Kompüter oyunları diqqəti qorumağa, yaddaşı və kiçik motorikanı inkişaf etdirməyə kömək edir, həmçinin yaşla bağlı idrak dəyişikliklərini zəiflədir.
Oxu.Az xəbər verir ki, bu barədə rusiyalı psixiatr Ruslan İsayev gazeta.ru-ya müsahibəsində danışıb. O, kompüter oyunlarının yaşlı insanlar üçün faydalarından söz açıb.
Mütəxəssisin fikrincə, bu, sadəcə əyləncə deyil, beyin üçün məşqdir. Lakin ekspert aydınlaşdırıb ki, oyunlar beyni cavanlaşdırmır. Buna görə də İsayev yorğunluğa səbəb ola biləcək mürəkkəb və dinamik oyunlardan uzaq durmağı tövsiyə edir. Onun sözlərinə görə, gündə 15-30 dəqiqə oynamaq optimal hesab olunur.
"Ən yaxşısı qısa seanslı, sadə və asan başa düşülən oyunlardır: "Minesweeper", dama, "Solitaire pasjans", pazl, "üçü ardıcıl", "fərqi tapın", viktorinalar, söz yaratma oyunları", - deyə o əlavə edib.
İsayev həmçinin bildirib ki, yaddaş və diqqətin gücləndirilməsi üçün onlayn platformalarda mövcud olan ixtisaslaşmış koqnitiv trenajorlar da faydalıdır.

Компьютерные игры помогают сохранять внимание, развивать память и мелкую моторику, а также ослабляют возрастные когнитивные изменения.
Как сообщает Oxu.Az, об этом рассказал российский психиатр Руслан Исаев в интервью gazeta.ru. Он рассказал о пользе компьютерных игр для пожилых людей.
По мнению специалиста, это не просто развлечение, а тренировка для мозга. Однако эксперт уточнил, что игры не омолаживают мозг. Поэтому Исаев рекомендует избегать сложных и динамичных игр, которые могут вызвать утомление. По его словам, оптимальным считается играть 15-30 минут в день.
"Лучше всего подходят игры с короткими сеансами, простые и легко понятные: "Сапер", шашки, пасьянс "Солитер", пазлы, "три в ряд", "найди отличия", викторины, игры на составление слов", - добавил он.
Исаев также отметил, что для укрепления памяти и внимания полезны специализированные когнитивные тренажеры, доступные на онлайн-платформах.