Beynəlxalq "4 Day Week Global" təşkilatının alimləri müəyyən ediblər ki, maaşlar azalmadan 4 günlük iş həftəsinə keçmək həm işçilər, həm də şirkətlər üçün faydalıdır.
Tədqiqatın nəticələrini "Popular Science" açıqlayıb.
Araşdırmaya görə, 4 günlük iş rejimi əməkdaşlarda stressi əhəmiyyətli dərəcədə azaldır və məhsuldarlığı artırır. Eyni zamanda şirkətlərin gəliri də yüksəlir. İlk mərhələdə 33 şirkətin iştirakı ilə aparılan təcrübədə heç bir təşkilat 4 günlük iş həftəsinə qarşı çıxmayıb.
Əsas mərhələdə Avstraliya, Kanada, İrlandiya, Yeni Zelandiya, Böyük Britaniya və ABŞ-dan olan 141 şirkətdən 2896 işçi iştirak edib. Onlar 6 ay ərzində həftədə 40 saat əvəzinə 32 saat işləyiblər. Eyni iş yükünü 4 günə yerləşdirmək üçün lazımsız görüşlər ləğv olunub, yerinə zənglər və messencerlərdən istifadə edilib.
Əlavə istirahət günündə işçilər tez-tez əvvəllər sıx qrafikdə vaxt tapmadıqları tibbi müayinələrə gedib, hobbilərinə və istirahətə daha çox vaxt ayırıblar. Bu isə onların psixoloji və fiziki vəziyyətini yaxşılaşdırıb.

Ученые международной организации "4 Day Week Global" установили, что переход на четырехдневную рабочую неделю без сокращения зарплаты выгоден как сотрудникам, так и компаниям.
Результаты исследования были опубликованы "Popular Science".
Согласно исследованию, четырехдневный рабочий режим значительно снижает стресс у сотрудников и повышает производительность. При этом доходы компаний также растут. На первом этапе эксперимента, в котором приняли участие 33 компании, ни одна организация не выступила против четырехдневной рабочей недели.
На основном этапе приняли участие 2896 сотрудников из 141 компании из Австралии, Канады, Ирландии, Новой Зеландии, Великобритании и США. В течение 6 месяцев они работали 32 часа в неделю вместо 40. Чтобы уместить ту же рабочую нагрузку в 4 дня, были отменены ненужные встречи, вместо них использовались звонки и мессенджеры.
В дополнительный выходной день сотрудники часто посещали медицинские осмотры, на которые раньше не хватало времени из-за плотного графика, уделяли больше времени своим хобби и отдыху. Это улучшило их психологическое и физическое состояние.