İlham Əliyev beynəlxalq təhlükəsizlik sistemi üçün əsas riskləri açıqlayıb
Dünyada yeni gərginlik ocaqları və uzunmüddətli münaqişələrin mövcudluğu beynəlxalq təhlükəsizlik sisteminə və beynəlxalq hüquqa təhlükə yaradır.
Redaksiya xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Bakıda keçirilən XIII Qlobal Bakı Forumunda çıxış edərkən bildirib.
"Beynəlxalq hüquq normalarına riayət olunmadıqda, dövlətlərin ərazi bütövlüyü pozulduqda və beynəlxalq təşkilatların qərarlarına məhəl qoyulmadıqda, bu, beynəlxalq nizamın əsaslarını sarsıdır", - İlham Əliyev deyib.
Prezident qeyd edib ki, müxtəlif böhranlar və digər prosesləri yaşamış bir ölkə kimi Azərbaycanın təcrübəsi beynəlxalq ictimaiyyət üçün faydalı ola bilər:
"İşğalı, etnik təmizləmələri və soyqırımı yaşamış, öz suverenliyini, ərazi bütövlüyünü və ləyaqətini güc yolu ilə bərpa etmiş, daha sonra isə məğlub edilmiş düşmənə sülh təklif etmiş bir ölkənin unikal təcrübəsi - bu, bizim beynəlxalq ictimaiyyətlə bölüşə biləcəyimiz bir təcrübədir".

Ильхам Алиев назвал основные риски для системы международной безопасности
Существование новых очагов напряженности и затяжных конфликтов в мире создает угрозу для системы международной безопасности и международного права.
Редакция сообщает, что об этом заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая на XIII Глобальном Бакинском форуме, проходящем в Баку.
«Когда нормы международного права не соблюдаются, нарушается территориальная целостность государств и игнорируются решения международных организаций, это подрывает основы международного порядка», — сказал Ильхам Алиев.
Президент отметил, что опыт Азербайджана как страны, пережившей различные кризисы и другие процессы, может быть полезен для международного сообщества:
«Уникальный опыт страны, пережившей оккупацию, этнические чистки и геноцид, силой восстановившей свой суверенитет, территориальную целостность и достоинство, а затем предложившей мир побежденному врагу — это опыт, которым мы можем поделиться с международным сообществом».