Hukabi: İranın nüvə silahı əldə etməsi ABŞ və Avropaya təhdiddir
İranın iyun ayında İsraillə müharibəsindən sonra nüvə proqramını və ballistik raket imkanlarını bərpa etməyə çalışdığına dair xəbərlər fonunda, ABŞ-ın İsraildəki səfiri Mayk Hukabi İslam Respublikasının nüvə silahı əldə etmək cəhdlərinin İsrail, Amerika Birləşmiş Ştatları və Avropa üçün təhdid olduğunu bildirdi.
Redaksiya Haaretz-ə istinadən məlumat verir ki, səfir Hukabi bu barədə açıqlamasını "Fox News" telekanalına müsahibəsində verib. O, İranın nüvə silahı əldə etməsinin təhlükəli nəticələrindən danışaraq, bunun yalnız İsrail üçün deyil, həm də ABŞ və Avropa üçün ciddi təhdid olduğunu vurğulayıb. Hukabi, İranın nüvə silahına sahib olması halında, regionda güc balansının dəyişəcəyini və bununla da daha geniş miqyaslı münaqişələrə yol aça biləcəyini qeyd edib.
Hukabi, İranın nüvə proqramının bərpası ilə bağlı məlumatların, beynəlxalq ictimaiyyətin bu məsələyə daha ciddi yanaşmasını tələb etdiyini bildirib. O, İranın nüvə silahı əldə etməsinin qarşısını almaq üçün diplomatik səylərin artırılmasının və sanksiyaların gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Səfir, İranın nüvə ambisiyalarının regionda sabitliyi təhdid etdiyini və bu məsələdə beynəlxalq əməkdaşlığın zəruriliyini də qeyd edib. Hukabi, ABŞ-ın İsraillə strateji tərəfdaşlığının, İranın nüvə təhdidinə qarşı mübarizədə mühüm rol oynadığını da əlavə edib.

Хукаби: Получение Ираном ядерного оружия представляет угрозу для США и Европы
На фоне сообщений о том, что Иран пытается возобновить свою ядерную программу и ракетные возможности после войны с Израилем в июне, посол США в Израиле Майк Хукаби заявил, что попытки Исламской Республики получить ядерное оружие представляют угрозу для Израиля, Соединенных Штатов и Европы.
Redaksiya сообщает со ссылкой на Haaretz, что посол Хукаби сделал это заявление в интервью телеканалу "Fox News". Говоря об опасных последствиях получения Ираном ядерного оружия, он подчеркнул, что это представляет серьезную угрозу не только для Израиля, но и для США и Европы. Хукаби отметил, что в случае обладания Ираном ядерным оружием баланс сил в регионе изменится, что может привести к более масштабным конфликтам.
Хукаби заявил, что информация о возобновлении ядерной программы Ирана требует более серьезного отношения к этому вопросу со стороны международного сообщества. Он подчеркнул важность усиления дипломатических усилий и ужесточения санкций для предотвращения получения Ираном ядерного оружия. Посол также отметил, что ядерные амбиции Ирана угрожают стабильности в регионе и необходимость международного сотрудничества в этом вопросе. Хукаби добавил, что стратегическое партнерство США с Израилем играет важную роль в борьбе с иранской ядерной угрозой.