Hindistan və ABŞ arasında müdafiə əməkdaşlığı 10 illik müqavilə ilə genişlənir
Hindistan və Amerika Birləşmiş Ştatları arasında müdafiə sahəsində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi məqsədilə mühüm bir addım atılıb. Bu əməkdaşlıq, hər iki ölkənin təhlükəsizlik siyasətlərinin uyğunlaşdırılması və regional sabitliyə töhfə verməsi baxımından əhəmiyyət kəsb edir.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ Müdafiə Naziri Pete Hegseth və Hindistan Müdafiə Naziri Rajnath Singh, Malayziyanın paytaxtı Kuala-Lumpur şəhərində keçirilən Cənub-Şərqi Asiya Ölkələri Birliyinin (ASEAN) Müdafiə Nazirləri Toplantısı çərçivəsində görüşüblər. Görüş zamanı iki ölkə arasında 10 illik müdafiə sahəsində əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Bu müqavilə, hər iki ölkənin müdafiə qabiliyyətinin artırılmasına və strateji tərəfdaşlığının gücləndirilməsinə yönəlib.
Müqavilənin imzalanması, ABŞ və Hindistan arasında müdafiə sahəsindəki əlaqələrin dərinləşməsinin göstəricisidir. Bu əməkdaşlıq, hərbi texnologiya, təlimlər və birgə əməliyyatlar kimi müxtəlif sahələri əhatə edəcək. Həmçinin, müqavilənin imzalanması, hər iki ölkənin regional təhlükəsizliyə verdiyi önəmi də nümayiş etdirir. Bu addım, hər iki ölkənin müdafiə sahəsindəki əməkdaşlığının gələcəkdə daha da inkişaf etməsinə zəmin yaradacaq.

Сотрудничество в сфере обороны между Индией и США расширяется благодаря 10-летнему соглашению
Сделан важный шаг с целью дальнейшего расширения сотрудничества в сфере обороны между Индией и Соединенными Штатами Америки. Это сотрудничество имеет большое значение с точки зрения согласования политики безопасности обеих стран и их вклада в региональную стабильность.
Редакция сообщает, что министр обороны США Пит Хегсет и министр обороны Индии Раджнатх Сингх встретились в рамках Совещания министров обороны Ассоциации государств Юго-Восточной Азии (АСЕАН), проходившего в столице Малайзии Куала-Лумпуре. В ходе встречи было подписано 10-летнее соглашение о сотрудничестве в сфере обороны между двумя странами. Это соглашение направлено на повышение обороноспособности обеих стран и укрепление их стратегического партнерства.
Подписание соглашения является показателем углубления связей между США и Индией в сфере обороны. Это сотрудничество будет охватывать различные области, такие как военные технологии, учения и совместные операции. Кроме того, подписание соглашения демонстрирует важность, которую обе страны придают региональной безопасности. Этот шаг создаст основу для дальнейшего развития сотрудничества обеих стран в сфере обороны в будущем.