Kompüter oyunları diqqəti qorumağa, yaddaşı və kiçik motorikanı inkişaf etdirməyə kömək edir, həmçinin yaşla bağlı idrak dəyişikliklərini zəiflədir.
Oxu.Az xəbər verir ki, bu barədə rusiyalı psixiatr Ruslan İsayev gazeta.ru-ya müsahibəsində danışıb. O, kompüter oyunlarının yaşlı insanlar üçün faydalarından söz açıb.
Mütəxəssisin fikrincə, bu, sadəcə əyləncə deyil, beyin üçün məşqdir. Lakin ekspert aydınlaşdırıb ki, oyunlar beyni cavanlaşdırmır. Buna görə də İsayev yorğunluğa səbəb ola biləcək mürəkkəb və dinamik oyunlardan uzaq durmağı tövsiyə edir. Onun sözlərinə görə, gündə 15-30 dəqiqə oynamaq optimal hesab olunur.
"Ən yaxşısı qısa seanslı, sadə və asan başa düşülən oyunlardır: "Minesweeper", dama, "Solitaire pasjans", pazl, "üçü ardıcıl", "fərqi tapın", viktorinalar, söz yaratma oyunları", - deyə o əlavə edib.
İsayev həmçinin bildirib ki, yaddaş və diqqətin gücləndirilməsi üçün onlayn platformalarda mövcud olan ixtisaslaşmış koqnitiv trenajorlar da faydalıdır.

Oxu.Az reports that Russian psychiatrist Ruslan Isayev spoke about this in an interview with gazeta.ru. He discussed the benefits of computer games for elderly people.
According to the expert, this is not just entertainment, but an exercise for the brain. However, the expert clarified that games do not rejuvenate the brain. Therefore, Isayev recommends avoiding complex and dynamic games that can cause fatigue. According to him, playing 15-30 minutes a day is considered optimal.
"The best are simple and easy-to-understand games with short sessions: "Minesweeper", checkers, "Solitaire", puzzles, "match-three", "spot the difference", quizzes, word creation games," he added.
Isayev also stated that specialized cognitive trainers available on online platforms are also beneficial for strengthening memory and attention.