HƏMAS Trampın sülh planına razılıq verdi
Prezident Donald Tramp şənbə günü İsrailin Qəzzada "ilkin geri çəkilmə xəttinə" razılaşdığını açıqladı və bu xətti ABŞ HƏMAS-la bölüşüb. HƏMAS-ın təsdiqindən sonra razılaşma dərhal atəşkəsə və İsrail girovları ilə Fələstin məhbuslarının mübadiləsinə səbəb olacaq.
Redaksiya məlumat verir ki, Tramp "Truth Social" paylaşımında yazıb: "Danışıqlardan sonra İsrail, HƏMAS-a göstərdiyimiz və bölüşdüyümüz ilkin geri çəkilmə xəttinə razılaşdı. HƏMAS təsdiqlədikdə, atəşkəs DƏRHAL qüvvəyə minəcək, girovlar və məhbus mübadiləsi başlayacaq və bizi bu 3000 İLLİK FƏLAKƏTİN sonuna yaxınlaşdıracaq növbəti geri çəkilmə mərhələsi üçün şərait yaradacağıq."
Bu açıqlama, İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu-nun şənbə səhəri verdiyi açıqlamadan bir neçə saat sonra gəldi və Netanyahu İsrailin "çox böyük bir nailiyyətə yaxın olduğunu" qeyd etdi. Netanyahu bildirdi: "Hələ yekun deyil; biz bunun üzərində səylə çalışırıq və ümid edirəm ki, gələn günlərdə, Sukkot bayramı zamanı, bütün girovlarımızın, həm sağ, həm də vəfat etmiş, bir mərhələdə geri qaytarılması barədə sizə məlumat verə biləcəyəm, eyni zamanda İsrail Müdafiə Qüvvələri Qəzza zolağının dərinliyində və nəzarət sahələrində qalacaq." Netanyahu iddia etdi ki, intensiv hərbi və diplomatik təzyiqlərdən sonra HƏMAS İsrailin təklif etdiyi plana razılaşmağa məcbur edildi, HƏMAS-ın əvvəllər Qəzzadan tam geri çəkilmədən İsrail girovlarını azad etməyə hazır olması faktını rədd etdi. Geri çəkilmə planının ilk mərhələsində, Netanyahu bildirdi ki, HƏMAS bütün İsrail girovlarını azad edəcək, eyni zamanda İsrail Müdafiə Qüvvələri yenidən yerləşdiriləcək, lakin Qəzza zolağının dərinliyindəki əsas strateji ərazilərə nəzarəti saxlayacaq. Netanyahu girovların azad edilməsinin texniki detallarını yekunlaşdırmaq üçün danışıqlar qrupunu, nazir Ron Dermerin rəhbərliyi ilə Misirə göndərəcək və bunun bir neçə gün ərzində başa çatmasını gözləyir. Baş nazir həm İsrailin, həm də ABŞ-ın HƏMAS tərəfindən hər hansı bir ləngitmə və ya təxirəsalma taktikasının qarşısını almaq niyyətində olduğunu vurğuladı. Planın ikinci mərhələsində Netanyahu bildirdi ki, HƏMAS silahsızlaşdırılacaq və Qəzza zolağı Tramp Planı çərçivəsində diplomatik yollarla və ya zərurət yarandıqda hərbi güclə demilitarizasiya ediləcək. Netanyahu əlavə etdi: "Mən bunu Vaşinqtonda da dedim: Ya asan yolla, ya da çətin yolla əldə ediləcək, amma əldə ediləcək." Netanyahu əlavə etdi: "Birlikdə düşmənlərimizin məhv planlarını geri itələdik. Qəzzadan Rəfaha, Beyrutdan Dəməşqə, Yəməndən Tehrana qədər, birlikdə böyük işlər gördük."

Президент Дональд Трамп в субботу объявил, что Израиль согласился на «первоначальную линию отвода войск» в Газе, и что США поделились этой линией с ХАМАС. После подтверждения ХАМАС соглашение немедленно приведет к прекращению огня и обмену израильских заложников на палестинских заключенных.
Редакция сообщает, что Трамп написал в своем посте в "Truth Social": "После переговоров Израиль согласился на первоначальную линию отвода войск, которую мы показали и которой поделились с ХАМАС. Как только ХАМАС подтвердит, прекращение огня вступит в силу НЕМЕДЛЕННО, начнется обмен заложниками и заключенными, и мы создадим условия для следующего этапа отвода войск, который приблизит нас к концу этой 3000-ЛЕТНЕЙ КАТАСТРОФЫ."
Это заявление прозвучало через несколько часов после того, как премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху сделал заявление в субботу утром, отметив, что Израиль «близок к очень большому достижению». Нетаньяху заявил: «Это еще не окончательно; мы усердно работаем над этим, и я надеюсь, что в ближайшие дни, во время праздника Суккот, я смогу сообщить вам о возвращении всех наших заложников, как живых, так и погибших, на одном этапе, при этом Армия обороны Израиля останется в глубине сектора Газа и в зонах контроля». Нетаньяху утверждал, что после интенсивного военного и дипломатического давления ХАМАС был вынужден согласиться на предложенный Израилем план, отвергнув тот факт, что ХАМАС ранее был готов освободить израильских заложников без полного вывода войск из Газы. На первом этапе плана отвода войск Нетаньяху заявил, что ХАМАС освободит всех израильских заложников, при этом Армия обороны Израиля будет передислоцирована, но сохранит контроль над ключевыми стратегическими районами в глубине сектора Газа. Нетаньяху отправит переговорную группу во главе с министром Роном Дермером в Египет для завершения технических деталей освобождения заложников и ожидает, что это будет завершено в течение нескольких дней. Премьер-министр подчеркнул, что как Израиль, так и США намерены предотвратить любые тактики затягивания или отсрочки со стороны ХАМАС. На втором этапе плана Нетаньяху заявил, что ХАМАС будет разоружен, а сектор Газа будет демилитаризован в рамках Плана Трампа дипломатическими средствами или, при необходимости, военной силой. Нетаньяху добавил: «Я также сказал это в Вашингтоне: это будет достигнуто либо легким путем, либо трудным путем, но это будет достигнуто». Нетаньяху добавил: «Вместе мы отбросили планы наших врагов по уничтожению. От Газы до Рафаха, от Бейрута до Дамаска, от Йемена до Тегерана, вместе мы проделали большую работу».