İlham Əliyev: Azərbaycan və İran daim bir-birinin yanında olmağa davam edəcək
Prezident İlham Əliyev İran Prezidenti Məsud Pezeşkianın Azərbaycana təşəkkür etməsinə münasibət bildirib.
Bu barədə Prezidentin sosial media hesabında paylaşım edilib.
"İran İslam Respublikasının Prezidenti, qardaşım Prezident Məsud Pezeşkianın Azərbaycan xalqına və dövlətinə göstərilən dəstəyə görə təşəkkürünü ifadə etməsi xalqımız tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. Dost və qardaş xalqlarımız əsrlər boyu bir-birinə dayaq olub və həm yaxşı, həm də çətin günlərdə daim bir-birimizin yanında olmağa davam edəcəyik", - paylaşımda vurğulanıb.
Qeyd edək ki, Prezidentin paylaşımı Azərbaycan və fars dillərində olub.
M.Pezeşkian aprelin 3-də "X" sosial media hesabında etdiyi paylaşımda Azərbaycan hökumətinin və xalqının İrana göstərdiyi rəğbət və dəstəyi yüksək qiymətləndirdiyini vurğulayıb.
Xatırladaq ki, İran Prezidenti Məsud Pezeşkian aprelin 2-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə zəng edib.
Məsud Pezeşkian Azərbaycanın İrana göstərdiyi humanitar yardıma görə dövlət başçısına minnətdarlığını bildirib.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın İrana göstərdiyi humanitar yardımın davam edəcəyini deyib, yaxın zamanlarda növbəti humanitar yardımın göndəriləcəyini vurğulayıb.
İranda vəziyyətin gərginləşməsindən narahatlığını ifadə edən dövlət başçısı həlak olan İran vətəndaşlarına Allahdan rəhmət diləyib.

Ilham Aliyev: Azerbaijan and Iran will always continue to stand by each other
President Ilham Aliyev commented on Iranian President Masoud Pezeshkian's expression of gratitude to Azerbaijan.
A post was made about this on the President's social media account.
"The expression of gratitude by the President of the Islamic Republic of Iran, my brother President Masoud Pezeshkian, for the support shown to the people and state of Azerbaijan is highly appreciated by our people. Our friendly and brotherly peoples have supported each other for centuries, and we will continue to stand by each other both in good times and in difficult times," the post emphasized.
It should be noted that the President's post was in Azerbaijani and Persian.
On April 3, M. Pezeshkian emphasized in a post on his "X" social media account that he highly appreciated the sympathy and support shown by the Azerbaijani government and people to Iran.
It should be recalled that Iranian President Masoud Pezeshkian called Azerbaijani President Ilham Aliyev on April 2.
Masoud Pezeshkian expressed his gratitude to the head of state for Azerbaijan's humanitarian aid to Iran.
President Ilham Aliyev stated that Azerbaijan's humanitarian aid to Iran would continue and emphasized that the next humanitarian aid would be sent in the near future.
Expressing his concern about the escalation of the situation in Iran, the head of state prayed for mercy from Allah for the deceased Iranian citizens.
President Ilham Aliyev stated that he wished for the conflict to end as soon as possible.
During the phone conversation, the necessity of achieving peace in the region as soon as possible was emphasized.