Hərbi Prokurorluqda Vətən müharibəsinin iştirakçısı olan bir qrup hərbi qulluqçunun iştirakı ilə 8 Noyabr – Zəfər Gününün 5-ci ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib.
Bu barədə Hərbi Prokurorluqdan məlumat verilib.
Bildirilib ki, tədbirdə Baş prokurorun müavini - hərbi prokuror Bəhruz Əhmədov Zəfər bayramı münasibətilə Azərbaycan xalqını, o cümlədən hərbi qulluqçuları və hərbi prokurorluğun kollektivini təbrik edib.
O, həmçinin tarixi zəfərin qazanılmasında Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin və onun ən yaxın silahdaşı, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın əvəzsiz rolundan, habelə döyüşlərdə hərbçilərin şücaətindən danışıb.
Vurğulanıb ki, prokurorluq orqanları, o cümlədən hərbi prokurorluq əməkdaşları həmin günlərdə təkcə hüququ və ədaləti qorumaqla kifayətlənməyib, eyni zamanda vətəndaşlıq və insanlıq borcunu layiqincə yerinə yetirib, Vətən sevgisi nümayiş etdirib.

Event dedicated to Victory Day held at the Military Prosecutor's Office
An event dedicated to the 5th anniversary of November 8 – Victory Day was held at the Military Prosecutor's Office with the participation of a group of military personnel who are participants of the Patriotic War.
This was reported by the Military Prosecutor's Office.
It was stated that at the event, Deputy Prosecutor General - Military Prosecutor Bahruz Ahmadov congratulated the Azerbaijani people, including military personnel and the staff of the Military Prosecutor's Office, on the occasion of Victory Day.
He also spoke about the invaluable role of the Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev and his closest associate, First Vice-President Mehriban Aliyeva, in achieving the historic victory, as well as the bravery of the servicemen in the battles.
It was emphasized that the prosecutor's offices, including the employees of the military prosecutor's office, not only protected law and justice during those days but also duly fulfilled their civic and human duty, demonstrating love for the Motherland.