Hindistan və ABŞ arasında müdafiə əməkdaşlığı 10 illik müqavilə ilə genişlənir
Hindistan və Amerika Birləşmiş Ştatları arasında müdafiə sahəsində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi məqsədilə mühüm bir addım atılıb. Bu əməkdaşlıq, hər iki ölkənin təhlükəsizlik siyasətlərinin uyğunlaşdırılması və regional sabitliyə töhfə verməsi baxımından əhəmiyyət kəsb edir.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ Müdafiə Naziri Pete Hegseth və Hindistan Müdafiə Naziri Rajnath Singh, Malayziyanın paytaxtı Kuala-Lumpur şəhərində keçirilən Cənub-Şərqi Asiya Ölkələri Birliyinin (ASEAN) Müdafiə Nazirləri Toplantısı çərçivəsində görüşüblər. Görüş zamanı iki ölkə arasında 10 illik müdafiə sahəsində əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Bu müqavilə, hər iki ölkənin müdafiə qabiliyyətinin artırılmasına və strateji tərəfdaşlığının gücləndirilməsinə yönəlib.
Müqavilənin imzalanması, ABŞ və Hindistan arasında müdafiə sahəsindəki əlaqələrin dərinləşməsinin göstəricisidir. Bu əməkdaşlıq, hərbi texnologiya, təlimlər və birgə əməliyyatlar kimi müxtəlif sahələri əhatə edəcək. Həmçinin, müqavilənin imzalanması, hər iki ölkənin regional təhlükəsizliyə verdiyi önəmi də nümayiş etdirir. Bu addım, hər iki ölkənin müdafiə sahəsindəki əməkdaşlığının gələcəkdə daha da inkişaf etməsinə zəmin yaradacaq.

A significant step has been taken to further expand defense cooperation between India and the United States of America. This cooperation is important in terms of aligning the security policies of both countries and contributing to regional stability.
Redaksiya reports that US Secretary of Defense Pete Hegseth and Indian Defense Minister Rajnath Singh met in Kuala Lumpur, the capital of Malaysia, within the framework of the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN) Defense Ministers' Meeting. During the meeting, a 10-year defense cooperation agreement was signed between the two countries. This agreement aims to enhance the defense capabilities of both countries and strengthen their strategic partnership.
The signing of the agreement is an indicator of the deepening ties in the defense sector between the US and India. This cooperation will cover various areas such as military technology, training, and joint operations. Furthermore, the signing of the agreement also demonstrates the importance both countries attach to regional security. This step will lay the groundwork for the further development of defense cooperation between the two countries in the future.