu ünvanlayıb.
Redaksiya həmin məktubun mətnini təqdim edir:
"Əziz Qardaşım,
Qardaş Türkiyə Respublikasını dərindən sarsıdan zəlzələdən üç il ötür. Dəhşətli faciə nəticəsində həlak olmuş insanların əziz xatirəsini böyük ehtiram və hörmətlə yad edirəm.
Bu fəlakət Türkiyə üçün ciddi humanitar sınaq oldu. Bir gecədə minlərlə insan həyatını itirdi, bir çox şəhər və yaşayış məntəqələri dağıntıya məruz qaldı. Həmin günlərdə Azərbaycan xalqı baş verənləri dərin ağrı hissi ilə izləyərək qardaş Türkiyənin kədərini öz kədəri kimi qəbul etdi, onun dərdinə şərik çıxdı.
Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin əsasında duran sarsılmaz qardaşlıq məhz belə çətin məqamda öz real mahiyyətini nümayiş etdirdi. Faciənin ilk anlarından etibarən Azərbaycan dövləti və cəmiyyəti birlik və həmrəylik prinsiplərinə sadiq qalaraq Türkiyənin yanında oldu, dəstək və yardım əlini uzatdı.
Sizin müdrik rəhbərliyiniz altında aparılan güclü dövlət idarəçiliyi və xalqın birliyi sayəsində hazırda Türkiyə zəlzələnin nəticələrinin aradan qaldırılması istiqamətində mühüm nəticələr əldə etmişdir. Zərər çəkmiş bölgələrdə genişmiqyaslı yenidənqurma işlərinin aparılması, müasir yaşayış infrastrukturunun yaradılması və sosial rifahın bərpası Türkiyənin uzunmüddətli inkişaf strategiyasının bariz göstəricisidir.
Qardaşlıq borcumuzun təzahürü olaraq Azərbaycan Kahramanmaraş vilayətində aparılan yenidənqurma və bərpa işlərinə töhfə vermiş, burada "Azərbaycan" məhəlləsinin salınmasında yaxından iştirak etmişdir. Qardaş ölkənin bərpa və quruculuq səylərinə Azərbaycanın dəstəyi dostluq və müttəfiqlik münasibətlərimizin əyani ifadəsidir.
Əminəm ki, "Bir millət iki dövlət" fəlsəfəsinə əsaslanan Azərbaycan-Türkiyə güclü birliyi və strateji müttəfiqliyi bundan sonra da xalqlarımızın firavanlığına töhfə verməklə yanaşı regional sabitliyin, təhlükəsizliyin və davamlı inkişafın təmin olunmasına xidmət edəcəkdir.
Bu anım günündə Sizə, həlak olanların ailələrinə və bütün qardaş Türkiyə xalqına bir daha dərin hüznlə başsağlığı verir, həyatlarını itirmiş bacı-qardaşlarımıza uca Allahdan rəhmət diləyirəm".

Президент Азербайджана Ильхам Алиев направил письмо с соболезнованиями Президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану.
Редакция представляет текст письма:
"Дорогой Брат,
Прошло три года с момента землетрясения, глубоко потрясшего братскую Турецкую Республику. Я с глубоким уважением и почтением чту светлую память погибших в результате этой ужасной трагедии.
Эта катастрофа стала серьезным гуманитарным испытанием для Турции. За одну ночь погибли тысячи людей, многие города и населенные пункты были разрушены. В те дни азербайджанский народ, с глубокой болью следя за происходящим, воспринял горе братской Турции как свое собственное, разделил ее боль.
Незыблемое братство, лежащее в основе азербайджано-турецких отношений, проявило свою истинную сущность именно в такой трудный момент. С первых минут трагедии государство и общество Азербайджана, оставаясь верными принципам единства и солидарности, были рядом с Турцией, протянув руку поддержки и помощи.
Благодаря сильному государственному управлению и единству народа, проводимым под Вашим мудрым руководством, Турция в настоящее время добилась значительных результатов в устранении последствий землетрясения. Масштабные восстановительные работы в пострадавших регионах, создание современной жилой инфраструктуры и восстановление социального благосостояния являются ярким показателем долгосрочной стратегии развития Турции.
В знак исполнения нашего братского долга Азербайджан внес свой вклад в восстановительные работы, проводимые в провинции Кахраманмараш, и принял активное участие в создании квартала "Азербайджан" здесь. Поддержка Азербайджаном усилий братской страны по восстановлению и строительству является наглядным выражением наших дружеских и союзнических отношений.
Я уверен, что мощное единство и стратегическое союзничество Азербайджана и Турции, основанные на философии "Одна нация – два государства", и впредь будут способствовать благосостоянию наших народов, а также служить обеспечению региональной стабильности, безопасности и устойчивого развития.
В этот день памяти я еще раз выражаю глубокие соболезнования Вам, семьям погибших и всему братскому турецкому народу, и молю Всевышнего о милости к нашим братьям и сестрам, ушедшим из жизни".