HƏMAS: “Bütün qadınlar, uşaqlar və 1700 Qəzza məhbusu azad ediləcək”
HƏMAS bəyan edib ki, razılaşma çərçivəsində 250 nəfərlik siyahıdakı məhbuslarla yanaşı, Qəzzada saxlanılan 1700 məhbus, eləcə də bütün qadın və uşaqlar azad olunacaq. Təşkilatın açıqlamasında əlavə olunub ki, Rəfah sərhəd qapısı iki tərəfli şəkildə açılacaq və humanitar hərəkətə tam icazə veriləcək.
Redaksiya xəbər verir ki, HƏMAS Türkiyə, Misir və Qətərdəki vasitəçi tərəflərə “dərin minnətdarlığını” ifadə edib və razılaşmanın əldə olunmasında bu ölkələrin rolunu “tarixi” adlandırıb.
İsrailin milli təhlükəsizlik naziri İtamar Ben-Qvir isə sərt reaksiya verərək bildirib: “Aralarında 250 qatillə birlikdə minlərlə terrorçunun azad edilməsi qəbuledilməz bir bədəldir.” Bu açıqlama İsrail hökumətində razılaşmanın təsdiqi ərəfəsində daxili gərginliyi daha da artırıb.

ХАМАС: «Все женщины, дети и 1700 заключенных из Газы будут освобождены»
ХАМАС заявил, что в рамках соглашения, помимо заключенных из списка из 250 человек, будут освобождены 1700 заключенных, содержащихся в Газе, а также все женщины и дети. В заявлении организации добавлено, что пограничный переход Рафах будет открыт в двустороннем порядке, и будет полностью разрешено гуманитарное движение.
Редакция сообщает, что ХАМАС выразил «глубокую благодарность» посредникам в Турции, Египте и Катаре, назвав роль этих стран в достижении соглашения «исторической».
Министр национальной безопасности Израиля Итамар Бен-Гвир, в свою очередь, резко отреагировал, заявив: «Освобождение тысяч террористов, среди которых 250 убийц, является неприемлемой ценой». Это заявление еще больше усилило внутреннюю напряженность в правительстве Израиля накануне утверждения соглашения.