İlham Əliyev beynəlxalq təhlükəsizlik sistemi üçün əsas riskləri açıqlayıb
Dünyada yeni gərginlik ocaqları və uzunmüddətli münaqişələrin mövcudluğu beynəlxalq təhlükəsizlik sisteminə və beynəlxalq hüquqa təhlükə yaradır.
Redaksiya xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Bakıda keçirilən XIII Qlobal Bakı Forumunda çıxış edərkən bildirib.
"Beynəlxalq hüquq normalarına riayət olunmadıqda, dövlətlərin ərazi bütövlüyü pozulduqda və beynəlxalq təşkilatların qərarlarına məhəl qoyulmadıqda, bu, beynəlxalq nizamın əsaslarını sarsıdır", - İlham Əliyev deyib.
Prezident qeyd edib ki, müxtəlif böhranlar və digər prosesləri yaşamış bir ölkə kimi Azərbaycanın təcrübəsi beynəlxalq ictimaiyyət üçün faydalı ola bilər:
"İşğalı, etnik təmizləmələri və soyqırımı yaşamış, öz suverenliyini, ərazi bütövlüyünü və ləyaqətini güc yolu ilə bərpa etmiş, daha sonra isə məğlub edilmiş düşmənə sülh təklif etmiş bir ölkənin unikal təcrübəsi - bu, bizim beynəlxalq ictimaiyyətlə bölüşə biləcəyimiz bir təcrübədir".

The existence of new hotbeds of tension and protracted conflicts worldwide poses a threat to the international security system and international law.
The Editorial Office reports that Azerbaijani President Ilham Aliyev stated this during his speech at the XIII Global Baku Forum held in Baku.
"When international law norms are not respected, when the territorial integrity of states is violated, and when decisions of international organizations are disregarded, it undermines the foundations of the international order," Ilham Aliyev said.
The President noted that Azerbaijan's experience as a country that has gone through various crises and other processes can be beneficial to the international community:
"The unique experience of a country that has experienced occupation, ethnic cleansing, and genocide, restored its sovereignty, territorial integrity, and dignity by force, and then offered peace to the defeated enemy – this is an experience we can share with the international community."