Şəkərli diabeti olan insanlar xurmanın qəbulunu məhdudlaşdırmalıdırlar.
Ölkə.az “lenta.ru”ya istinadla xəbər verir ki, bu barədə qastroenteroloq həkim Yelena Pexotina danışıb.
Mütəxəssisin sözlərinə görə, tərkibində şəkərin çox olması səbəbindən xurmanın həddindən artıq qəbulu qəbizliyə və qanda qlükoza səviyyəsinin artmasına səbəb ola bilər:
“Buna görə də şəkərli diabeti olan insanlar xurmanı az miqdarda yeməlidirlər.
Həm şəkərli diabeti olan, həm də qəbizliyə meyilli insanlar xurmanı məhdud miqdarda — gündə bir-iki kiçik meyvə olmaqla qəbul etməlidirlər”.
Həkim əlavə edib ki, xurma antioksidantlar, karotinoidlər, C vitamini və kaliumla zəngindir. Onun sözlərinə görə, bu meyvə damarları möhkəmləndirir, maddələr mübadiləsini yaxşılaşdırır, həmçinin bağırsaqların və immun sisteminin fəaliyyətinə müsbət təsir göstərir.

Людям с сахарным диабетом следует ограничить употребление фиников.
Как сообщает Ölkə.az со ссылкой на «lenta.ru», об этом рассказала врач-гастроэнтеролог Елена Пехотина.
По словам специалиста, из-за высокого содержания сахара чрезмерное употребление фиников может привести к запорам и повышению уровня глюкозы в крови:
«Поэтому людям с сахарным диабетом следует есть финики в небольших количествах.
Как людям с сахарным диабетом, так и тем, кто склонен к запорам, следует употреблять финики в ограниченном количестве — по одному-два небольших плода в день».
Врач добавила, что финики богаты антиоксидантами, каротиноидами, витамином С и калием. По ее словам, этот фрукт укрепляет сосуды, улучшает обмен веществ, а также положительно влияет на работу кишечника и иммунной системы.