Beynəlxalq "4 Day Week Global" təşkilatının alimləri müəyyən ediblər ki, maaşlar azalmadan 4 günlük iş həftəsinə keçmək həm işçilər, həm də şirkətlər üçün faydalıdır.
Tədqiqatın nəticələrini "Popular Science" açıqlayıb.
Araşdırmaya görə, 4 günlük iş rejimi əməkdaşlarda stressi əhəmiyyətli dərəcədə azaldır və məhsuldarlığı artırır. Eyni zamanda şirkətlərin gəliri də yüksəlir. İlk mərhələdə 33 şirkətin iştirakı ilə aparılan təcrübədə heç bir təşkilat 4 günlük iş həftəsinə qarşı çıxmayıb.
Əsas mərhələdə Avstraliya, Kanada, İrlandiya, Yeni Zelandiya, Böyük Britaniya və ABŞ-dan olan 141 şirkətdən 2896 işçi iştirak edib. Onlar 6 ay ərzində həftədə 40 saat əvəzinə 32 saat işləyiblər. Eyni iş yükünü 4 günə yerləşdirmək üçün lazımsız görüşlər ləğv olunub, yerinə zənglər və messencerlərdən istifadə edilib.
Əlavə istirahət günündə işçilər tez-tez əvvəllər sıx qrafikdə vaxt tapmadıqları tibbi müayinələrə gedib, hobbilərinə və istirahətə daha çox vaxt ayırıblar. Bu isə onların psixoloji və fiziki vəziyyətini yaxşılaşdırıb.

Scientists from the international organization "4 Day Week Global" have determined that switching to a 4-day work week without a reduction in salaries is beneficial for both employees and companies.
The results of the study were announced by "Popular Science".
According to the research, the 4-day work regime significantly reduces stress among employees and increases productivity. At the same time, companies' revenues also rise. In the initial phase of the experiment, conducted with the participation of 33 companies, no organization opposed the 4-day work week.
In the main phase, 2896 employees from 141 companies in Australia, Canada, Ireland, New Zealand, Great Britain, and the USA participated. For 6 months, they worked 32 hours per week instead of 40 hours. To fit the same workload into 4 days, unnecessary meetings were canceled, and calls and messengers were used instead.
On the extra day off, employees often went for medical check-ups they previously didn't have time for due to busy schedules, and dedicated more time to their hobbies and rest. This improved their psychological and physical condition.