İlham Əliyev beynəlxalq sülh mükafatına layiq görüldü
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin təşkil etdiyi Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatının qalibləri müəyyən olub.
2026-cı ilin qalibləri arasında Azərbaycan və Ermənistan liderləri də yer alır.
Təşkilat buna səbəb kimi Azərbaycanla Ermənistan arasında 8 avqust tarixli Vaşinqton görüşündə əldə edilən tarixi sülh razılaşmasını göstərib.
Təşkilatın məlumatına görə, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev mükafata görə minnətdarlığını bildirərək, Cənubi Qafqazda və dünyada sülhün bərqərar olması səylərinin yüksək qiymətləndirildiyini qeyd edib. Prezident İlham Əliyev mükafatın Şeyx Zayed bin Sultan Əl-Nəhyanın adını daşımasının, həmçinin Papa Fransisk və Əl-Əzhərin böyük imamı Əhməd Əl-Tayebin dəstəyinin bu tanınmanı “ikiqat şərəf”ə çevirdiyini vurğulayıb.
Xatırladaq ki, 2026-cı ilin laureatları müstəqil qlobal münsiflər heyəti tərəfindən seçilib. Komitədə Avropa Şurasının keçmiş prezidenti və Belçikanın keçmiş baş naziri Şarl Mişel, Afrika İttifaqı Komissiyasının keçmiş sədri və Çadın keçmiş baş naziri Musa Faki Məhəmməd, UNICEF-in icraçı direktoru Ketrin Rassel, Özbəkistan Prezident Administrasiyasının rəhbəri Səidə Mirziyoyeva, Müqəddəs Taxt-tac Dikasteri prefekti Kardinal Xose Tolentino de Mendonsa və Zayed Mükafatının baş katibi Hakim Məhəmməd Əbdülsəlam yer alıb.
Münsiflər Komitəsinin baş katibi Hakim Məhəmməd Əbdülsəlam bildirib ki, Ermənistan və Azərbaycan arasında sülh müqaviləsi qlobal barışın inkişafında mühüm mərhələdir və Qafqazda onilliklərdir davam edən gərginlikdən sonra yeni səhifəsini açaraq hər iki xalq üçün daha təhlükəsiz gələcək naminə möhkəm təməl qoyur.
2026-cı ilin mükafatlandırma mərasimi 4 fevral 2026-cı ildə, Beynəlxalq İnsan Qardaşlığı Günü ilə eyni vaxtda keçiriləcək. Əbu-Dabidə təşkil olunacaq mərasim YouTube vasitəsilə canlı yayımlanacaq.
Qeyd edək ki, Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı 2019-cu ildən bəri 19 ölkədən 19 laureatı təltif edib. Onlar arasında Papa Fransisk (fəxri), Əl-Əzhərin böyük imamı Əhməd Əl-Tayeb (fəxri), BMT Baş katibi Antonio Quterreş, İordaniya kralı II Abdullah və kraliça Rania, keniyalı sülh qurucusu Şəmsa Abubakar Fadhil, misirli ürək cərrahı professor Magdi Yacoub, Çili QHT qurucusu Nelly León Correa, Barbados Baş naziri Mia Amor Mottley də var.

Определены лауреаты премии «Братство человечества имени Заида», учрежденной Объединенными Арабскими Эмиратами.
Среди лауреатов 2026 года — лидеры Азербайджана и Армении.
Организация назвала причиной этого историческое мирное соглашение, достигнутое на встрече в Вашингтоне 8 августа между Азербайджаном и Арменией.
Согласно сообщению организации, Президент Азербайджана Ильхам Алиев выразил благодарность за премию, отметив высокую оценку усилий по установлению мира на Южном Кавказе и в мире. Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что название премии в честь шейха Заида бин Султана Аль Нахайяна, а также поддержка Папы Франциска и Великого имама Аль-Азхара Ахмеда Аль-Тайеба сделали это признание «двойной честью».
Напомним, что лауреаты 2026 года были выбраны независимым глобальным жюри. В состав комитета вошли бывший президент Совета Европы и бывший премьер-министр Бельгии Шарль Мишель, бывший председатель Комиссии Африканского союза и бывший премьер-министр Чада Муса Факки Махамат, исполнительный директор ЮНИСЕФ Кэтрин Рассел, глава Администрации Президента Узбекистана Саида Мирзиёева, префект Дикастерии по культуре и образованию Святого Престола кардинал Жозе Толентино де Мендонса и генеральный секретарь премии Заида Хаким Мухаммад Абдельсалам.
Генеральный секретарь Комитета жюри Хаким Мухаммад Абдельсалам заявил, что мирный договор между Арменией и Азербайджаном является важным этапом в развитии глобального мира, открывая новую страницу после десятилетий напряженности на Кавказе и закладывая прочный фундамент для более безопасного будущего для обоих народов.
Церемония вручения премии 2026 года состоится 4 февраля 2026 года, одновременно с Международным днем человеческого братства. Церемония, которая пройдет в Абу-Даби, будет транслироваться в прямом эфире на YouTube.
Стоит отметить, что премия «Братство человечества имени Заида» с 2019 года наградила 19 лауреатов из 19 стран. Среди них — Папа Франциск (почетный), Великий имам Аль-Азхара Ахмед Аль-Тайеб (почетный), Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, король Иордании Абдалла II и королева Рания, кенийский миротворец Шамса Абубакар Фадил, египетский кардиохирург профессор Магди Якуб, основатель чилийской НПО Нелли Леон Корреа, премьер-министр Барбадоса Миа Амор Мотли.